1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Bu gazeteyi yaşatmak için sizin desteğiniz tek güvencemiz
Bu gazeteyi yaşatmak için sizin desteğiniz tek güvencemiz

Bu gazeteyi yaşatmak için sizin desteğiniz tek güvencemiz

Gazete fiyatına zam yapmak, çok zor bir karardır. Mecburen yapılan bu zammı izah etmek için yazılacak yazı da, en zor yazıdır.

A+A-
2009 yılı başından buyana, beş yıldan beri, böyle bir yazı yazmak zorunda kalmamıştım.  ÖZGÜR KOCAELİ’nin satış fiyatını, en son 2009 yılı şubat ayında 40 Kuruş’tan 50 Kuruş’a yükseltmişiz.  Bugün, 50 Kuruş’tan 75 Kuruş’a yükseltiyoruz. Emin olmanızı isterim ki, aslında normal koşullarda bu gazetenin fiyatının en az 1 TL olması gerekir. 
Aslında aradan geçen beş yıllık süre içinde bu gazetenin satış fiyatını sabit tutmak büyük bir hataydı. Belki olması gereken zamanda, bundan 3 yıl önce gazete fiyatını olması gereken rakama çekseydik, bugün ÖZGÜR KOCAELİ çok farklı konumlarda olabilirdi. 
…….
Değerli okurlar.. Biliyorsunuz, 1970’li yıllardan beri bu kentte, bu işi yapıyoruz. Enflasyonun yüksek, 2-3 haneli olduğu dönemlerde, yılda birkaç kez gazete fiyatını arttırmak zorunda kaldığımızı hatırlıyorum.  Her zam kararına, ben muhalif olmuşumdur. Direnmişimdir. Ama bu kez “Artık gazete fiyatını arttırmamız gerekir” lafını ilk ben telaffuz ettim. Bugün Türkiye’de ve ilimizde fiyatı en düşük kalan ürün, kağıt gazetelerdir. Maliyetler olağanüstü artmış, ancak hepsi birbirinden farklı tarzda gazetecilik yapan gazeteler fiyatlarını yükseltmemiştir.
Geçmişte, bu kentte yerel gazete fiyatı, bir ekmek fiyatından, şehiriçi minibüsü fiyatından aşağı değildi. Bir poğaçanın, bir simidin fiyatı, gazete fiyatının çok altındaydı. 
Şimdi ekmek 1 TL, bir poğaça 90 Kuruş, şehiriçi minibüsleri 2.10 TL, bir simit 1.25 TL. Hala 50 kuruştan gazete satmak, emin olun bir erdem değildir. 
Bu fiyatta ısrar ederseniz, gazetecilik ahlakından vazgeçmek zorunda kalırsınız. Bozulursunuz. 
……….
Bu gazete şantajla, tehditle ilan almaz. Bu gazete, şişirme haberlerle birilerinin reklamını yapıp, karşılığında beslenmez. Bu gazete, siyasetçiyi, sanayiciyi, bu şehrin esnafını, işadamını istismar etmez. Haberi olmadan şirketlerin, kuruluşların reklamını kullanıp, arkasından fatura göndermez. 
Bu gazetenin devlete, şahıslara, bankalara borcu yoktur. Şirket, her zaman kendi ayakları üzerinde durmanın mücadelesini vermiştir. Bunu çok uzun süre götüremeyeceğimizi anladığımız zaman, 2013 yılının eylül ayında şirketin sermaye yapısını değiştirdik. ÖZGÜR KOCAELİ, Haldız Şirketler Grubu bünyesine katıldı. Size bütün samimiyetimle belirtiyorum ki, bu gazete Haldız Grup’tan da sermaye desteği, açıktan para desteği almıyor. 
Biz, ÖZGÜR KOCAELİ’yi hazırlarken,  haberlerimizi yapıp, makalelerimizi yazarken,  şirketin sahibi olan gruba karşı da kendimizi maddi açıdan bağımsız hissetmek, şirketi kendi ayakları üzerinde tutmak zorundayız. Özellikle ben, bu konuya çok büyük önem veriyorum. 
……..
ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, geçen yıl eylül ayında tepeden tırnağa yenilendi. İstanbul’da basılıyor gazete.  Her gün 28 sayfa, renkli, en kaliteli kağıda basılıyor. Ben, ÖZGÜR KOCAELİ’nin bu fiziki değişimine bir süre direndim. Ama o eski şekliyle gazetenin devamı da günümüzde mümkün değildi. Yaptığımız geniş çaplı değişimle, gazetenin maliyeti daha da yükseldi. Basılan her gazete için Euro bazında bedel ödeniyor. Emin olun, bu gazetenin maliyeti 50 Kuruş’un üzerindedir. Oturduk, hesabımızı yaptık. ÖZGÜR KOCAELİ’yi her bakımdan bağımsız, bağlantısız tutabilmek,  bu şehre malolan bu gazetenin gücünü koruyabilmek adına yapılması gereken ilk işin, satış fiyatını yükseltmek olduğunu gördük. Bugünden itibaren de satış fiyatımızı 75 Kuruş’a çıkartıyoruz. 
Biliyorum, kızanlar olacak. Fiyat yükseldiği için, “Gazeteyi almam, internetten okurum” diyenler de olacak. Hiç kimseye kızmaya, gönül koymaya hakkım yok.. 
Ben size doğruları anlatmaya çalışıyorum. 
Bu gazetenin şirketinin Haldız Gruba geçmesinden buyana 1.5 yıl geçti. Hala sokakta kimi zaman karşılaştığım okurlardan sitem alıyorum. “Değiştiniz”,  “Eskisi kadar muhalefet yapmıyorsunuz” diye eleştirenler var. Bakın geride kalan 1.5 yıllık ÖZGÜR KOCAELİ gazetelerine, yayın politikasında, çizgisinde bir küçük geri adım göremezsiniz. 
Bu kent, herkese ve her şeye önyargılı bakmayı alışkanlık haline getirdi. Bu gazetenin sadece şekli biraz değişti. Çamur gibi, siyah-beyaz çıkan gazete renklendi. Kente, adına yakışır hale geldi. Hacmi büyüdü. Her gün ÖZGÜR KOCAELİ’de 100-200 arası haber çıkıyor. Hepsi yerel, hepsi taze. Üstelik bu gazete, her haber için bir bedel ödüyor. Gazetecilik, habercilik adına beş kuruş tasarruf yapmıyor. 
Bu gazetede çalışanlar, emeklerinin karşılığını, her ay tam zamanında alıyorlar. Bütün çalışanları kayıtlı. Vergileri, sigortaları eksiksiz yatırılıyor. Bunların hepsi maliyet. Satın aldığından buyana, Haldız Grup bu gazeteden beş kuruşluk kazanç elde etmemiştir. Şimdiik, onlara masraf da çıkartmadan şirketi kendi ayakları üzerinde tutmayı başardık. Ama bu fiyat ayarlamasını yapmaz, şirketin gelirlerini arttıramazsak, en azından ben kendimi bugünkü kadar bağımsız ve güçlü hissedemem. 
………
Aslında bu gazeteyi sizi anlatmak adına bu kadar yazı yazmayı da kendime zul sayarım. Yaptığımız iş ortada. Bu kentteki herkesin gözüyüz, kulağıyız, sesiyiz. Dokunulmazlığımız, düzgünlüğümüzden, duruşumuzdan, arkamızda sizin gücünüzün olduğunun bilinmesinden kaynaklanıyor. Sırtımda yumurta küfesi yok. Ne olursa olsun der, ben de bırakıp gidebilirdim. Bu şehir, herhalde beni aç, açıkta bırakmaz. Ama bir kavganın, bir mücadelenin içindeyiz. Pek çok güzel varlığını yitiren bu kentte, böyle düzgün, dürüst, bağımsız ve halkın gerçekten sesi olan bir gazete yaşasın diye mücadele veriyoruz. 
25 Kuruşluk zam, az zam değil.  Bunu biliyorum. Bu zam nedeniyle gazetenize kızsanız, küsseniz bunu da yadırgamayacağımı yukarıda belirttim. Ben sadece bu zammı yapmaya mecbur olduğumuzu, bu gazeteyi bu çizgide yaşatmak için başka çıkar yol bulunmadığını bilmenizi ve buna inanmanızı istiyorum. 
Biz, bugüne kadar sizin desteğiniz sayesinde bağımsız, güçlü ve dokunulmaz olduk. Bu gazete, kent halkının bu desteği devam ederse aynı çizgisinde kalabilir. Aksi halde, öbürlerine benzemesi kaçınılmaz olur. İnanın ki, işte o zaman bu şehir tam anlamıyla sahipsiz kalacaktır. 
Bütün bu nedenlerle bugün yapmak zorunda kaldığımız zammı anlayışla karşılamanızı rica ediyorum. Emin olun, biz de daha çok çalışacak, olabilecek en iyi, en güzel, en cesur gazeteyi her gün sizlere sunacağız. Bu konudaki hırsımı da her zamankinden yüksek tuttuğumu bilmenizi istiyorum. 
………
Değerli Kocaelililer; hepimiz açısından sıkıntılı bir 2014 yılı geçirdik. Geride kalan yıl içinde, bu kentteki pek çok gereksiz, çirkin kavganın içinde yine yerel basın kuruluşları arasındaki kavgalar da ön plana çıktı. Benim tek derdim, iyi gazete yapmak. Bu gazeteyi, Kocaeli halkının sevdiği, güvendiği, inandığı Türkiye’ye örnek bir şehir gazetesi olarak yaşatabilmek ve bu gazetenin gücüyle bu kente hizmet edebilmek. Yerel basın kuruluşları arasındaki polemikler, kavgalar emin olun ki, benim tercihim değildir. Yeni yılda, daha iyi, daha dolu gazeteler yapmak tek önceliğim ve hedefim olacaktır. Haksızlık yapılmazsa, damarımıza basılmazsa kimseyle polemiğe girmek, sataşmak, tartışmak gibi bir hedefim yoktur. Üstümüze gelene hak ettiği cevabı vermekten elbette kaçınmayız. Ama ben bütün samimiyetimle, bu kentte basın sektöründe yer alan, bu işten ekmek yiyen bütün meslektaşlarıma 2015 yılında başarı, sağlık ve  bereket diliyorum. Saygılarımla. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.