1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu işin bir ölçüsü olmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu işin bir ölçüsü olmalı

A+A-
Her sabah gazetede ilk iş olarak, ilimizde yayınlanan yerel gazetelerin büyük bölümünü gözden geçirir, yayınlanan ihalelerle ilgili resmi ilanların içinden haber değeri olanları seçip, kısa haberler haline getiririz.
2015 yılına girdiğimiz günden bu yana ilimizdeki yerel gazetelerde yayınlanan resmi ilanların çok büyük bölümü iki ana kategoriye ayrılıyor. 
Birincisi, icra dairelerinin  borcunu ödeyemeyen vatandaşların elinden aldığı otomobilleri,  dükkan malzemelerini, kamyonları, gayrimenkulleri satışa çıkarttığını duyuran icra ilanları.. Çok fazla batık insan, kuruluş var. İcra Dairelerinin çok fazla yükü var.. Allah, borcu harcı olanların yardımcısı olsun.. 
Yayınlanan resmi ilanların en önemli bölümünün toplandığı ikinci kategori ise, ilimizdeki belediyelerin satışa çıkarttığı gayrimenkuller ile ilgili. Dikkatimi çekti; Büyükşehir Belediyesi, sahibi olduğu gayrimenkulleri satmak yerine kiraya vermeyi tercih ediyor. Ama ilçe belediyelerinin büyük bölümü, ellerinde ne var ne yoksa satışa çıkartıyorlar. 
Özellikle ilimizin batısındaki belediyelerin; Çayırova, Dilovası, Darıca Belediyelerinin çok sayıda gayrimenkul satışı ile ilgili ilanları dikkatimi çekti. Körfez Belediyesi’nin, Başiskele Belediyesi’nin çok büyük ve değerli arazi satışları var. 
Satışa çıkartılan belediyelere ait geniş araziler var. Kiminin imar planı “Konut alanı”, kiminin  “Sanayi alanı” gözüküyor. Boş tarla, arsa vasıflı araziler de var.. Akaryakıt istasyonu,  akaryakıt depolama alanı imarlı, çay bahçesi, restoran imarlı araziler var. 
Kimi sahil manzaralı, deniz kenarında. Kimi, çok güzel manzaralı, hakim bir tepe üzerinde.. Bu arazilerin tapusu belediyelerin ama, asıl sahibi halktır.. Devlet, ihtiyaç duyulduğunda okul yapacak, kamu hizmeti için bina yapacak arazi bulamıyor. Ama Belediyeler, tapusuna sahip oldukları arazileri haraç mezat satışa çıkartıyorlar. 
………
Devlet kurumlarının sahip oldukları gayrimenkullerini satması elbette yasaldır, normaldir. Ama bu arazilerde halkın, o belediyelerin sınırları içinde yaşayan insanların, tüyü bitmemiş yetimlerin hakları var. Bu işlerin en azından kamuoyu denetimine daha fazla açık olması gerekir.. 
Kocaman,  dönüm dönüm araziler.. Belediye bir muhammen bedel belirliyor.  Yerel gazetelerin bir köşesinde, kimsenin dikkatini çekmeyen resmi(zorunlu) ilan yayınlanıyor. Bir ihale günü, ihale saati veriliyor. 
Yetişebildiğimiz kadarıyla, muhabir arkadaşlara belediyelerin bu arazi satış ihalelerini takip ettirmeye çalışıyorum. Çok ilginçtir..  Aslında makul bir muhammen bedel üzerinden satışa çıkartılan çok değerli arazilerin ilk ihalelerine alıcı da gelmiyor. Elbette kanıtlayamam. Elimde belgesi yok. Ama hissediyorum. Bu kamu arazilerinin satışından sınırlı sayıda insan haberdar. Gayrı menkul satış ihalelerinin ilk birkaç oturumuna hiç alıcı gelmiyor.. İhaleye çıkılıp, alıcı gelmeyince, idarenin, yani malın sahibi belediyenin ileri tarihte yeniden aynı arazinin satışı için ihaleye çıkarken, muhammen bedeli indirme hakkı ve yetkisi var. 
Böylece fiyat düşüyor.. Diyelim ki, ilk  ihalesinde 5 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkartılmış bir  değerli arazinin muhammen bedeli, ilk birkaç ihalede kimse gelip teklif vermeyince 2.5-3 milyon TL’ye kadar düşüyor.. 
Sonra bir bakıyorsunuz, satılmış.. Birileri parayı bastırıp almış.. 
Belediyeler bu gayrimenkullerin satışından elde ettikleri  gelirlere ne yapıyor?.. Nerede harcıyor?.. Bu da belli değil.. Takip ediyorum, ilimizdeki belediyelerin yeni yıla girildiğinden bu yana yatırıma yönelik ihaleleri de yok. Ya gayrimenkul satıyorlar, ya da yeni yıl ile birlikte yeni “Hizmet alım ihaleleri” açarak, müteahhit, taşeron arıyorlar.. 
Bu arada kamunun, milletin arazileri, belediyelerin elinden çıkıyor, parası olan özel kişilerin mülkü haline geliyor.. 
Malum, hükümetin imar planı değişiklikleri ile ilgili yeni bir yasa tasarısı da var.. Yakında bu yasa yürürlüğe girer.. Tarla olarak aldığınız araziyi, bu yeni yasadan yararlanıp, bir miktar para da ödeyerek konut alanı veya sanayi alanı imarlı hale de getirebilirsiniz.
Yeni yılın başından bu yana, ilimizdeki belediyelerin resmi ilanlarını dikkatle takip ediyorum. Bir tane yatırama yönelik ihale gördüm. Büyükşehir Belediyesi, Körfez ilçenin köyleriyle ilgili grup yollarının bakım-onarımı için ihale açtı. 
Bunun dışında bu yıl içinde belediyeler tarafından yaptırılacak halka yönelik bir hizmetin, bir yatırımın ihalesini şimdiye kadar görmedim. Arazi satıyorlar.. Dönüm dönüm, değerli araziler bunlar.. 
Kim alıyor, alıcının ödediği para belediyelerde hangi hizmetler için kullanılıyor?.. Belediyelerin ihalelerinden satın alınan arazilerin imar planları daha sonra nasıl değişiyor.. Ya da belediyenin ihalesinden alınan arazi  daha sonra  hangi hizmet, yatırım alanlarında değerlendiriliyor.. 
Hesabı yok, takibi yok.. 
Tekrar belirtmek isterim.. Doğrudan kimseyi suçlamak gibi bir niyetim yok. Elimde bir belge,  birilerini itham edecek bir bilgi de yok. Zaten bütün bu işler, bizim ilimizde ve ülkemizde çok uzun yıllardan beri “Minareyi çalan, kılıfını hazırlar” mantığıyla yürütülmüştür.. 
Sadece dikkatimi çektiği, beni huylandırdığı için kamuoyunun dikkatini çektim. Bu kent, arazi fakiri, gayrı menkul fiyatlarının başını alıp gittiği bir kent.. Belediyeler neden sahip oldukları arazileri böylesine haraç mezat satıyorlar?.. Bu arazileri kimler alıyor?.. Bu arazilerin satışından belediyelerin kasasına giren para nerelerde kullanılıyor.. 
Bir vatandaş olarak bilmek istiyorum.
Bu yazı toplam 561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum