1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu gece sular kesiliyor
Bu gece sular kesiliyor

Bu gece sular kesiliyor

İSU Genel Müdürlüğü doğru olanı yaptı, günler öncesinden açıklayıp kent halkını uyardı. Bu gece yarısı saat 24. 00'de Yuvacık Barajı'ndan kente verilen su tamamen kesiliyor. Arıza falan yok.

A+A-

İSU Genel Müdürlüğü doğru olanı yaptı, günler öncesinden açıklayıp kent halkını uyardı. Bu gece yarısı saat 24. 00'de Yuvacık Barajı'ndan kente verilen su tamamen kesiliyor.

Arıza falan yok. Periyodik bakım yapılacak. Yuvacık Barajı'nın arıtma tesisi, ana şebekeler, su depoları elden geçirilecek, bakım ve onarım yapılacak.

Kocaeli'nin çok büyük bölümü, Yuvacık Barajı suyunu kullanıyor. Bu nedenle, bu gece yarısından itibaren kentin çok büyük bölümünde sular kesilecek.

Su kesintisinin 24 saat süreceği, yarın gece yarısı yeniden Yuvacık Barajı'ndan şebekeye su verileceği açıklandı. Ancak bu 24 saatlik süre çok tedbirli açıklanmış bir süre. Yapılacak işlerin 8-10 saatte bitirilebileceği, yarın sabah, en geç öğlen saatlerinde yeniden şehre su verilebileceği biliniyor.

Buna rağmen, herkesin bu su kesintisi 24 saat sürecekmiş gibi önlemini alması lazım. Pek çok apartmanda dairelerin ortak kullandığı depolar var. Herkesin, evlere bu depolardan gelecek suyu tasarruflu kullanması, komşularını da düşünmesi gerekiyor.

24 saat boyunca, suyun damlasını bile özenli kullanın. Su kesilecek diye bugün bidonlara, kovalara koyup biriktireceğiniz suları da, eğer şebekeye su erken verirse, boşa döküp, harcamayın. Bitene kadar kullanın.

Lise çevresi ışıl ışıl olmuş

Bu sütunlarda birkaç kez yazmıştım. İlimizin pek çok bölgesinde sokak aydınlatmalarının yetersiz olduğu, bazı sokakların geceleri tek bir ışık bile olmaksızın, kapkaranlık kaldığını biliyoruz.

İzmit'in göbeği, akşam saatlerinde şehrin en kalabalık yeri olan İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi civarı, İnönü Caddesi'nin önemli bölümü de uzun süreden beri geceleri kapkaranlık oluyordu. Bu bölgedeki sokak lambalarının hiç biri yanmıyordu.

Kim ilgilendi bilmiyorum. Ama kim ilgilendiyse teşekkür ederim. Geçen akşam hava karardığı saatlerde İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi çevresinden geçtim. Uzun süredir yanmayan sokak lambalarının hepsinin onarıldığını, yandığını gördüm. Lise binası yanındaki durak yeri güvenli hâle gelmişti.

Yanlışları eleştiriyor, yapanların yüzüne vuruyoruz. Bir yanlışlık ortadan kalktığında, bunu takdir etmezsek hata yapmış oluruz…

Cadılar Bayramı modası giderek yayılır

Bundan 25-30 yıl önce “Sevgililer Günü” nedir bilmezdik. Benim lise yıllarımda yavaş yavaş duyulmaya başlamıştı. 90'lı yıllardan itibaren de ülkemizde 14 Şubat Sevgililer Günü hiç sektirilmeden kutlanır oldu.

14 Şubat yaklaşırken alışveriş merkezleri özel kampanyalar düzenliyor, eğlence mekanları o gece için programlar hazırlıyor. Ciddi bir ticari hareket meydana geliyor.

Son birkaç yıldır Amerikalıların meşhur Cadılar Bayramı’ndan ülkemizde de söz edilir oldu.

Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim tarihinde özellikle ABD'de kutlanıyor. Hıristiyanlıkla ilgili bir bayram değil. Kökü çok daha eskilere Pagan kültürüne dayanıyor. Küçük çocuklar ilginç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıyor şekerleme topluyor. Eğlence mekanlarında ilginç kostümlü partiler düzenleniyor. O gün için haftalar öncesinden büyük hazırlıklar yapılıyor.

Ülkemize de bu iş ucundan girmiş durumda. Aynı Sevgililer Günü'nün yerleştiği gibi 10-15 yıl içinde Cadılar Bayramı da Türkiye'de gürültü biçimde kutlanılır hâle gelir.

Bu sayede her yıl 31 Ekim gününde kapitalist sistem biraz daha çok kâr etmeyi başarır.

“Canlı Para” heyecanlı bir yarışma

İki haftadan beri Show TV'de yayınlanan bir yarışma programı var. Diğer yarışma programları gibi bu da yabancı formatlı. Canlı yayınlanıyor. 25 bin TL'lik desteler hâlinde 1 milyon TL ortada canlı canlı duruyor. İki kişiden oluşan bir takım var. Sorulan 8 soruya doğru yanıt vererek bu 1 milyon TL'yi kazanma mücadelesi veriyorlar.

Son yıllarda ünlenen aktör Engin Altan Düzyatan'ın sunduğu programı birkaç kez seyrettim. Epey heyecanlı. Bir kere takıldınız mı bırakamıyorsunuz. Sorular genellikle çok kolay. Ya yarışmacıları seçerken özel olarak yanıtlayamayacak tipler arasından seçiyorlar ya da önünde balya balya parayı görünce heyecanlanan insanlar yanlış yanıt veriyorlar. Bu nedenle şimdiye dek 1 milyon kazanan olmadı.

Yarışmacılar çok basit bir soruyu bilemediğinde, oturduğunuz yerden “Şimdi orada olsam 1 milyonu götürmüştüm” diyerek hayıflanıyorsunuz.

Bu yarışmanın tutacağına, kısa zamanda çok yüksek reytingler toplayacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.