1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Böyle Vali görmedim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Böyle Vali görmedim

A+A-
Dün sabah güne, önemli bir misafiri ağırlayarak başladık. 2 ay 10 gün önce Kocaeli Valisi olarak göreve başlayan Sayın Hasan Basri Güzeloğlu misafirimizdi. 
Aslında herhalde bu kentte ucundan kıyısından da olsa il protokolü içinde yer alıp da Sayın Güzeloğlu’na, “Hoş geldiniz. Ne iyi ettiniz de geldiniz” diye ziyaret etmeyen tek kişi ben kalmışımdır. Benim tarzım değil… Hiçbir konuda da bu yaştan sonra kendimi alışmadığım işlere zorlamam. Ben Sayın Vali’ye gitmemiştim.  Bu gazetenin şirketinin de bağlı olduğu Haldız Grup’un yönetim kurulu başkanı Macit Haldız Vali’yi ziyaret etmiş… Vali Bey,  “Özgür Kocaeli Gazetesini de ziyaret edelim” deyince Haldız, “Yeni bina yapıyoruz. Birkaç ay sonra sizi orada ağırlarız” demiş. Sayın Vali, “Yok canım, şimdiki binasını görelim, arkadaşlarla tanışalım” diye ısrar etmiş. 
Dün sabah saat 09.00’da gazetemizi ziyaret edeceği bildirildi. Sabah kendisini karşılamaya hazırlanırken, kendimi mahcup hissediyordum. Koskoca kent valisi… Şehre gelmiş, göreve başlamış. Herkes ama bir çiçek, ama bir çikolata alıp, ziyaretine gitmiş, “Hoş geldin” demiş. Bir ben yabani, gitmemişim. Tanışmamışım. Şimdi koskoca Vali bizi ziyarete geliyor. 
……..
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, dün sabah evinden çıktığı gibi gazetemize geldi. Tam zamanında. Sayın Vali gelmeden önce, yıllardır tanıştığımız Valilik Özel Kalem’in kıdemli görevlisi Birsel Kavcı öncü olarak gelmişti. Birsel Hanım’a, “Nasıl adamdır?” diye sordum. “Çok hoş sohbet… Özellikle sizinle çok iyi anlaşacağına eminim” dedi.
Vali’yi kapının önünde Macit Haldız ile birlikte karşıladık.  Arabadan indi. Boyu benim kadar.  Çok şık, ama benim gibi saçları özensiz ve dağınık.  Ben çekingen biçimde elimi uzattım; O sarılıp kucaklaştı. Çok hoş, erkeğe yakışan bir parfüm kokusu aldım. 
Daha ilk karşılaşmada bana çok pozitif bir elektrik verdi. Bizim, artık neredeyse tarihi değer taşıyan yıllanmış gazete binasına girdik. Daha önce de pek çok Vali bu binayı ziyaret etmiştir. Özellikle siyasetçiler, hele hele seçimlere yakın zamanda ziyarete gelmişlerse, tek tek bütün personelle tanışır, el sıkarlar… Siyasetçilerin bu tavrı yapmacıktır, hissedersiniz. 
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, en alt kattan, ilan servisinden başladı. Tek tek herkesin elini sıktı, tek tek herkese “Kaç yıldan beri burada çalışıyorsun” diye sordu. El sıkarken, herkesin gözünün içine bakıyor, bu tanışmanın yapmacık olmadığını çok açık biçimde gösteriyordu. Çay ocağı sorumlusu Fehmi ile özel olarak ilgilendi. Yazı İşleri’ne çıkmadan önce, kendi ıhlamurunu kendisi sipariş etti. 
………
Doğrusu ben, Sayın Vali gelmişken, ertesi günün manşetini kurtaracak özel haberler alırız diye bekliyordum. Özel kalem görevlisi Birsel Hanım, saat 10.00 sıralarında “Sayın Valim başka bir randevumuz var” diye uyarmak zorunda kalmasa, belki bizim sohbet hiç bitmeyecekti.  Vali Bey,  yazı işlerinde de herkesle tek tek tanıştı. Kaç yıldır çalıştıklarını sordu. Genellikle çalışanların kıdemlerinin 25-45 yıl aralığında olduğunu öğrendikçe şaşırdı. Yazı işlerinin girişindeki duvarda, gazetenin kurucuları merhum Dündar Çiğit. Cevat Çetin, Sancar Şener fotoğraflarını görünce, “Allah rahmet eylesin” dedi, “Basın Müzesini ziyaretimde senin verdiğin bir eşyayı gördüm. Ama Dündar Bey’den bir anı yoktu” dedi. 
Belli ki çok dikkatli, çok zeki bir adam… Ama daha önemlisi, çok samimi bir insan Sayın Güzeloğlu…
Ben kısaca gazetenin tarihinden söz ettim. Sonra, “Sayın Valim, siz de bir manşet verin” dedim.  “Ben daha gözlemdeyim” dedi.  Belli ki iyi gözlemci… Eğitimden söz etti.  Kocaeli’nin Türkiye için öneminden bahsetti. “Yerel basını takip ediyor musunuz?” diye sordum. “Elbette” dedi. Özellikle vefat haberlerini her gün takip ettiğini, zamanı elveriyorsa, cenazelere katılmaya özen gösterdiğini söyledi. 
Baktım, trafikten falan çok söz edemeyeceğiz. Araya hiç değilse Kocaelispor’u soktum, “Sayın Valim, size kent yöneticileri Birlikspor’u destek konusunda telkinde bulunabilir. Ama bu kent için Kocaelispor önemlidir. Lütfen Kocaelispor’a ilginizi esirgemeyin” dedim. 
Vali Bey, bu konulara da vakıf… Bugüne kadar 3’ü büyükşehir, 5 vilayette vali olarak görev yaptığını, Samsunspor’u kayyuma gidip kapanmaktan kurtardığını, Mersin İ.Y.’nun Süper Lige gidişinde payı olduğunu anlattı. Eğitimin kalitesini yükseltmeyi önemsediğinden söz etti. Daha önce görev yaptığı illerde yeni yapılan okul binalarına, o kentin değerli, unutulmaz öğretmenlerinin isimlerini verdiklerini, burada da böyle yapacağını söyledi. 
Entelektüel birikimi olan, karşısındaki her insana değer veren, samimiyeti yapmacığın dışında bir kişilik Güzeloğlu. 
Taa Vecdi Gönül’ün Valiliği’nden buyana- 1970’li yıllar-  ben de bu kentte bu işi yapıyorum. Özellikle Kemal Nehrozoğlu, Kemal Önal, Memduh Oğuz, Gökhan Sözer ile samimi olmuştuk. Valilerle sık sık görüşmek hem tarzım değil, hem pek zamanım olmaz. Ama Sayın Vali gazeteden ayrılırken, Özel Kalem Görevlisi Birsel Hanım’a da söyledim, “Sayın Vali ne zaman isterse görüşmeye hazır olabilirim” dedim. Vali de gazetede ikram edilen ıhlamuru çok beğendi. Çıkarken de çaycı Fehmi’ye bu konudaki övgüsünü bildirdi, ben araya girdim “Sayın Valim, yakınız. Sizin canınız istediğinde söyleyin, Fehmi Makama da sıcak sıcak getirir” dedim. 
………
İnsanlarla ilgili ilk izlenimde bazen yanılabilirsiniz. Ama Vali Hasan Basri Güzeloğlu hakkında çok yanılacağımı sanmıyorum. Özellikle Ercan Topaca’dan sonra, Sayın Güzeloğlu çok daha samimi, çok daha insan odaklı, çok daha fazla bu kentle bütünleşebilecek bir yönetici. Umarım bu kentte uzun kalır, umarım bu kentte kafasındaki iyi işleri yapacak fırsat ve imkanları bulur. 
Bu yazı toplam 1041 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum