1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu dönem daha da titiz olacaklardır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu dönem daha da titiz olacaklardır

A+A-
Türkiye’nin gündemini çok uzun süredir işgal eden bir konu, 4 eski Bakan’la ilgili “Yolsuzluk iddialarının yargıya taşınması” konusu şimdilik kapandı. 
Aslında, Türkiye siyasetinin güçlenmesi, temiz bir sayfa açması, TBMM’ye seçilmiş milletvekillerinin gerektiğinde kendi vicdanlarının sesini dinleyerek hareket ettiğinin gösterilmesi, mevcut iktidarın yolsuzluk konularında aşırı hassas olduğu ve gerekirse  “Kendi kollarını bile kesip atabilecekleri”nin kanıtlanması, Türkiye’nin gerçek manada bir hukuk devleti olduğunun bütün dünyaya kanıtlanması için, eski Bakanların yargı önüne çıkartılması gerekirdi. 
Her şeyden önce, bir kısmı yasa dışı olsa da, bu ülkedeki herkesin vicdanında soru işaretlerine neden olan deliller ışığında, suçlanan 4 eski Bakanın-eğer gerçekten masum olduklarını biliyorlarsa- kendilerinin yargılanmayı talep etmesi gerekirdi.  12 yıldan beri iktidarda olan, bütün devlet kurumlarında yeterince örgütlenen iktidarın, “Biz Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiyoruz” gerekçesi, kesinlikle mantıklı değildir. 
4 eski Bakan, kendileri Yüce Divana gitmek istemediğinde, üstelik tam anlamıyla Yüce Divan’dan kaçma yönünde hareket ettiğinde, Meclis’te en az 276 milletvekili çıkıp, onların yargılanması konusunda oy vermeleri gerekirdi. 
Ne yazık ki, Türkiye siyaseti böyle. Türkiye’de halkın oylarıyla seçilen milletvekilleri,  kendilerini seçen millete karşı değil; kendilerini seçtiren liderlerine bağlı çalışıyorlar. Aksi halde,  ayakkabı kutularında paralar çıkmış, yatak odalarında kasa, para sayma makineleri bulunmuş bir davada “Delilleri yetersiz” bulmak nasıl izah edilebilir?
…………
Neyse, olan oldu.. 4 eski Bakanla ilgili yolsuzluk dosyaları, şimdilik hukuken kapandı. Türkiye’de demokrasi devam edecekse, bir gün çok derin hesap sormaların olacağından hiç kuşku duymuyorum. 
Siyasetin Meclis’te aklanması, sadece bu döneme özgü bir durum değildir. Geçmişte, bu yönde birkaç olumlu örnek göstermek mümkünse de, Türk siyasetinde genellikle çok büyük yolsuzluk iddiaları, hep Meclis’te siyaseten sonuçlandırılmıştır.
Şimdi, Meclis’te yapılan oylamalarda ortaya çıkan sonuçlar tartışılıyor. İktidarın verdiği fire üzerinde değerlendirmeler yapılıyor. Tabii bu tabloyu, pek çok açıdan değerlendirmek mümkündür. Önce durumun teknik olarak kısa izahını yapalım.
Malum, yolsuzlukları araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu 15 üyeden oluşuyordu. Bunların 9’u iktidar partisi milletvekilleriydi. 9 AKP’li üye “Deliller hukuksuzdur. Suçlananlar hakkında yeterli delil yoktur” diyerek, 4 eski Bakan’ın aklanması yönünde rapor hazırladı. Bunun üzerine, Meclis’te muhalefet önerge verdi. Yapılan oylama, “4 sanık yargıya gönderilsin mi?” oylamasıydı. Yani, 4 eski Bakanı suçsuz bulanların “Hayır”, suçlu olup yargılanmasını isteyenlerin  “Evet” oyu kullanması gerekiyordu. 
4 eski Bakan’la ilgili aylamalar ayrı ayrı yapıldı. Her Bakan için yapılan ve yasa gereği “Gizli” olan oylamalarda farklı sonuçlar çıktı. 
Evet oyları ile hayır oyları arasında farkın en az olduğu oylama Egemen Bağış’la ilgili oylama oldu. AKP’nin Meclis’te 302 oy hakkı vardı. Bağış’ın aldığı oy miktarı dikkate alındığında ve oy kullanan bütün muhalefet milletvekillerinin “Evet” oyu verdiği var sayıldığında AKP’den 49 fire ortaya çıkıyor. 
Şimdi, AKP milletvekili olup, Egemen Bağış’ın yargılanması yönünde oy kullanan 48 kişinin kim oldukları merak ediliyor. Muhalefet iktidar partisindeki bu fireden mutlu. Ama bu tabloya bakıp, “Oylamada hükümet 276’nın altında kaldı. Bu tablo, hükümetin güven oyu alamadığını gösterir” demek, elmalarla armutları toplamak anlamına gelir. 
Elbette AKP gibi kendi içinde çok sağlam duruş gösteren bir partide 48 fire de önemlidir. Ancak tabloyu iyi okumak gerekir. Bu 48 firenin içinde, geçek anlamda vicdanının sesini dinleyerek 4 eski Bakan aleyhine oy kullananların sayısının 3-5 kişi ile sınırlı olduğunu düşünüyorum.
AKP içinde, 3 dönemi dolduğu için yeniden milletvekili adayı gösterilmeyeceğini bilen, kırgın vekiller var. Çeşitli nedenlerle, bu dört Bakanın herhangi birine kişisel öfkesi bulunanlar olabilir. Dahası,  AKP’nin bugün “paralel yapı” olarak suçladığı kesimle 2011 seçimleri sırasında çok sıkı-fıkı olduğu biliniyor. AKP grubu içinde hala parti liderlerinden çok “Pensilvanya’”ya yakın ve bağlı olan milletvekilleri de var.
Böyle bir tablo içinde aslında AKP için böylesi kritik bir oylamada firenin 48 kişide kalması büyük bir başarıdır. Parti grubunun hala sapasağlam durduğunun ve özellikle Erdoğan’a bağlılığının göstergesidir. 
4 Bakanla ilgili Türk siyasi tarihi açısından çok önemli olan bir oylamaya, muhalefet partilerinden 11 milletvekilinin katılmamış olması, en az AKP’deki 48 fire kadar önemle değerlendirilmelidir. 11 muhalefet milletvekili oylamaya katılsa, Egemen Bağış oylamasında “Evet” oyları, “Hayır”dan fazla çıkabilirdi. Yüzde 100 haklı mazeretleri yoksa, oylamalara katılmayan bu 11 muhalif milletvekilini partileri mutlaka cezalandırmalı, siyasi hayatlarını sonlandırmalıdır.
……….
AKP’ye gelince, Çok kritik bir konuda iktidar gücünü ve kendi içindeki birlikteliğini kanıtlamıştır. AKP’lilerin muhalefetle birlikte oy kullanan kendi içlerindeki 48 kişiyi, artı eksi 1-2 kişilik yanılgıyla mutlaka tespit edeceklerdir. Zaten, çok büyük bölümünü biliyor olduklarından eminim. Şimdi yeni ve özellikle AKP için çok daha önemli bir seçim yaklaşıyor. Bu kez AKP lider kadroları, milletvekili adaylarını belirlerken çok daha dikkatli, titiz ve çok daha seçici davranacaklardır. Parti içi otoriteye yönelik en küçük bir zaafı bulunanların, aday listelerine girmesi mümkün olmayacaktır. 
Yani, önümüzdeki 7 Haziran seçimlerinde, AKP’den seçilebilir sırada milletvekili adayı gösterilmek için,  yüzde 100 biat tartışmasız tek koşul olacaktır. Son oylamanın sonuçlarına bu açıdan bakıldığında, 7 Haziran’da AKP’den milletvekili adayı olabilmek, bunu aklından geçirip, rüyalarında gören herkes için çok daha zor hale gelmiştir. 
Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum