1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Böyle bir duyuru
Böyle bir duyuru

Böyle bir duyuru

“Bilindiği üzere son yıllarda ülkemizde hemen hemen herkesi ilgilendiren konuların başında, tüm ırmak ve derelerin üzerine kurulmakta ve kurulacak olan barajlar, HES’ler ve bunlardan ötürü o

A+A-

“Bilindiği üzere son yıllarda ülkemizde hemen hemen herkesi ilgilendiren konuların başında, tüm ırmak ve derelerin üzerine kurulmakta ve kurulacak olan barajlar, HES’ler ve bunlardan ötürü oluşan sorunlar gelmektedir.

Binlerce yıldan beri akarsuyunu en doğal olarak kullanma hakkına sahibolan  Anadolu insanı, şimdilerde bu haktan yoksun bırakılmak istenmektedir. Kanıyla, canıyla iyice bütünleşmiş olan bu sulardan yoksun bırakılmasının, kendi yaşamının sonu olacağını çok iyi bilen bu insanlar, ülkenin her yanında bu hakkı yitirmemek için yıllardır adeta ayaktadır.

Bu sorunu en yoğun olarak yaşayan illerden biri de Artvin’dir. Yöredeki irili ufaklı dereler üzerinde 200’e yakın HES’in projelendirildiği bilinmektedir. Yöre halkı bu projelerin uygulama aşamalarına göre çeşitli tepkiler göstermektedir. Ne var ki Artvin dışında yaşayan Artvinliler, bu tepkilere yeterince katkı ve destekte bulunamamaktadırlar.

Ankara, adı geçen projelerin kotarıldığı, onlarla ilgili kararların sonlandırıldığı bir konumdadır. Buna karşılık Ankara’da yoğun bir Artvinli yaşamaktadır. Ne ki bu projelerin, değişik kurum ve kuruluşlarda izlenmesi, Artvin’de halkın gösterdiği duyarlılıklara yeterince destek verilmesi konularında istenilen çizgide olunduğunun söylenmesi pek mümkün değildir. Ankara’da iyi bir potansiyelin bulunduğu bir gerçektir; ancak bu potansiyel yeterince birlik ve bütünlük içinde hareket edememektedir.

Ankara’daki Artvin’le ilgili vakıf ve derneklerin sayısı 18’e çıkmıştır. Bu vakıf ve derneklerin, Artvin’deki su projeleriyle ilgili görüş ve tutumlarının çok farklı olmadığı düşüncesini taşımaktayız. Ancak güç birliği içinde olduklarını da söylemekte zorlanmaktayız. Bu güç birliğini bir an önce sağlayabilmek için hepimize görevler düşmektedir.

Zaman aleyhimize işlemektedir. Irmaklardan, derelerden sonra sıra yörenin madenlerine, ormanlarına, yaylalarına, dağlarına gelecektir. Hatta gelmiştir bile. Artvin müthiş bir “insansızlaştırma” ve korkunç bir “çevre yıkımı”yla karşı karşıyadır.

Belirtilen konuları görüşmek, Ankara’da var olan gücümüzü belirlemek ve bu gücün daha etkin bir duruma getirilmesinin yollarını aramak, araştırmak amacıyla 20 Mart 2011 Pazar günü saat 14’te derneğimizde yapılacak olan toplantıya katılmanızı, derneğinize / vakfınıza üye olsun olmasın, konuya duyarlı olan ve katkıda bulunabileceğini bildiğiniz insanların da katılmasının sağlanmasını önemle rica ederiz. Saygılarımızla

Tekin Üstündağ                          Gürbüz Akyüz

Yönetim Kurulu Üyesi        Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı”

Duyuruyu okudunuz. Böyle bir konuya duyarlı olmak için Artvinli olmanın gerekli olmadığına inanıyorsanız, lütfen siz de görüşlerinizi ve desteklerinizi bildirin. Bildirin ki sizin doğup büyüdüğünüz yerlerdeki derelere sıra geldiğinde, size de birileri destek olsun…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.