1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu İstifa Çok Düşündürücüdür
Bu İstifa Çok Düşündürücüdür

Bu İstifa Çok Düşündürücüdür

Evet, bu istifa çok düşündürücüdür. Bu durum, öncelikle AKP’ye oy verenlerce ciddiye alınmalıdır. Bir milletvekili partisinden neden istifa eder? Ya özel bir çıkarı vardır ya da memleketin

A+A-

Evet, bu istifa çok düşündürücüdür. Bu durum, öncelikle AKP’ye oy verenlerce ciddiye alınmalıdır. Bir milletvekili partisinden neden istifa eder? Ya özel bir çıkarı vardır ya da memleketin çıkarı böyle gerektirmiştir. AKP Antalya Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç’in partisinden istifasının arkasında özel bir çıkarı olmadığı açıktır. Tepkileri ortada. “Türkiye bölünme sürecine sürükleniyor. AKP’nin özellikle iç politika stratejisi ülkeye zarar veriyor. Başbakan’ın her konuşmasında toplumu ayrıştırmaya yönelik söylemlerinden kaygılıyım. Uyarılarım sonuçsuz kaldı.” sözleri kendisine ait. Bugüne kadar neredeydin? diye soranlar olacaktır kuşkusuz. Ben öyle düşünmüyorum. Sabrın sonunda bardağı taşıran son damla vardır ki bunu iyi anlamak gerekir. Bugüne kadar neredeydin? diyerek suçlamada bulunacak olanlardan değilim.

Prof. İrbeç gibi düşünen iktidara muhalif milyonlarca insan var ülkemizde. Önemli olan, AKP’ye oy veren vatandaşlarımızın durumu görmeleri ve gereğini genel seçimde yapmalarıdır. İşte o zaman AKP tek başına iktidar olamayacak ve Türkiye’nin bölünme senaryosu hedefine ulaşamayacaktır. Arzu edilen budur.

Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç tehlikeyi görmüş ve göstermiştir. Aslında, muhaliflerce bilinen bir durum bu. Ama AKP’nin içinden gerçeğin görülmesi çok farklı. Bu bir uyarıdır aslında. Kime mi? Bu uyarı, AKP’nin politikalarını benimsemeyen muhaliflere değildir elbette. Bu uyarı AKP’ye ve bu partiye oy verenleredir.

Dilerim mesaj alınır.

Sevenleri Uğur Mumcu’yu Unutmadı

CHP Gölcük İlçe Örgütünün düzenlediği “Uğur Mumcu’yu Anma Programı” 24 Ocak, Pazartesi günü, partinin Değirmendere temsilciliğinde gerçekleştirildi. Etkinlik öncesinde Değirmendere Uğur Mumcu Parkı’na gidilerek, öldürülüşünün 18. yıl dönümünde Mumcu’nun anısına mumlar yakıldı, karanfiller bırakıldı.

Davetli konuşmacılar olarak Ruhan Odabaş (Özgür Kocaeli gazetesi köşe yazarı, şair), Ertuğrul Kazancı (ADD eski genel başkanlarından, avukat) ve ben, günün anlam ve önemini vurgulamaya çalıştık. Salonun tıklım tıklım dolu olması dikkat çekici ve sevindiriciydi.

Gerçekleştirdikleri bu değerbilirlik örneği etkinlik nedeniyle CHP Gölcük İlçe Örgütünü yürekten kutluyorum.

Yazımı, etkinlikte okuduğum bir şiirimle noktalamak istiyorum:

UĞUR’UM YİĞİDİM ASLANIM

karanlığın karşısına çıkıp da    karanfiller takıyorsun sözüne    uzaklara yürüyorsun yiğidim    sesin ne de yakışıyor yüzüne    çağdaşlığa adım adım yürürken    hainlerin işine bak kardeşim    anadolu alanlara taşınmış    ankara’nın yaşına bak kardeşim    ufkumuza zift perdeler inerken    mumcu’muzun öldüğüne inanma    gönüllere bayrak olmuş uğur’um    ülkem o’nsuz kaldığına inanma    karanlığın karşısına çıkıp da    karanfiller takıyorsun sözüne    uzaklara yürüyorsun yiğidim    sesin ne de yakışıyor yüzüne

İhsan Topçu

“Söz Örse Düşer”

M. Mazhar Alphan (1941 doğumlu) günümüz şairlerinden. Bugüne dek kendisiyle ilgili yazılanları bir kitapta toplamış ve adına da Söz Örse Düşer demiş. Alphan’ın hem kendisiyle ilgili yazılanları kitaplaştırma düşüncesi hem de kitabının adı çok hoşuma gitti.

Söz Örse Düşer (Mor Taka dergisi yayını, 140 sayfa) Ocak 2011’de yayımlanmış. M. Mazhar Alphan hakkında yazan ve kendisiyle söyleşi yapan adlar: Mehmet H. Doğan, Aydoğan Yavaşlı, Öner Yağcı, Durmuş Akbulut, Nuri Aksakal, Ahmet Günbaş, Muzaffer Uyguner, Dinçer Sezgin, Hüseyin Yurttaş, Veysel Çolak, Ruşen Hakkı, Hasan Akarsu, H. Hüseyin Yalvaç, Nusret Karaca, E. Bülent Yardımcı, Timuçin Özyürekli, Bülent Güldal, Gültekin Emre, Zeki Büyüktanır, Fahrettin Demir, M. Hürol Özgen, Cevdet Yüceer, İhsan Topçu, Taner Abuşoğlu, İsa Kayacan, Mehmet Gökyayla, Hasan Taşçı, Tanju Akerman.

Ünlü eleştirmenlerimizden Mehmet H. Doğan’ın “Şiirimizde Geçen Yıl, 1995 Şiir Yıllığı” adlı kitaptaki Alphan’la ilgili sözleri: “M. Mazhar Alphan da adını geç duyuranlardan. İlk kitabını 1991’de çıkarmış: Evim Önü Yeşil Pınar. Bu yıl yayımlanan ikinci kitabı Dağılsın Bulutlar’da güzel, pırıltılı şiirler buldum.”

Öldükten sonra kaç şair hakkında böyle bir kitap yayımlanır, kim yayımlar? Zor işler bunlar. Bu anlamda, M. Mazhar Alphan’ın kendisiyle ilgili yazılanları sağken bir kitapta toplamasını övgüyle karşılıyorum. Yaşama veda etmeden böyle bir çabanın içine girmek gerekir diye düşünüyorum.

Fıkra

İlkokulda üç çocuk, bebeklerin dünyaya nasıl geldiğini tartışıyorlarmış. Dursun: - Bizim ailede hep leylekler getirir. Fadime: - Bizde hep gül bahçesinde bulunur. Temel: - Biz fakiriz, bizde bebekleri annem yapar.

Ergenekon operasyonu sürerken, Ergen adında biri yurtdışına çıkmak üzeredir. Kimlik kontrolü sırasında, polis adamın adının Ergen olduğunu görünce hemen tutuklamış. Ergen şaşkın, neden tutuklandığını sormuş.    Polis kendinden emin bir tavırla:    - Ekon’u çıkarınca yurtdışına kaçabileceğini mi zannettin?

Kadının biri, kocasını aldatmaya karar verir ve köyün imamına bunun sonucunda Cehennem’de ne kadar yanacağını sormaya gider.    İmam anlatmaya başlar:    - Kızım, köyün muhtarıyla aldatırsan altı ay, öğretmenle aldatırsan bir yıl, bekçiyle aldatırsan iki yıl…    Kadın dayanamayıp sorar:    - Peki imam efendi, ya köyün imamıyla kocamı aldatırsam cezası ne kadardır?    İmam gevrek gevrek güler:

- Seni gidi kâfir seni. Kız, sen Cennet’e mi gitmek istiyorsun?

Sağlık

Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp ve damar hastalıklarından, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ile büyük ölçüde korunmak mümkün olabiliyor. ABD’de orta derecede kalp hastalığı riski olan kişiler üzerinde yapılan araştırma, üç ay Akdeniz diyeti uygulanan bu kişilerde kalp hastalıkları riskinin yüzde 15 gerilediğini ortaya koyuyor.

Uzmanlar, sağlıklı beslenme trendinin Türk, İtalyan, Yunan, Lübnan, Fas ve Tunus mutfaklarının karışımı olan Akdeniz mutfağında yoğunlaştığını belirterek, sebze, meyve, süt ve ürünleri, doğal kepekli tahıllar, tam buğday ekmeği, kepekli ekmek ve zeytinyağından oluşan Akdeniz diyeti ile kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilebileceği tavsiyesinde bulunuyor.

“Medicana Tıp Günleri” kapsamında düzenlenen Kardiyoloji Semineri’nde de beslenme ve kalp sağlığına ilişkin yurt dışında yapılan çalışmalar ele alındı.

Seminerde yapılan çeşitli sunumlarda kalp ve damar hastalıklarından korunmada beslenme şeklinin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı beslenme alışkanlığının dönemsel değil, ömür boyu devam etmesi ve yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

(Kaynak: www.gazeteport.com.tr, 23 Ocak 2011)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.