1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu anket abdest bile bozar
Bu anket abdest bile bozar

Bu anket abdest bile bozar

“Ezber bozmak” deyimini bilirsiniz. Son zamanlarda fazlaca kullanıldığını da bilirsiniz. Özellikle politik alanda çok kullanılır oldu, bunu da bilirsiniz. Bir söz, bir davranış söyletebilir

A+A-

“Ezber bozmak” deyimini bilirsiniz. Son zamanlarda fazlaca kullanıldığını da bilirsiniz. Özellikle politik alanda çok kullanılır oldu, bunu da bilirsiniz.

Bir söz, bir davranış söyletebilir bunu. Ağzı laf yapan bir politikacı alır ve en ironik biçimde kullanır, puan da toplar.

“Abdest bozmak” deyimini de bilirsiniz. İslam dininin farklı mezheplerinde farklı şeyler abdesti bozar belki ama, genelleme de yapılır kimi zaman. Ne ki, kimin, neden abdestinin bozulacağını bilmek zordur…

Bunları söyledikten sonra, son günlerde yapılan bir anketten söz etmek istiyorum size.

Anketi yapan Maltepe Üniversitesi. Yani, parayla yapılan, çıkara dayalı bir anket değil. Bir sonuca yönlendirme amacı taşıyan bir anket de değil. Bir sonucu, en doğru biçimde görmeye yönelik bir anket bu yapılan.

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler arasında “güven” araştırması yapılmış. ÖSYM Başkanı’nın açıklamalarının tatminkâr olup olmadığı sorulmuş soru olarak da.

Ne çıkmış peki? Olayın doğrudan tarafı olan genç insanlar nasıl bakmışlar olaya? Ne yanıt vermişler?

Bir bölümü “tatmin oldum” demiş, bu genç öğrencilerin!..

Kaçmış bunların oranı?

Yüzde 4. 5 imiş!

Tatmin olmayanların oranı kaçmış peki?

Yüzde 93 imiş. Yüzde 2. 5 gibi bir oranın fikri yokmuş anlaşılan.

Bu arada başka bir gerçek daha çıkmış ortaya. Araştırma sonucunda, öğrencilerin yüzde 89’u YGS’de şifre ya da başka yolla kopya olduğuna inanıyormuş.

Sınavda kopya olmadığına inananların oranı yüzde 7. 7 iken, yüzde 85’lik bir bölüm bazı adaylara avantaj sağlandığı yönünde görüş bildirmiş.

Bir şey daha; öğrencilerin yüzde 89’u, şifre iddialarının LYS’ye olan motivasyonu bozduğuna inanıyormuş.

Bunlar anket sonuçları. Dedim ya, bir siyasi partinin seçim kazanmaya ya da seçmenin kafasını karıştırmaya yönelik araştırma değil.

Ne çıkıyor buradan?

Yüzde 89 bir yanda, yüzde 4. 5 bir yanda…

Bu insanların büyük bölümü, belki de hepsi 12 Haziran’da oy kullanacak…

Bu genç insanların, aileleri ve çevreleriyle birlikte sayıları kaçtır dersiniz?..

Bu insanlar, güvenmedikleri, inanmadıkları bir yapıya oy verirler mi sizce?..

“Ezber bozacağız” ya da “ezber bozuldu” diyen politikacılar var, tamam. Ne ki, bu ve benzeri anketlerin sonucunda, bırakın ezberlerinin bozulmasını, abdestleri bozulacak olanlar yok mu sizce?

Özellikle, “acaba mı” diyen, kafası karışık olan, insanların doğru seçenekten yana tavır koyabileceklerine inanmayanların bu anket sonuçlarını doğru görmesi ve okuması gerekmektedir diye düşünüyorum.

Genç insanları hafife almanın cezası ağır olacak, göreceksiniz…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.