1. HABERLER

  2. Bu görevlerin ağırlığını çok iyi anlamalıyız
Bu görevlerin ağırlığını çok iyi anlamalıyız

Bu görevlerin ağırlığını çok iyi anlamalıyız

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in, terör örgütü Pkk ile bağlantıları nedeniyle tutuklanan Hdp’li belediye başkanları yerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ağrı Diyadin ile Diyarbakır Silvan belediyelerine danışman olarak atanması; bizim belediye başkanlarımız için sadece bir itibar göstergesi veya MHP’li Ruhi Çavdar’ın yaptığı gibi kent siyasetinde malzeme yapılarak sulandırılacak bir konu değildir. Türkiye’nin terörle mücadelesinin geleceğine belki de yön verecek öneme sahip bir konudur.

Türkiye’nin çözüm süreci ile ilgili bazı kesimlere gereğinden fazla tolerans gösterdiğini söyleyebilir, eleştirebiliriz. Ama çözüm sürecinde önemli kazanımlar da oldu. Devlet ilk defa bölge halkına dokunmayı, desteğini arkasına almayı başardı. Bugün terör eylemlerinden sonra bölge halkının sokağa dökülmemesi, örgüt propagandasına kulak asmaması bunun en belirgin göstergesidir.

Terörle mücadelenin en kritik dönemine girdiğimiz şu günlerde bu desteğin artarak devam etmesi gerekir. Bunu sağlamak şimdi orada tutuklu belediye başkanları yerine atanan kayyum heyetlerinin görevidir. Ama belli ki, kayyum heyetlerinin deneyimsizliği karşısında bizim belediye başkanlarımızın tecrübelerinden faydalanılacak. Oradaki hizmetleri yönlendiren, perde arkasındaki gerçek güç bizim belediye başkanlarımız olacak. Bu açıdan baktığımızda böylesine kritik görevlerde Karaosmanoğlu, Doğan ve Köşker’e güvenilmesi mutlaka önemlidir. Ama asıl önemlisi, orada yerine getirecekleri görevlerdir.

Diyarbakır’da kaldığım süre boyunca dikkatimi çekmişti. En basit belediye hizmeti olan temizlik işleri bile doğru dürüst yapılmıyordu. Etraf çöp ve pislik içindeydi. Terör baskısı olmasa, farklı ve güçlü bir alternatif ortaya çıkmış olsa eminin orada Hdp’li adayların seçim kazanması söz konusu olamazdı. Son operasyonlar ve peşinden gelen kayyum atamaları bölge halkına hizmetin nasıl olması gerektiğini göstermek adına fırsattır. Diyarbakır’da yeni tramvay hattı veya çöp fabrikası yapmaya falan gerek yok. Eskimiş, bitmiş çöp arabalarını değiştirin, kaldırımları, yolları düzeltin, Sur İlçesi’ndeki hendekleri kapatın kafidir. Kayyum dönemi daha ne kadar sürecek bilmiyorum ama uzaması halinde kaynakların doğru kullanılması, halka geri dönmesi, sosyal belediyeciliğin yaygınlaştırılması, altyapı çalışmalarının tamamlanması halinde orada çok büyük bir değişime imza atılmış olacaktır.

Diyarbakır eski emniyet müdürü rahmetli Gaffar Okkan’ı hatırlayın, Diyarbakır halkı hala O’na minnettardır. Diyarbakırlılar yapılan iyiliği unutmaz. Bizim belediye başkanlarımızın orada başarılı olması işte bu nedenle önemlidir. Hangi görüşten olursak olalım dileyelim ki, Türkiye’nin terörle mücadelesinde yol alabilmesi için belediye başkanlarımız bu görevlerinde başarılı olsunlar.

ABD ve Avrupa, Bulgaristan’ı da kaybediyor

Bulgaristan’da pazar günü tamamlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ülkemizde bulunan çift pasaportlu Bulgaristan vatandaşları Tzetzka Tzaçeva’yı destekliyordu. Rakibine göre daha Avrupa yanlısı, mevcut hükümetin de desteklediği bir adaydı. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr.Bayram Çolakoğlu, Tzaçeva’nın rakibi eski hava kuvvetleri komutanı Rumen Radev’in en son cezaevine giren HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’a destek için Türkiye’ye geldiğini duyurmuştu. Açık şekilde Tzaçeva’ya oy istemişti. Tzaçeva’ya Türkiye’den güçlü destek çıktı. Ancak Bulgaristan’daki sonuçlar bunun tam tersini gösteriyordu. Radev, %58 oy alarak rakibini büyük farkla geçerek seçimi kazandı.

Rumen Radev, rakibi Tzaçeva’ya göre Rusya’ya daha ılımlı bir liderdi. Bulgar halkının, hükümetin desteğine rağmen Tzaçeva’ya karşı Radev’i desteklemesi, dünya siyasi haritasında renklerin yeniden değişmeye başladığını gösteriyor. İngiltere’nin referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alması, ABD Başkanlık seçiminde Trump’ın kazanması bu değişimin bir parçası. Türkiye’de iç siyasete kafamızı gömmüş durumdayız ama dünyada ciddi değişimler yaşanıyor. Bunları da yakından takip etmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.