1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu iğrenç sigara reklamları daha ne kadar devam edecek?
Bu iğrenç sigara reklamları daha ne kadar devam edecek?

Bu iğrenç sigara reklamları daha ne kadar devam edecek?

Sigara sağlığı zararlı. Eyvallah… Bütün dünyada insanların toplu halde bulundukları kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak. Ülkemizde de sigara yasağı alabildiğine yaygın. İnsanlar sigara yasağına uyuy

A+A-

Sigara sağlığı zararlı.

Eyvallah…

Bütün dünyada insanların toplu halde bulundukları kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak.

Ülkemizde de sigara yasağı alabildiğine yaygın. İnsanlar sigara yasağına uyuyor.

Eskiden sinemada herkes sigara içerdi.

Eskiden 9 kişilik kıç kadar minibüste 9 yolcunun 9’uzu da sigara içerdi. Sigara külleri milletin ensesine düşer ya da arkadakinin elindeki sigara öndekinin kulağını yakardı.

Şehirlerarası otobüslerde, trenlerde, uçaklarda sigara içilebiliyordu.

Hastane koridorlarında bile sigara serbestti ve duvarda “İzmaritleri lütfen yere atmayınız” yazardı.

Ama bugün öyle mi?

Sigara bugün sadece sokakta içilebiliyor.

Yakında onu da yasaklarlarsa hiç şaşmayın.

İyi de…

Bu meret, bakkalda satılıyor.

İsteyen içer, isteyen içmez.

Devlet, sigara yasağı getirirken bir de televizyon reklamlarıyla taarruza geçmiş durumda. Sağlık Bakanlığının televizyonlara verdiği reklamlar sözüm ona insanları sigaradan soğutacak. Ama bu reklamlar bence çok iğrenç ve tıp bilimi etiğine uymuyor. Sigara içtiği için gırtlak kanseri olmuş bir erkekten sonra KOAH hastası bir kadın ekrana getirildi. Tedavisi mümkün olmayan iki hastaymış havasında sigara içtikleri için duydukları pişmanlığı anlatıyorlar.

Şunu belirtmek isterim ki; sigara içmek başlı başına bir hastalık nedeni değildir. Hastalıkları oluşturan birden fazla neden vardır. Sigara sadece hastalığa yakalanmanın etkisini ve hızını arttırır.

Hal böyleyken insanları korkutmanın anlamı yoktur.

Vatandaşını bu kadar düşünüyorsan, sigara satışını yasaklaman gerekir.

Sigara bakkalda satıldıkça, Sağlık Bakanlığının televizyonda iki hastayı öcü gibi gösterip insanları korkutmasının hiçbir izahı yoktur.

Nitekim, mesleği eczacılık olan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, sigarayı bırakmaya özendirmek için Sağlık Bakanlığı’nca sürdürülen kampanya kapsamında bir süredir afişler, broşürler ve kısa filmler yayınlandığına dikkat çekerek şöyle konuşmuş:

“Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlatılan filmlerde hastaların tedaviye güvenleri azaltılmakta, hastalar umutsuzluğa sürüklenmekte, ölümü bekleyen zavallılar olarak gösterilmekte ve hasta hakları açıkça ihlal edilmektedir. Gösterimde olan kısa filmlerin, hasta bireylerin durumu açısından bazı etik sorunlar içeriyor. ’Sigara pişmanlıktır’ adıyla gösterimde olan filmlerde, KOAH hastalığı ile rol alan yaşlı bir kadının ağzından çıkan sözler sadece kampanya hedefleri düşünülerek yazılmış, bu hastalıktan bir kurtuluş yokmuş veya tedavi olanağı hiç kalmamış gibi bir durum sergilenmektedir. Filmdeki yaşlı kadın, ’KOAH hastalığını öğrendiğim zaman dünya başıma yıkıldı, ömrüm dört duvarının arasında, bir hortuma bağlı, oksijene bağlı yaşamakla geçiyor, bir nefes için neleri feda etmezdim ama çok geç kaldım, çok çok geç kaldım’ diyerek KOAH’a yakalanan insanların tedavi süreçlerinin sanki boşa bir çaba olduğu izlenimi yaratmaktadır. Gırtlak ve akciğer kanserine yakalanan yaşlı bir adamın rol aldığı filmde ise, pişmanlık vurgusu yapılmaya çalışılırken umutsuzluk ve kötümserlik baskın duyguları ölümün kaçınılmaz son olduğunun ön plana çıkarıyor.”

Sigara içmiyor olabilirsiniz. Hani rakı içen öldü de, su içen ölmedi mi diye bir söz vardır.

Sadece sigara içenler mi hastalığa yakalanıyor, ölüyor.

Sigara içmediği halde bütün gün abur cubur yemekten yağ tulumuna dönmüş, yürüyüş yolundaki trafik keşmekeşinde bol bol egzoz gazı koklamış insanlar daha mı sağlıklı yani?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.