1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bu çocuklara haklarını vermek boynunuzun borcudur
Bu çocuklara haklarını vermek boynunuzun borcudur

Bu çocuklara haklarını vermek boynunuzun borcudur

Pazartesi akşamı kaptan Serdar ile yaptığımız o tarihi programın ardından kent büyüklerinin harekete geçeceğini, takıma iyi bir ödeme yapılarak kampa gönderileceği umudunu, inancını taşıyor

A+A-

Pazartesi akşamı kaptan Serdar ile yaptığımız o tarihi programın ardından kent büyüklerinin harekete geçeceğini, takıma iyi bir ödeme yapılarak kampa gönderileceği umudunu, inancını taşıyordum. Zira Kaptan Serdar son derece etkili, duygusal bir konuşma yapmış. Yaşanan zorlukları gözler önüne sermiş, bu takım tarih olmasın sahip çıkın diye haykırmıştı. Bu haykırışı duymamak, kayıtsız kalmak olamazdı. Böyle düşündük.

Valimize haksızlık ediliyor

Ancak düşündüğümüz, beklediğimiz olmadı. Valimiz Ercan Topaca 500 TL harçlıkla takımın kampa gönderilmesi kararını verdi. Büyükşehir’den veya başka kurumlardan ses çıkmadı. Valinin teklifine büyük tepki gösteriliyor. Hayal kırıklığı değerlendirmesi yapılıyor. Bence Valimize haksızlık ediliyor. Sonuçta devlet memuru, yetkileri belli. Kriz döneminde kulübe sahip çıktı, küçük de olsa ödemeler yaptı. O olmasaydı neler olurdu orasını düşünmek gerekir. Elbette ki 500 TL harçlıkla takımın kampa gönderilmesini doğru bulmuyoruz. Ama bu durumun tek sorumlusunun da Valimiz olduğunu düşünmüyoruz. İmkanı, yetkisi olsa Valimiz daha fazlasını da yapardı bunu da biliyoruz.  Bu futbolcular uzun süredir para alamamış. Kampa ceplerinde harçlıkla, ailelerine bırakacak parayla gitmek istemeleri haklarıdır. Bu imkanı sağlayacak tek kurum Valilik değil. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi mutlaka devreye girmelidir.

Bu takıma sahip çıkılmalı

Vali elinden geleni yapıyor, 500’er TL harçlık ve kamp masrafları. Büyükşehir de takıma elini uzatsa futbolculara biraz para verse, böylesi bir durumla karşı karşıya kalmaz, kriz yaşamazdık. Kulübün bir yönetimi yok. Olsaydı, zaten öncelikle muhatap onlar olurdu. Ödemeleri onların yapması gerektiğini söylerdik. Böyle bir durum yok. Kulüp mahkemede. Bu durumdaki kulübü sahiplenmesi gereken kurumlar Valilik ile Büyükşehir Belediyesi’dir. Valilik üzerine düşeni yapıyor, Büyükşehir oralı olmuyor. Bu olmaz. Büyükşehir bu kadar ilgisiz, duyarsız kalamaz. Çok güzel bir takımımız var. Hepsi pırıl pırıl çocuklar. 14 hafta bu takım yenilgi yüzü görmemiş, bu kenti gururla temsil etmiş. Bu çocuklara alın terlerinin karşılığını vermek yönetimin olmadığı mahkeme sürecinde kent büyüklerinin boynunun borcudur.

Hasılatın kuruşu kuruşuna hesabı

Sakaryaspor maçı hasılatıyla ilgili Kocaeli Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden gelen açıklamalar insanların kafasını karıştırmış. Soru işaretlerine neden olan noktayı açıklamak, sporseverleri aydınlatmak isterim. Valilik maçtan 60 bin 675 TL hasılat elde edildiğini, bunun 8700 TL’sinin İl Müdürlüğü payı ve kira bedeli olarak aktarıldığı bilginini veriyor.

8700 TL’nin açılımını yapalım. Kira bedeli 5100 TL, pay 3599 TL. Toplam 8700 TL. Valilikten gelen açıklamada geri kalan 51 bin 975 TL’nin maç giderleri ve kulübün ihtiyaçlarını karşılamak üzere kulüp yetkililerine teslim edildiği belirtiliyor. Kulüpten yapılan açıklamada ise kendilerine hasılattan 40 bin TL geldiği bilgisi verilmişti. Burada önemli bir noktanın altını çizelim. Kulübe gönderilen rakam aslında 40 bin değil, 43 bin.  Doğru maçtan hemen sonra kulübe takıma ödeme yapılması için gönderilen rakam 40 bin.  Hasılat tam olarak ortaya çıktıktan, giderler düşürüldükten sonra 3 bin TL kalmış. Bu para da bir-iki gün sonra kulübe teslim edilmiş. Yani hasılattan kulübe aktarılan rakam net olarak: 43 bin 040 TL.  Valilik 52 bin kulübe aktarıldı diyor, kulüp 43 bin aldık diyor. İnsanlar aradaki 9 bin TL ne oldu diye soruyor.

Aslında sorunun cevabı rakamların içinde yer alıyor. Valilik kulübe aktarılan 52 binin içerisinde maç giderlerinin olduğunu vurguluyor. Neydi bu maç giderleri? Personel ücreti 5376 TL, Bilet baskı parası 2500 TL, ikram 1060 TL. Toplam 8936 TL. 51 binden 9 bin TL maç giderlerini düşerseniz ortaya ihtiyaçlar için kulübe gönderilen rakam çıkar. O rakam da 43 bin. Özetle ortada kaybolan bir para yok. Kuruşu kuruşuna hesap bu.  Her şey çok açık, şeffaf.

İşte kesin rakamlar:

Toplam Hasılat: 60 bin 675 TL

Kesintiler:

Kira bedeli: 5100

GSİM payı: 3599

KS personel: 3416

Bölge personel: 1960 TL

Bilet baskı: 2500 TL

İkramlar: 1060

Toplam kesinti: 17. 635

Kulübe aktarılan rakam: 43. 040 TL

A. Doğan Talay açıklama yaptı

Birkaç gün önce köşemde, “Kural hatası yapan hakeme ceza yok mu ?”başlıklı bir yazı yazmıştım. Kavaklı ile Bağdat arasında oynanan maçta hakem Fatih Naiboğlu’nun penaltı atışında direkten dönen topa aynı futbolcunun vurması sonrasında topun ağlara gitmesine gol kararı verdiğini,  gözlemcinin uyarısıyla orta hakemin golü iptal ettiğini yazmıştım.

Kural hatası yapan hakeme üç gün sonra maç verilmesiyle ilgili İl Hakem Kurulu’nu eleştirmiştim. Yazımla ilgili dün İl Hakem Kurulu üyesi sevgili Arif Doğan Talay aradı. Talay, “Öncelikle ortada bir kural hatası yok. Olsa zaten maç tekrarlanırdı. Orta hakemi uyaran gözlemci değil, kıdemli yardımcı hakemdi. Olay kıdemsiz hakemin bulunduğu sahada olmasına rağmen uyarıyı diğer sahadaki kıdemli hakem Abdülsamet Seçim yapmış. Gözlemci bu yüzden o yardımcı hakeme yüksek not vermiş. Bizim hakemi uzun süreli dinlendirmemiz için 70’in altında puan alması gerekiyor. Bu maçta orta hakemin notu 70’in altında değildi. Bir hatası var, bu yüzden de kendisine bir hafta sonra maç vermedik. Sonraki haftada da yardımcı olarak atadık” dedi. Sevgili Talay’a arayıp bilgilendirdiği için teşekkür ediyorum. Elbette ki maçta bir kural hatası yok. Bu gerçek. Bunu inkar etmiyoruz.  Ancak bir gerçek daha var ki orta hakem kural hatası yapıyor. Kuralı bilmiyor. Uyaran olmasa maç devam edecek, kural hatası tescillenecekti. Yardımcının uyarması maçın tekrarını kurtarır da bence orta hakemin hatasını kurtarmaz.

Kuralı bilmeyen hakemin 3-4 hafta dinlendirilmesi gerekirdi. Arif Hocam “Ertesi hafta maç vermedik, bir sonraki hafta yardımcı olarak atadık” diyor. Bu ceza bence yeterli değil. Ayrıca İl Hakem Kurulu, bu hatasından ötürü söz konusu hakemi 3 gün sonraki 1. Küme maçındaki görevinden de almalıydı. Bu da yapılmadı. İl Hakem Kurulu’nu hatalı görüyorum ve eleştiriyorum. Bu arada kural hatasını hemen fark edip orta hakemi uyaran yardımcı hakem Abdülsamet Seçim kardeşimi de yürekten kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.