1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu gerginlik, İzmit’i bozar
Bu gerginlik, İzmit’i bozar

Bu gerginlik, İzmit’i bozar

Aslında olay yeni başlamış değildir. İlimizdeki AKP teşkilatlarını, AKP’in ilimizde lider, ağabey, karar verici konumunda bulunanları, bunların ruh halini tam olarak çözümleyebilmek mümkün

A+A-

Aslında olay yeni başlamış değildir. İlimizdeki AKP teşkilatlarını, AKP’in ilimizde lider, ağabey, karar verici konumunda bulunanları, bunların ruh halini tam olarak çözümleyebilmek mümkün değildir.

2004-2009 döneminde, hem Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, hem Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk kesinlikle başarılı performans gösterdiler. Beldeler birleşip, İzmit büyük ilçesi kurulduğunda, Kuruçeşme ya da Alikahya Belediye Başkanlarının veya Akmeşe’den bir partilinin AKP İzmit adayı gösterilmesi beklenemezdi.

Ama kesinlikle Yenice veya Köktürk’ün bu hakkı vardı. İkisinden hangisi İzmit adayı gösterilirse gösterilsin, bunu hak ediyorlardı ve yakışırdı.

Ama AKP’nin ilimizdeki “Karar vericileri”  hem Yenice’yi, hem Köktürk’ü diskalifiye ettiler. Milletvekili olarak başarı göstermesine, performansı yüksek olmasına rağmen, 2007’deki genel seçimlerde yeniden aday yapılmayan, milletvekilliği düşen Nevzat Doğan için bir vefa gösterisine giriştiler.

29 Mart 2009’da, AKP’nin İzmit adaylığı, Yenice veya Köktürk’ün hakkıyken-ki bunlardan biri aday gösterilse, AKP İzmit seçimini de kıl payı değil, rahat kazanırdı- Dr. Nevzat Doğan’ı İzmit adayı ilan ettiler.

Ama 29 Mart 2009’da Nevzat Doğan İzmit Belediye Başkanı seçildikten sonra, nedendir bilinmez, bir türlü Doğan’ı partinin büyükleri içtenlikle sahiplenmedi.

Sadece, Gümüşhane kökenli olmanın ortak paydasıysa, bir miktar Fikri Işık Doğan’a yakın durdu. Nevzat Doğan ile uğraşan tek partili İzmit İlçe Başkanı-yaramaz çocuk- Nedim Arsal değildi.

Daha başından beri Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu ile Nevzat Doğan’ın yıldızı uyuşmadı. Doğan da kendi has özellikleri olan, kimsenin önünde eğilip, bükülmeyen,  kimseye yağcılık ya da yarenlik yapmayan bir kişiliğe sahipti.

Büyükşehir ile İzmit Belediyesi arasında sürekli bir çekişme, sürekli bir itiş kakış, sürdü gitti. Halil Vehbi Yenice döneminde de bir parça bunlar vardı. Ama Yenice, iş zora girince,  kendinden büyüklerini bir şekilde kafaya alır, şeytan tüyünü kullanıp, gerilimi yumuşatırdı. Doğan’ın bu özellikleri yok. Doğan düz adam. Bildiğini okumayı, emir almayı sevmeyen, İzmit Belediye Başkanlığını önemsemekle birlikte, kendisini eski ve güçlü bir milletvekili olarak gören bir adam.

Aylardır parti içinde devam eden Doğan-Büyükşehir, Doğan-Teşkilat gerilimi, sonunda pazarcılar yüzünden patladı. İyice su yüzüne çıktı.

Sayın Doğan ile, geçen cuma günü görüşmüştüm. Ziyarete gazeteye geldi. “Yarın Cumartesi Pazarı son kez kurulacak. Gelecek hafta Perşembe Pazarı’na geçecek” dedi.

Bu kentte sokak aralarından semt pazarlarının kaldırılmasını, özellikle Cumartesi Pazarı ile Pazar Pazarı’nın İzmit için artık çok büyük ihanet olduğunu en çok yazan, söyleyen ve savunan insanlardan biriyim. Yine de Başkan Doğan bu kararını açıkladığında tedirgin oldum. Çünkü İzmit’i bilirim. Dengelerini, bu kentte pazarcıların gücünü bilirim. Doğan’a “Sayın Başkan, Büyükşehir’le bu konuyu görüştünüz mü?” dedim.

Başkan Karaosmanoğlu ile görüştüklerini, kendisinin aslında bir önceki hafta Cumartesi Pazarı’nı sonlandırmak istediğini, ama Karaosmanoğlu’nun ricası ile bir hafta uzattıklarını anlattı, “Hiçbir sorun yok. Kararı Büyükşehir’le birlikte aldık. Cumartesi Pazarı bu hafta sondur. Gelecek hafta Perşembe Pazarı alanına kurulacak. Bu konuda taviz yok. Artık İzmit şehir merkezinde böyle pazarlar kurulamaz. İlk fırsatta Pazar Pazarı’nı da kaldıracağız” dedi.

Ben bu gazetenin manşetine büyük bir sevinçle haberi yaptım. Ama ertesi gün Cumartesi Pazarı kurulduğunda, İzmit Belediye zabıtası, pazarcılara kararı tebliğ edemedi. Pazarcılar Odası Başkanı, “Bizim muhatabımız Büyükşehir Başkanı. Karaosmanoğlu ile görüşür, bu sorunu hallederiz” dedi.

Pazarcıların havası, “Kim takar Doğan’ı” havasıydı.

Nitekim, dediklerini yaptılar. Karaosmanoğlu’na gittiler. Ortak düşman Nevzat Doğan’dı. Şikayet ettiler. Biz pazarı terk etmeyiz dediler. Dünkü gazetede, Başkan Karaosmanoğlu’nun pazarcılarla birlikte çekilmiş fotoğrafı vardı. Fotoğrafı dikkatle inceledim ve üzüldüm. Pazarcılar Başkan’ın çevresini sarmışlar. Karaosmanoğlu’nun yüzünde zoraki bir tebessüm. Pazarcıların yüzünde mutluluk. Başkan Karaosmanoğlu açıklamış; “Cumartesi Pazarı yerinde kalacak” demiş. Yani Pazarcıların dediğini kabul etmiş ve Başkan Doğan’ı kent kamuoyunun gözü önünde silip atmış.

Bu tablo, 29 Mart’ta İzmit’te CHP’nin adayı Fikret Toker seçimi kazansa da yaşansa, normaldi. Kente zarar vermezdi. Zaten bu tür sürtüşmeler normal karşılanırdı. Ama Doğan AKP’li, Karaosmanoğlu AKP’li.

Doğan bir karar alıyor, Büyük başkan silip atıyor. Bu normal değil. Başkan Karaosmanoğlu’nun karakter olarak popülizme çok prim vermediğini de biliyoruz. Prim veriyor olsa, yüzlerce Kocaelispor taraftarı kendisine baskı yaptığında Kocaelispor konusunda geri adım atardı. Bunu yapmadı. Bir grup pazarcı gitti, kendi partisinin İzmit Belediye Başkanı’nın kararını iptal etti.

Karaosmanoğlu, bu tavrı ile, Başkan Doğan’ı bitirmiştir. Doğan bundan sonra, şoförüne, odacısına, kapıcısına, memuruna bile söz geçiremez. Başkan Karaosmanoğlu, pazarcıların Cumartesi Pazarını kurtarmadı. İzmit Belediye Başkanı Doğan’ı bitirdi. Refüze etti. Prestijini sıfırladı. Kendi partisinin İzmit Belediye Başkanına karşı, bir grup pazarcıyı tercih etti.

İzmit bu tablonun benzerini, CHP döneminde de yaşadı. Sirmen İzmit Büyükşehir, Toker Bekirpaşa Belediye Başkanıydı. Birbirlerine girdiler. Sonuçta hem kent kaybetti, hem CHP kaybetti.

Bu defaki durum çok daha vahimdir. Doğan, zaten bu kentte pek çok grubun hedef aldığı, üzerine gittiği, yıpratmaya çalıştığı-bence bunu hak etmiyor- bir Belediye Başkanıydı. Şimdi, Büyükşehir Başkanı ile, mensubu olduğu partinin ilimizdeki en büyük ağabeyi ile de ters düştüğü tescil edildi.

Karaosmanoğlu, bence büyük hata yaptı. Bu tablodan İzmit çok ciddi zarar görecek. Doğan bundan böyle her gittiği yerde prestij ve imaj sorunu yaşayacaktır. Bunu hak etmemiştir.

“Bekara karı boşamak kolaydır” diye çok doğru bir sözümüz var. Aşağıda söyleyeceklerim, bu söze uyacak. Ben Sayın Doğan’ın yerinde olsam, bu tablodan sonra İzmit Belediye Başkanlığından istifa ederim. Kendimi, Haziran 2011’de yapılacak genel seçimler için yeniden milletvekilliğine hazırlarım. Böyle bir durumda, İzmit’in yeni Belediye Başkanı Belediye Meclisi’nden seçilir. Hala CHP 2 üye fazla gözüküyor. Ama AKP’nin İzmit Belediye Meclisi’ndeki CHP grubundan en az 3 CHP’li kendi yanına çekecek gücü var. Belediye Meclisi’nde yapılacak yeni seçimde,  2-3 CHP’linin de katkısıyla, İlyas Şeker İzmit Belediye Başkanı seçilir.

Zaten İlyas Bey, bunu istiyor, hedefliyor. Başkan Karaosmanoğlu ile uyumlu bir İzmit Belediye Başkanı görev yapar.

Karaosmanoğlu, Doğan’a büyük haksızlık yaptı. Cumartesi Pazarı’nın taşınması doğru karardı. Üstelik Doğan ve Karaosmanoğlu, birlikte bu kararı almışlardı. Ama Başkan Doğan’ı sırtından hançerledi. Bu gerginlik, bundan böyle İzmit için ciddi sıkıntı olacaktır. Doğan’ın radikal bir hamle ile kendisine yapılan bu yanlışa yanıt vermesini bekliyorum. Benim tanıdığın Başkan Doğan da gözü kara bir adamdır. Siyasi hayatının bitmesini bile göze alabilecek bir radikal karar alabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.