1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu gece herkese sorumluluk düşüyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu gece herkese sorumluluk düşüyor

A+A-
7 Haziran hiç gelmeyecek gibiydi.. Toplum olarak, millet olarak çok yorulmuştuk.. 30 Mart 2014’de yerel seçim, arkasından 10 Ağustos 2014’de ilk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi..  Türkiye’nin Cumhurbaşkanı değişti, Başbakan’ı değişti.. Beştepe’deki Saray yapıldı, açıldı.. İktidar-muhalefet ilişkileri her geçen gün daha da gerildi. Yatak odalarından klozete kadar özel hayatın girilmedik yeri kalmadı.. 
Barış süreci, aday adayları çok tartışıldı. Partilerin içinde aday olma mücadelesi yaşandı. Hepimiz gerildik, yorulduk.. 
Şükürler olsun, demokrasimiz, devletimiz çok ciddi bir yara almadan 7 Haziran’a nihayet ulaştık.. Değerli okurlar, bu gece sandıklardan çıkacak hiçbir sonuçtan korkmayın.. Bugün mutlaka sandık başına gidin, oy pusulasındaki partilerden herhangi birine, içinize en fazla sinene  “Evet” mührünü basın.. Normal şartlarda bir daha 2019 yılına kadar  seçim yok.. Bu akşam ortaya çıkacak sonuçlar, bu ülkede önümüzdeki sonbaharda yeni bir seçimi de zorunlu kılabilir.. 
Olsun.. Bunların hiç biri korkulacak, endişe edilecek şeyler değildir.  Siz bugün oyunuzu inanarak ve “Vatana, millete, devletle hayırlı olmasını” diyerek atın. Sonra ailenizle birlikte  gün boyu dinlenin, oyalanın.. Günü neşeli, keyifli geçirmeye özen gösterin.. Bugün sizin bir tek göreviniz var: Oy kullanmak.. Kime, hangi partiye olursa olsun içinize sinerek oyunuzu kullanın. Sonra, akşam sandıkların açılmasını bekleyin.
…………
İlimizde sakin, olgun; kavgasız gürültüsüz bir seçim dönemi geçirdik. Bu nedenle, yerel siyasetin bütün aktörlerine teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum. Ama asıl büyük sınav, bu gece verilecek. Aksilikler, aksaklıklar olabilir.. Her sokak kedisinin, sokak köpeğinin başına birini dikemezsiniz. Biri trafoya girebilir. Koca gagalı bir leylek, havai hatları kopartabilir. Elektrik kesilebilir.. Sandıklarda fanatik bazı kişiler  yanlış yapabilir.. Çok sorumsuz siyasetçilerimiz, özellikle çok sorumsuz bir sosyal medyamız var. Provokasyonlar olabilir.. İşte bunlara dikkat etmemiz, dolmuşa gelmememiz gerekiyor.
………
Bu seçimin sonucu gerçekten belirsiz.  Bu akşam saat 20.00’den itibaren sonuçların açıklanmaya başlamasını bekliyorum. Umuyorum ki, gece yarısına varmadan Türkiye’nin siyasi fotoğrafı belirginlik kazanacak. Kuşkusuz 550 milletvekilinin net dağılımı ile ilgili sonuçların alınması sabahı bulacaktır. Ama bu gece iktidarın değiştiği görülebilir. Bu gece iktidarın koltuğunu daha sağlamlaştırdığı sonucu çıkabilir. Bu gece, yüzde 10’luk barajı aşmayı çok isteyenlerin baraj altında kaldığı; ya da beklenenin çok üzerinde oyla bütün baraj duvarlarını ezip geçtiği görülebilir. Bu akşam siyasi partiler beklediklerinin çok altında veya beklediklerinin çok üzerinde oy almış olabilirler. 
Önemli olan devlettir. Önemli olan milletin huzurudur. Gerginiz.. Ülkemizde pek çok kişi bu seçimlerin sonucunu “Hayat memat meselesi” olarak görüyor. Oysa bu seçimi (A) partisi kazanır, bir sonraki seçimi (B) partisi kazanır. Önemli olan devletin ayakta durması, önemli olan demokrasinin her seçimler biraz daha yerli yerine oturmasıdır. 
Bu nedenle, bu gece herkesin olgun ve hassas davranması vatandaşlık görevidir. Allah muhafaza sosyal medya üzerinden yayılacak söylentiler, iddialar bile insanları sokakta birbirine kırdırabilir.. 
Bu gece, kazananların elbette sevinme hakkı var. Ama bunu olgunca göstermeleri, kaybedenleri tahrik etmemeleri gerekir. 
Bu gece kaybedenlerin elbette üzülmeleri kaçınmazdır. Ama bilsinler ki, hayatın sonu değildir. Yılgınlık ve öfke için hiçbir haklı gerekçeleri olamaz. 
Yarın sabah yeniden hepimiz birbirimizin yüzüne bakabilmeliyiz.. Sandıktan çıkacak sonucu hepimiz içimize sindirmeyi becerebilmeliyiz. 
Bütün milletvekili adaylarına, bu gece milletvekili seçilecek olanlara, siyasi parti yöneticilerine, yetkililerine ve tek tek vatandaş olarak hepimize bu gece çok önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Herkes gidip, özgürce dilediği siyasi parti için oyunu kullansın. İsterse herkes, sandık başında oyların tasnifini takip etsin. Merak etmeyin ve provokatif söylentilere, komplo teorilerine inanmayın.. Bizim ülkemizde seçimlerde sahtekarlık, hile olmaz. Kolay değildir.. 
Sandıklardan çıkacak sonuçları herkesin olgunlukla karşılaması demokrasinin en önemli kuralıdır.  Seçim kazanmak, hayatın geleceğini garantiye almak değildir. Seçim kaybetmek,  hayattaki her şeyi kaybetmek anlamına da gelmez. 
Kazananlar sevinçlerini olgun biçimde ve kaybedenlerin üzüntüsüne saygı göstererek yaşamalıdır. Kaybedenler, öfkeye kapılıp, şiddet ve tahriklere yönelmemelidir. Türkiye’de insanlar zaten yeterince gergin.. Düşmanlık körüklendi. Bu seçimlerin sonuçlarına pek çok kişi aslında hiç olmaması gerektiği kadar fazla kilitlendi. 
Demokrasi sınavını ulusça asıl bu gece vereceğiz. Kazananlarla kaybedenler kolkola girsin, demokrasi şölenini birlikte kutlasın gibi ütopik bir beklenti içinde değilim. Ama bu gece tahrik olmamalıdır. Bu gece insanlar yalan yanlış söylentilerin, provokasyonların tuzağına düşmemelidir. Bu gece herkes sakin olmalı, yarın sabah da güneşin doğudan yükseleceğini ve hayatın kaldığı yerden devam edeceğini idrak edebilmelidir… 
Herkes, sandıktan çıkabilecek her türlü sonuca ve bu sonucu içine sindirmeye hazır olmalıdır. 
Seçim gününe kadar kimsenin söylemek isteyip de söylemediği bir söz kalmadı. Demokrasi adına bugüne kadar her şeyi yolunda ve sağlıklı götürdük. Bu gece bir çuval inciri berbat etmeyelim. Allah muhafaza bu seçimlerin sonuçları tartışılır ve birbirine düşman hale gelmiş, kamplara ayrılmış insanlar arasında yeni bir savaşın nedeni olursa hep birlikte kaybederiz. 
Siz bugün yeter ki oyunuzu verin. Sizin vereceğiniz oy en doğru oy olacaktır. Hem kendinize, hem bu ülkeye, bu devlete  koşulsuz güvenin.. Her türlü sonuçta, yarın hepimiz için bugünden daha güzel olacaktır.
Bu yazı toplam 407 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.