1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu gençler, toplumun gönüllü elçileri
Bu gençler, toplumun gönüllü elçileri

Bu gençler, toplumun gönüllü elçileri

Kocaeli Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesinde gönüllü olarak çalışan Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Rezzan Yılmaz ile Betül Çelik, topladıkları yardımlarla Kandıra Kırkarmut Köyü İlkokulu’na kütüphane kazandırdıklarını söyledi.

A+A-

Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesinde yer alan Kocaeli Toplum Gönüllüleri'nin 2012 yılında kurulduğunu söyleyen KOÜ Mühendislik Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Rezzan Yılmaz ile İşletme 3’üncü sınıf öğrencisi Betül Çelik, toplum için çalıştıklarında bazı sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Sıkıntıları dile getiren Yılmaz, “Ulaşım konusunda sorun yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, biz toplum gönüllülerine ulaşım konusunda destek olursa mutlu oluruz. Bir de konaklama konusunda sıkıntı çekiyoruz. Yardım toplamak için bir ilçe veya ile gittiğimizde gece konaklamak için devlet kurum tesislerine gittiğimizde bize indirim uygulansın istiyoruz. Biz korsan çalışmıyoruz; Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan bir vakfın üyeleriyiz. Yasal çalışıyoruz” dedi.

PROJELER ÜRETTİK  
Gönüllü öğrenci Betül Çelik ise amaçlarını şöyle açıkladı: “Kocaeli’nde sosyal alanda eksikliğini hissettiğimiz konularda, dünya için neler yapabiliriz diye düşünerek geliştirdiğimiz yüzlerce projede yer aldık. Bu projelerde gerek yerel halktan, gerek kurumsal firmalardan destek ve sponsorluk alarak, onlarla birlikte en güzel projeleri hayata geçirdik. Şimdi ise yine bir proje hazırlığındayız ve bu projeyi diğerlerinden ayıran bir şey var. Üzerinde hep birlikte yaşadığımız dünyanın kaynakları hızla tükeniyor, doğaya saygısı olmayan, üretmeye değil tüketmeye endeksli bir nesil yetişiyor ve eğer buna dur diyemezsek evimizi kaybedeceğiz. Küresel ısınma, iklim değişikliği durdurulamayacak bir boyutta, artık enerji tasarruflu ampul kullanmak, diş fırçalarken musluğu kapatmak dünyamızı kurtarmak için yeterli değil. 

SERA KURACAĞIZ  
Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kandıra Kırkarmut Köyü İlkokulu'na kütüphane açtık. Kütüphane açtıktan sonra bu okulumuzla bağımızı kesmiyoruz. Gönüllü elçilerimiz ve bu projelerin mimarları olarak köyümüze gideceğiz. Bir günümüzü çocuklarla birlikte doğayı, dünyayı tanımakla, onları nasıl korumamız gerektiği üzerine atölyeler yapacağız. Fakat sadece teoride kalmaması adına, hem Kocaeli hem Türkiye'ye örnek teşkil etmesi için gönüllü mimarımız ile birlikte okulun ısınma, soğumasını yenilenebilir enerji ile sağlaması üzerine bir sistem kuracağız. Ayrıca çocukların toprakla, üreticilikle tanışmasını sağlamak için bir sera yapacağız” ifadesini kullandı.

BEZ TORBA DAĞITACAKLAR    
Sıfır Atık konusunda toplumu bilinçlendirmek için İzmit Seka Park ve pazar alanlarında halkla buluşarak bez çanta hediye edeceklerini söyleyen Çelik, “Plastiğin, doğada yok olma süresinin bin yıla kadar çıkabildiğini, okyanusların ve orada yaşayan canlıların yok olmasına sebep verecek en önemli materyallerden biri olduğunu anlatarak, bez çantalarımızı hediye edeceğiz. Bunları yaparken asıl hedefimiz ‘Karbon Ayak İzimiz’i küçültmek ve ‘Sıfır Atık’ kullanmak ve buna teşvik etmek olacaktır” şeklinde konuştu.

destek-istediler.jpg

DESTEK İSTEDİLER - Kocaeli Toplum Gönüllüleri Vakfı üyeleri Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Rezzan Yılmaz ile Betül Çelik, gazetemize gelerek çalışma yaptıkları süreçlerde kendilerine kolaylıklar tanınmasını istediler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.