1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu atamalar daha erken yapılmalıydı
Bu atamalar daha erken yapılmalıydı

Bu atamalar daha erken yapılmalıydı

İlköğretim okulları ile orta öğretim kurumlarında yeni ders yılı 19 Eylül Pazartesi günü başladı. Bir hafta öncesinde ilköğretim okullarının 1 nci sınıf öğrencileri ders başı yaptılar. Yeni eğitim yılı

A+A-

İlköğretim okulları ile orta öğretim kurumlarında yeni ders yılı 19 Eylül Pazartesi günü başladı. Bir hafta öncesinde ilköğretim okullarının 1 nci sınıf öğrencileri ders başı yaptılar. Yeni eğitim yılının başlangıcından en az bir ay önce okullarda eksiklerin tamamlanmasına yönelik çalışmaların başlaması gerekiyordu.

Bizim Milli Eğitim Müdürlüğümüz, okul müdürlükleri, müdür baş yardımcılıkları ve müdür yardımcılığı kadrolarındaki boşluklara atamaları daha yeni yaptı.

100 günlük yaz tatilinden geçmişiz. Neyse prosedür, bu dönemde uygulayın. Başvuruları alın, puanlama yapın, okul müdürlerini, müdür yardımcılarını, müdür baş yardımcılarını Temmuz’da, hadi olmadı Ağustos’ta, hadi bu da olmadı Eylül başında açıklayın, tebligatları yapın.

Şimdi okullar açılmış, dersler başlamış, 50 nci Yıl Müdürü Yahya Kaptan'a, Yahya Kaptan Müdürü Ulugazi'ye atanıyor. Sonra, eğitimde başarı bekleniyor…

Okul müdürleri, müdür yardımcıları atamalarında yanlışlık yapıldığını, torpil yapıldığını, işin ehli olmayan insanların atandığını söylemiyorum. Okulların açılış tarihi belli. Boş kadrolar belli. Süresi dolduğu için yeri değişmesi gereken eğitimciler belli. Üstelik uzun bir tatil döneminden geçilmiş. Bu işler neden zamanında yapılmıyor da, ders yılı başladıktan sonra okul müdürleri değişiyor, bunu anlamıyorum.

Kuzuyayla için neden onay verilmiyor?

“Kocaeli turizm kenti olacak” diyorlar. Özellikle Kartepe ilçesinin potansiyelinin çok yüksek olduğunu, Kartepe'nin tam anlamıyla bir turizm bölgesi olacağını sürekli söylüyorlar.

Ama tam tersini yapıyorlar.

Kartepe'nin komşusu olan Sakarya'nın Sapanca ilçesi, turizm yatırımlarında aldı başını gidiyor. Sapanca Samanlı eteklerini Kartepe'den çok daha iyi kullanıyor. Sapanca'da oteller, SPA merkezleri kuruluyor. İlçe turizmden kazanıyor.

Kartepe'de ise hazır projenin, hazır yatırımın önünü kapatıyorlar.

Çok uzun yıllar uğraşıldı. Zirveye 5 yıldızlı bir otel yapıldı. Ama turisti Kartepe’ye çekmek için bu yeterli değil. Zirve bölgesinde 109 hektar büyüklüğünde bir başka tesis alanı var. Kuzuyayla olarak bilinen bu alanı, piknik tesisi olarak 20 yıldan beri işleten Cahit Çağlın, 2008 yılında açılan yeni bir ihaleye de katıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın açtığı ihale sonunda Cahit Çağlın, 1740 metre rakımda bulunan Kuzuyayla'nın işletme hakkını 29 yıllığına kiraladı. Bakanlık ihaleyi açarken bir de şart koymuştu: “Bu bölgenin işletmesini alanlar, bu alanda yeni turistik tesis kurmayı da taahhüt eder” deniliyordu.

Cahit Çağlın, Kuzuyayla bölgesinin işletmesini aldıktan hemen sonra, proje hazırlıklarına başladı. Zaten Kuzuyayla alanını sadece piknik alanı olarak işletmek ekonomik değildi. Çağlın, yurt içinden ve dışından yatırımcılar da buldu.

Kuzuyayla için proje hazır. 40 tane bungolov tipi, içinde 2-3 ailenin kalabileceği müstakil ev yapılacak. Orta ölçekli bir otel yapılacak. 2 kilometrelik doğal kayak pisti yapacaklar. 850 metrelik telesiyej hattı kuracaklar. 15 milyon TL yatıracaklar. Kartepe'ye daha çok insan çıkacak. Daha çok insan konaklayacak. Sadece Cahit Çağlın ve ortakları değil, ilçe kazanacak, Maşukiye, Kocaeli kazanacak.

Bakanlık, araziyi kiralama ihalesi yaparken, “Buraya tesis kuracaksınız” diye şart koşuyor. Araziyi kiralayanlar projeyi hazırlıyor, yatırım için parayı buluyor. Ama dört yıldan beri proje onaylanmıyor.

Neden acaba?.. Bir Kocaelili olarak bu durumun gerekçesini merak ediyorum.

Ormancı ormanı satarsa

Bu olay aslında ilk değil. Birkaç yıl önce de benzer bir operasyon yapılmış, koruyup, geliştirmekle sorumlu oldukları orman arazilerini kaçakçıların emrine altın tepside sunup, bundan çıkar sağlayan orman görevlileri yakalanmıştı. Nasıl oldu, bilmiyorum. Ama ormandaki ağaçları çok küçük rüşvetler karşılığında hatırlı kaçakçılara sunan tipler, bir şekilde yakayı kurtarmışlardı.

Jandarma Gölcük ilçesinde yine operasyon yapmış. Aralarında devlet görevlilerinin de bulunduğu 22 sanık, Gölcük sırtlarında Ümiye, Sofular, Şirinköy, İrşadiye köylerindeki güzelim orman alanlarından ağaçları kestirip, peşkeş çektikleri iddiasıyla gözaltına alındılar.

Bu suçun affı olmamalı. Ormanı, adamlara teslim etmişsiniz. Oraya bakacaklar, koruyacaklar. Onlar, ormandaki ağaçları kendileri hesabına kestiriyor, birilerine büyük çıkar sağlıyorlar. Jandarma, kaçak kesilen 40 ton ağaca el koymuş. Kim bilir bugüne kadar kaç bin tonunu kestirip, sattılar.

Umarım, layık oldukları en ağır cezaya çarptırılırlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.