1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu iş çok ciddi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu iş çok ciddi

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı, elindeki resmi verileri değerlendirerek iki yılda bir  “Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu”  ismiyle bir rapor hazırlayıp, yayınlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı’nın  “Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu-2014” yayınlandı. 
Bu rapor, kimsenin itiraz edemeyeceği devletin ilgili kurumu tarafından eldeki resmi veriler değerlendirilerek hazırlanmış ciddi ve resmi bir rapordur. Devletin arşivlerindeki yerini de almıştır.
………
Raporda, Türkiye’nin 81 ilinin su kirliliği, hava kirliliği, katı atıklardan kaynaklanan kirlilik,  gürültü kirliliği açısından değerlendirmesi yapılıyor. 126 sayfalık kapsamlı bir rapor. Bu rapor, bu kentte yaşayan insanların ne denli büyük bir risk altında olduğunu resmen ortaya koyuyor.
Rapora göre Türkiye’nin 32 ilinde su kirliliği, 27 ilinde hava kirliliği, 19 ilinde katı atıkların depolanmasından kaynaklanan kirlilik risk sınırının üzerinde. Bizim şehrimiz, suyu kirli 32, havası kirli 27, katı atıklar yönünden kirli 19 ilin arasında gözüküyor. 
Evet, bu kentte çok sorunumuz var. Hazlı nüfus artışı sorunu, ulaşım sorunu, trafik sorunu,  sokak köpekleri sorunu, spor-kültür-sanat etkinlikleri eksiklikleri,  işsizlik falan diye bunları her fırsatta sıralıyoruz. 
Ama elde şimdi üstelik devletin hazırladığı “Türkiye Çevre sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu” varsa ve bu rapor bunları yazıyorsa, diğer bütün sorunlar kesinlikle teferruattır. 
………….
Çok büyük samimiyetle inandığım bir gerçek var. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yöneticilik ve vizyon açısından bazı önemli eksikleri olsa da, Karaosmanoğlu, gerçek bir çevrecidir. O’nun sayesinde ilimizde deniz kirliliği büyük ölçüde önlenmiştir. Bu kentte ağaç, yeşillik, çiçek sayısı artmış, bu kentte çok özel doğal yürüyüş parkurları, mesire alanları yaratılmıştır. İzmit Körfezi’nde canlı sayısının artması çok önemli ve olumlu bir gelişmedir. Ancak, böyle bir Büyükşehir Belediye Başkanımızın bulunmasına rağmen, Çevre Bakanlığı’nın hazırladığı rapor, ilimizde yaşamanın risk olduğunu açıkça ortaya koyuyor. 
Bu tablonun bir tek nedeni var. Vahşi ve sorumsuz sanayileşme. Birkaç yıl önce, Dilovası’nda kapsamlı incelemeler yapan KOÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun hazırladığı rapor, kentte olay yaratmıştı. Dilovası bölgesinde çok ciddi boyutlarda sanayiden kaynaklanan hava kirliliği bulunduğunu açıklayan Prof.Hamzaoğlu “ Şarlatan” ilan edilmişti. Bilim adamının hazırladığı o raporda, yeni doğmuş bebeğin dışkısında bile toksit madde bulunduğu belirtiliyordu. 
Şimdi kimse çıkıp, Çevre Bakanlığının ilgili dairesi tarafından hazırlanmış bu rapora  “Şarlatan raporu” diyemez. Aslında ilimizin bu kirlilik açısından yaşadığı riski, yetkililer çok iyi biliyorlar. 
Sadece Dilovası kirli değil.. Dilovası ‘ndaki vahşi sanayileşme yüzünden, karşıdaki Karamürsel kirli.. Alikahya bölgesi, Kartepe’nin pek çok bölgesi, Hayat Kimya’dan ötürü Başiskele’nin büyük bir kesiminde hava kirli. Arıtma ile ilgili bütün çabalara ve harcanan paralara rağmen, Sapanca Gölü’ne, İzmit Körfezi’ne akan derelerin büyük bölümü kirli, zehirli. Bu şehir o kadar hızlı büyüyor ve gelişiyor ki, Sefa Sirmen döneminde yapılan Çöp Fabrikası ve katı atık depolama alanları yetmiyor. Sanayi kaynaklı çok fazla kimyasal tehlikeli atık var. 
Aslında Osman Pepe’nin Çevre ve Orman Bakanı olduğu dönemde ilimizde özellikle Dilovası bölgesinde çok sıkı denetim başlatılmıştı. Sonra, bu da bir tarafa bırakıldı. Özellikle son yıllarda havayı, dereleri kirlettiği çok iyi bilinen sanayi kuruluşlarına, tesislere “Gel şuraya okul yap, gel buraya karakol, öbür tarafa hastane yap” dediler, doğaya ve insan hayatına kast eden günahlarını kapattılar. 
Hala bu şehirde liman yatırımlarına izin veriliyor. Hala bu şehirde denizin doldurulmasına izin veriliyor. Hala bu şehirde ağır metal sanayi tesisleri için yer aranıyor. Yeni kimyasal madde fabrikalarına, mevcutların genişleyip, kapasite arttırılmasına izin veriliyor, göz yumuluyor. 
…….
Havada kanser soluyoruz değerli dostlar. Benim elimde sigara gördükçe, “Kendini zehirliyorsun. Bırak şu sigarayı” diyorlar. Bu şehirde sigara içseniz ne olur, içmeseniz ne olur. Sigara içmeyenler de zehirli havayı soluyorlar. Bu şehirde henüz annesinin karnında olan doğmamış çocuklar bile büyük bir risk altında. Bütün diğer yerel sorunları bir kenara bırakıp,  Kocaeli’deki hava, su kirliliği sorununun üzerine odaklanmalıyız. İlk şart, göz göre göre kirlilik yaratanları hiç taviz göstermeden en ağır şekilde cezalandırmaktır. Bu şehri kirletenler, bu şehre tecavüz ediyorlar. Hatta hırslarını alamayıp, bıçakla delik deşik ediyor, elini kolunu kesip, üzerine benzin dökerek yakıyorlar.. 
Hepiz zehir soluyoruz. Hepimiz dünyanın diğer bölgelerine oranla çok daha büyük bir kanser riski altında bu şehirde yaşıyoruz. Bize bu kötülüğü yapanları, okul yaptıkları, yapmayı vaat ettikleri için cezalandırmıyoruz. Yenileri gelsin. Yeni fabrikalar, limanlar kursun diye tarım alanlarımızı, deniz kenarlarımızı açıyoruz. 
Artık aklımızı başımıza toplamalıyız. Ortada bir devlet raporu var.  Zehirlendiğimizi gösteriyor. Bu kentin bütün örgütleri, bütün siyasetçileri, mevcutlar ve 7 Haziran’da seçilecek olanlar, herkes bu korkunç tabloya çözüm için kafa yormak, çaba harcamak zorundadır.
Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum