1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu defa zor gibi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu defa zor gibi

A+A-
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, akıllı adamdır. Oy hesaplarını iyi bilir, anketleri çok iyi okur, sokakta elini sıktığı adamın, nabzını ölçer.. 
Fikri Işık, aynı zamanda çalışkan adamdır.. Üşenmez, yorulduğunu hissetmez, her yere koşturur. Çok büyük seçimlerde, halkın sandığa gitmesine 24 saat kala kentin belli bölgelerindeki kanaat önderlerini ikna edip, partisine çevirerek; çok büyük ihtimalle başka partilere gidecek önemli miktarda oyu partisine ve  partisinin adaylarına çevirmişliğini bu kentte siyasetle yakından ilgilenen herkes bilir..
………..
Fikri Işık’la AKP İl Başkanı olduğu dönemde çok samimiydik. Çok önemli bir seçime giriliyordu.  Elinde sokak sokak, sandık sandık seçim tahminleri, anketleri vardı. Partisi kentin hangi bölgesinde, hangi sokakta, hangi sandık çevresinde ne kadar oy alacak bilecek kadar titiz ve detaylı çalışırdı. Bu konuları çok iyi bildiğini, anketleri çok iyi değerlendirerek, nerede geri gözüküyorlarsa oraya noktasal dokunuş yaparak gidişatı değiştirdiğini iyi bilirim. 
Bakan olduğu dönemde, partinin ilimizdeki lideri durumundayken, Nihat Ergün de neredeyse yüzde 100 isabetli seçim öngörülerinde bulunmuştu. Ama 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde Fikri Işık’ın ilçe ilçe oy oranlarıyla değil, doğrudan oy sayıları ile açıkladığı tahmin- daha dorusu analiz-  sonuçları, siyaset tarihine geçecek kadar önemli ve isabetli olmuştu. 
Fikri Işık, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden günler önce yaptığı analizde,  Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde partisinin adayının (518.191) oy alacağını iddia etti. 30 Mart 2014 seçimlerinde ilimizde ilk kez İl Genel Meclisi için oy kullanılmamış, vilayet sınırları içindeki bütün seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine oy vermişti. Seçim yapıldı, kesin sonuçlar açıklandı.. AKP’nin Büyükşehir adayı İbrahim Karaosmanoğlu  (518.423) çıktı. Düşünün, milyon küsur seçmenli, çok adaylı bir seçime giriliyor.. Oy yüzdeleri ile ilgili bir tahmin yaparsanız, bu tahmininiz  (+-) 5 puan sapsa bile büyük başarı sayılır. 
Fikri Işık, oy sayısı üzerinden tahmin yapmıştı ve yarım milyon küsur oyda, sadece 32 oyluk bir fark çıkmıştı. Üstelik, partisinin adayı, Işık’ın öngördüğünden 32 oy fazla almıştı.
O seçim öncesi Sayın Işık “Büyükşehir adayımız 518.191 oy alacak” dediğinde, “Seçimi Karaosmanoğlu kazanacak. Ama bu kadar oy alması mümkün değil” diyerek Işık’la bahse girmiştim. 
………….
Fikri Işık,. geçen Cuma günü 7 Haziran seçimleri için de ilçe ilçe oy sayıları üzerinden bir tahmin açıkladı. Partisinin bu seçimlerde Kocaeli’de (583.403) oy alacağını öngörüyor.. Aslında 30 Mart yerel seçimlerindeki tablo ortaya çıkınca, ağzımın payını aldığım için, Sayın Işık’la bu defa 7 Haziran için yapacağı tahminle ilgili bahse girmemeye karar vermiştim. 
Ama 7 Haziran seçimlerinde AKP’ye bu şehirde 583.403 oy çıkmasını kesinlikle mümkün görmüyorum. 
Sadece Fikri Işık değil, siyaset içindeki herkes 7 Haziran seçimlerine yönelik çok ince hesaplar yapıyor. Tabii kimilerinin aklı bu hesaplara ermez. Ama bu konuda çok akıllı, çok bilimsel çalışan, gerçek uzmanlardan destek alan isimler de var. Bunlardan biri de Kocaeli  milletvekili ve  bu seçimlerde MHP’nin 2 nci sıra adayı olan Lütfü Türkkan. Dün de yazdım, Türkkan Adil Gür’le çalışıyor. Son 5-6 genel seçimde Kocaeli’deki seçime katılım oranlarının ortalamasını alarak bir tablo çıkartmışlar. 7 Haziran’da Kocaeli’de 1 milyon 200 binin biraz üzerindeki seçmenden 1 milyon 70 bin kadarının sandığa gidip, oy kullanması bekleniyor. 
7 Haziran’da geçerli oy sayısı 1 milyon 70 bin civarında olursa, Bakan Işık’ın AKP’nin alacağını öngördüğü 583 bin oy, yüzde 60’a yakın bir orana geliyor. 
Bu rakam,  AKP teşkilatları için, Bakan Işık’ın gösterdiği bir hedef olabilir. Zaten Başbakan Davutoğlu da il kongresinde teşkilatlara “Yüzde 60 oy” hedefini göstermişti. Hedefi yüksek tutmak, teşkilatlarını u yüksel hedefe yöneltmek, kuşkusuz siyasi liderler için olağandır. Ama Türkiye genelindeki havaya, Kocaeli genelindeki tabloya dikkatle bakıldığında,  7 Haziran’da AKP için bu kentte yüzde 50’ye ulaşmak bile çok büyük başarı olacaktır. 7 Haziran’da yüzde 50 oy, AKP’ye çok büyük olasılıkla ilimizdeki 11 milletvekilliğinden 7’sini yine kazandırır.  Daha fazlasını beklemek, bu seçim için hayal gibi duruyor.
……….
Işık 7 Haziran için oy tahminlerini ilçe ilçe açıkladı.  30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP’nin aldığı oylarla karşılaştırıldığında Dilovası, Kandıra ve Karamürsel’de nispeten küçük artışlar öngörmüş. Çayırova, Darıca, Gebze, Körfez’de ise, 30 Mart’a göre partisinin ortalama yüzde 10 daha fazla oy alacağını tahmin ediyor. 
Başiskele’de toplam seçmen sayısı 56 bin. Geçerli oyun 50 bin civarında olacağını varsayalım. Işık Başiskele’de (31.689 ) oy bekliyor. Işık’ın tablosunda İzmit’te, Gebze’de öngörülen oy miktarları da bana çok yüksek göründü.
Fikri Işık, 7 Haziran için partisinin oy tahminlerini, beklentilerini açıklarken, şu değerlendirmeyi de yapmış:”Bizim için, MHP ve HDP’nin alacağı oy miktarları önemli değil. CHP’nin alacağı oy miktarı önemli.”
Buradan anlıyoruz ki, Sayın Işık, “MHP 1’de kalır, HDP Kocaeli’den milletvekili çıkartamaz. CHP oylarını çok yükseltirse 4’e yükselir, oyları azalırsa 2’ye iner” şeklinde bir öngörü ortaya koyuyor. 
Bence tablo tam olarak böyle değil.. HDP’nin, Türkiye barajını geçse bile Kocaeli’den bir milletvekili çıkarması- önceki seçimlerin sonuçlarına göre- bir hayli zor. Ama MHP’nin ülke genelinde beklenen kadar bir oy artışı halinde Kocaeli’de bu defa 2 yapma ihtimali, CHP’nin 4’e ulaşma ihtimalinden daha mantıklı gibi duruyor.
……..
Bakan Işık, “7 Haziran’da Kocaeli’de 583.403 oy alacağız” derken, bu rakamı öyle kafadan uydurmuş olamaz. Mutlaka çok detaylı, çok sağlam veriler üzerinde çok titiz çalışma yaparak bu sonuca ulaşmıştır.  583 bin oy, AKP’ye 11’in 8’ini çok rahat kazandıracak çok yüksek oydur. 30 Mart’taki tahminlerinde çok yakın isabet sağlayan Işık’ın bu defaki tahmin, ya da beklentisinde gerçek rakamların bir hayli dışına düşeceğini tahmin ediyorum.
Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum