1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu büyükşehir modeli sorunlara gebe
Bu büyükşehir modeli sorunlara gebe

Bu büyükşehir modeli sorunlara gebe

2008 yılında yapılan yasal düzenlemeyle Kocaeli ve İstanbul için yeni bir yerel yönetim biçimi oluşturuldu. Türkiye'ye örnek olacağı belirtilerek uygulamaya konulan bu sistem, İstanbul'da fazla sıkıntı

A+A-

2008 yılında yapılan yasal düzenlemeyle Kocaeli ve İstanbul için yeni bir yerel yönetim biçimi oluşturuldu. Türkiye'ye örnek olacağı belirtilerek uygulamaya konulan bu sistem, İstanbul'da fazla sıkıntı yaşanmadan yürüyor.

Ancak bizim ilimizde çeşitli sakıncaları artık giderek daha net görülebiliyor. Bu sistemde, bütün yetki Büyükşehir'e verilmiş durumda. İlçe belediyeleri sözde bu yetkisizlikten şikayetçi gibi görünseler de, sistem onların işine yarıyor. Eskiden Belediye Başkanı, sorumlu olduğu bölgedeki insanların doğumundan ölümüne kadar her işiyle ilgilenmek zorundaydı. Sağlıktan mezarlık hizmetine, su getirmekten temizliğe, bütün caddelerin, sokakların, parkların hâline Belediye Başkanları bakmakla yükümlüydü.

Şimdi her iş Büyükşehir'in omzunda. İlçe belediyelerinin sınırları geniş. Bütçeleri de kötü değil. Ama sadece küçük işlerle ilgileniyorlar. Makyaj yapıyorlar, şenlik düzenliyorlar.

KARAOSMANOĞLU OLMAZSA, BU SİSTEM ÇÖKER

Şu sıralar ilimizde Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında yeni bir sıkıntı var. İlçe belediyeleri, yaz sezonunda kendi bölgelerindeki insanlara şirin gözükmek, kendilerini çalışıyor göstermek için asfalt işlerine kalkıştılar. Ancak “Asfaltı Büyükşehir versin, ben para ödemeyeyim” sistemiyle işi götürmek istiyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da sonunda patlamış. Para ödemeyen ilçe belediyelerine asfalt verilmemesi talimatını vermiş. Şimdi ilçe belediye başkanları isyanda.

Bu sıkıntı, ilimizde Büyükşehir Belediyesi ile bütün ilçe belediyelerinin aynı partiden olduğu bir dönemde yaşanıyor. Düşünün ki, Büyükşehir başka partiye, ilçe belediyeleri başka partilere dağılmış. Bütün işler kilitlenirdi. Siyasi çekişmenin faturası, tamamen kente ve halka çıkardı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Başkanlık koltuğunda İbrahim Karaosmanoğlu gibi uzlaşmacı bir insan bulunmasına rağmen, sistem Karaosmanoğlu'nu bile kızdırıyor. Kendi partisinin belediye başkanlarına bedava asfalt vermeyecek noktaya getiriyor.

Burada kabahat, belediye başkanlarında, insanlarda değil. Sistemde bir sıkıntı var. Her konuda Büyükşehir'e bağlı olan ilçeler kimi zaman bu durumu istismar edebiliyorlar. Bu görünür sorunların ileride daha büyük sıkıntılara neden olmaması için Büyükşehir sisteminde bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor. İlçe belediyelerinin yetkisi, sorumluluğu biraz daha yukarı çekilebilir. Büyükşehir, bütün ilçe belediyelerine bakmak, beslemek zorunluluğundan kurtarılabilir.

Başbakan Erdoğan seçimler öncesinde 2012 yılında yeni Büyükşehir Belediyeleri kurulacağını ilan etmişti. Bu çalışmalar yapılırken, sistemi komple masaya yatırıp, üzerinde çalışmak gerekiyor.

Eylül'le birlikte zam sağanağı başlayabilir

Son aylarda dünya ekonomisindeki gelişmeler herkesi ürkütüyor. Bir zamanlar Asya ülkelerinin ekonomisi sarsılmış, bu sarsıntı dünyayı etkilemişti. Son dönemde Avrupa'da İrlanda, Yunanistan, Portekiz, İspanya sorunları baş gösterdi. Bu ülkelerdeki sıkıntılar da Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya ekonomisini olumsuz etkiledi.

Ama son gelişmeler bugüne kadar yaşananlardan farklı. Dünyanın en büyük 10 ekonomisine sahip ülkelerin içine düştüğü sıkıntılar konuşuluyor. İtalya ve Fransa zorda. Japonya'da işler iyi gitmiyor. Her şeyden önemlisi dünyanın uzak ara en büyük ekonomisi ABD güven vermiyor…

Böyle bir ortamda “Bize bir şey olmaz” deme şansımız yok. Zaten ülkenin ekonomide söz sahibi ağızları da zaman zaman ortada önemli bir risk olduğunu söylüyorlar.

Belki gerçekten çok hafif atlatacağız. Büyük olasılıkla pek çok Avrupa ülkesinden daha az etkileneceğiz. Ama Dolar'ı 1. 80'e kadar çıkartan bu gelişmelerden Türkiye'nin de bir hayli etkileneceği açık.

Yaz mevsiminin de etkisiyle özellikle tarım, inşaat ve turizmdeki ek istihdam sayesinde azalma eğilimine giren işsizlik yeniden tırmanışa geçecektir.

İstanbul ve Ankara'da toplu taşıma ücretlerine 1 Eylül'den geçerli zamlar ilan edildi.

Esnaf odaları kıpırdanmaya başladı. İlimizde berberler odası zam yaptı. Bayram ertesinde, özellikle okulların da açılmasından sonra, ilimizde de ekmek, toplu taşım zammını göreceğiz. Odun kömür fiyatlarına zam gelebilir.

Devlet uzun süredir doğalgaz ve elektrik fiyatları için uyguladığı freni boşaltırsa, bu zamlar kışın çok can yakar…

Başbakan boşu boşuna “Tasarruf yapın. İhtiyacınız olmayan şeyleri almayın” diye milleti uyarmıyor.

Bu kriz, derin kriz olarak geliyor. Türkiye'yi de bir şekilde etkileyecek. Dikkatli olmak, bayram ertesine, kış sezonuna hazırlıklı olmak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.