1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Böyle demeyin, mahcup olursunuz
Böyle demeyin, mahcup olursunuz

Böyle demeyin, mahcup olursunuz

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Türkiye için iyi niyetli, idealist bir modeldi. Hedef aynı sektördeki sanayi üretim tesislerini bir bölgede toplamak, enerji, su ihtiyaçlarını, arıtma tesisi

A+A-

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Türkiye için iyi niyetli, idealist bir modeldi.

Hedef aynı sektördeki sanayi üretim tesislerini bir bölgede toplamak, enerji, su ihtiyaçlarını, arıtma tesisi gereksinimini topluca temin etmek, hem tasarruf hem düzen sağlamaktı.

Niyet iyiydi de, burası Türkiye... Uygulamada işler hemen rant aktarımına kaydı. Devlet OSB arazisi olarak ilan ettiği arazileri, sahiplerinin elinden ucuz fiyatlarla satın aldı. Aynı fiyatla, OSB içinde yer isteyen sözde sanayiciye sattılar. O sanayici, kendisine altın tepsi içinde, çok ucuz fiyatla sunulan araziye fabrika falan yapmadı. Bir-iki yıl bekledi, tarım alanından çıkmış, sanayi alanı olmuş değeri tavan yapmış araziyi devletten aldığının 20-30 katı fiyatla devrederek oturduğu yerden büyük paralar kazandı.

Devlet bu vurguna alet oldu. Rant çarkları, OSB'lerde tıkır tıkır işledi. Özellikle ilimizde bu konu çok istismar edildi.

Şimdi Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesi var... Kimse, “Kandıra bölgesinde böyle bir proje uygulanmasın. Bırakın Kandıra bugünkü gibi sanayiden kopuk, yoksul kalsın” demiyor. Ama Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesi ile ilgili çok parlak vaatler de inandırıcı olmuyor.

Birinci konu kamulaştırma bedelleri; Kandıra Gıda OSB için belirlenen alanda, köylü vatandaşın ekip biçtiği, tarım alanı olarak kullandığı araziler, metrekaresi 4-9 TL arasında değişen değerlerle satın alıyor. Devlet köylünün elinden arazisini bu fiyatla kamulaştıracak. Sonra bu bölgede adını yazdırmış, fabrika kuracağını söyleyen sanayicilere aynı fiyatla verecek.

Biri çıkıp garanti edebilir mi: Eğer bir sanayici bu düşük fiyatla fabrika kursun diye kendisine verilen arazide fabrika kurmaz da, bir-iki yıl sonra başkasına satarsa, arazinin kendisine mal olan fiyatı ile sattığı fiyat arasında oluşan büyük farkı o arazinin ilk sahibi olan köylüye ödeyecek mi?

Projenin inandırıcı olabilmesi için önce bu konuyu çözmek gerekir. Devlet bunun garantisini verebilir mi? “Ey köylüm. Benim senin elinden üç kuruşa alıp devrettiğim araziyi alan sanayici başkasına büyük fiyatla satarsa, bu aradaki fark o sanayicinin cebine girmeyecek, sana verilecek” diye taahhütte bulunabilir mi?

İkinci konu ise OSB'de istihdam edilecek insan sayısı. Son olarak KSO Başkanı Zeytinoğlu basın toplantısı yapmış “Bu proje tamamlandığında, bölge insanından 7 bin kişi iş bulacak” demiş. Dilin kemiği yok. Zeytinoğlu, yine insaflı davranmış, 7 bin kişi demiş. 10 bin, 20 bin, 50 bin diyenleri de duyduk.

Bu rakamlar palavra. Geçenlerde bu sütunlardan sordum: Yeniköy'de deniz doldurularak kazanılan arazide kurulan Serbest Bölge'de kaç kişi çalışıyor?.. Çalışanların ne kadarı mutlu?..

Altınova'da özel tersanelerde kaç kişi çalışıyor?.. Bunların kaçı mutlu?..

Serbest Bölge'de en az 20 bin, Altınova Tersanelerinde 50 bin kişinin iş bulacağı söylenmişti. Şimdi, bu rakamların yüzde biri kadar işçi çalışmıyor. Bu nedenle, bu OSB'lerle ilgili istihdam konusunda desteksiz atmamak lazım. Sonra biri çıkıp soruyor, mahcup oluyorsunuz.

Kandıra Gıda OSB'nin bölge için önemi, bu bölgeden alınacak tarımsal, hayvansal ürünlerin işlenmesidir. Bu sağlanırsa, istihdam sayısı önemli değil. Köylünün ürettiği mal için pazar hazır olur, köylü de malını satıp, para kazanır. Kimi iddialara göre bu OSB'de üretim yapacak fabrikadan çok, büyük firmaların bölge depoları olacakmış. Böyle olursa, bu depolarda istihdam edilecek işçi sayısı birkaç yüz kişi ile sınırlı kalacaktır.

Belsa Plaza civarında asayiş sorunu

İzmit'te kuytu köşelerde gençlerin toplaşıp içki içmesi, uyuşturucu kullanması alışılmış durumdur. Polis çoğunlukla bu durumun farkındadır ama fazla bulaşmaz. Kimse kimseyi rahatsız etmediği sürece görmezlikten gelir.

Duyduğuma göre son dönemin popüler toplanma yeri Belsa Plaza civarıymış. Hava karardıktan sonra gençler Belsa Plaza civarında toplaşıyor bira, votka, esrar içiyor; bağırış, çağırış her numara bu bölgede yapılıyormuş.

Belsa Plaza civarında konutlar var. Geç saate kadar açık dükkanlar var. Bu gelişmelerden rahatsızlık duymuşlar zabıtaya, polise başvurmuşlar. Zabıta hemen burnunun dibindeki bu sıkıntıya çare olamamış. Polis olayla ilgilenmemiş.

Bilindiği gibi Belsa Plaza'da 24 saat görev yapan özel güvenlik birimi var. Bu özel güvenlik birimi de bahsettiğim olaya kayıtsız kalıyormuş. Hatta bu gençlerle muhabbeti ilerletip, birlikte çilingir masası kurdukları dahi oluyormuş…

Bir dönem Belsa Plaza civarında sık sık kavga gürültü çıkıyor, gençler birbirini bıçaklıyordu. Bu olaylar yüzünden bölge esnafının işi bozulmuştu. Şimdi yeniden o günlere doğru hızlı bir gidiş var. Acil önlem alınmazsa yakın zamanda yine kötü haberleri okuruz. Zararı da Belsa Plaza esnafı çeker.

Para ödeyip görevlendirdikleri özel güvenlik şirketini bu konuda uyarsalar hem kendileri hem de çevredeki komşuları adına çok doğru iş yapmış olacaklar…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.