1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu kadar zenginsek neden bu haldeyiz?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kadar zenginsek neden bu haldeyiz?

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) il düzeyinde kişi başına gelir miktarlarını hesaplamış. Beklendiği gibi, 81 il içinde İstanbul birinci. İkinci sırada ise biz, yani Kocaeli yer alıyor.

TÜİK’in hesabına göre, Kocaeli’de kişi başına gelir 17.723 Dolar. Türkiye ortalamasının (10.602 Dolar) bir hayli üstünde. Kocaeli’de kişi başına gelir 97.476 TL olarak da hesaplanıyor.

Bu rakamlar şunu ifade ediyor. Kocaeli’de yaşayan bir kişinin yıllık geliri 17.723 Dolar. Yani 4 kişilik bir ailenin evine 70.892 Dolar para giriyor. TL olarak hesaplarsak, kişi başı yıllık gelir 97.476 TL. Dört kişilik ailenin evine bir yılda yaklaşık 390 bin TL giriyor. Aya bölersek, bu dört kişilik ailenin evine aylık 32 bin TL para geliyor.

Allah aşkına, bu yazıyı okuyan kaç kişinin evine bu kadar para giriyor? Bu kentte bu kadar büyük gelir varsa, bu şehrin esnafı neden borç batağı içinde inim inim inliyor? Bu kadar yüksek kişi başı gelire sahip bir kent, neden bu kadar büyük sorunlarla boğuşuyor. Neden futbol takımı hala 3’ncü Lig’de. Neden doğru dürüst basketbol, voleybol takımı yok?

Kocaeli’de kişi başına yıllık gelir 17.723 Dolar. Komşu Sakarya’da bu rakam 9.954 Dolar. Yani neredeyse bizim yarımız kadar. Ama Sakarya’da ticaret daha hareketli. Trafik daha düzgün. İmar planları çok daha şık, ulaşım sorunu çok daha az.

Durup düşünmemiz lazım. Biz nerede hata yapıyoruz? Bu ülke için üretiyoruz, vergi veriyoruz. Devletin rakamlarına göre, çok zengin bir kentiz. Hatta bu rakamlarla kent olarak pek çok orta Avrupa ülkesinden daha zenginiz. Ama bu kentte neredeyse kimse hayatından memnun değil. Ya rakamlarda bir hata var, ya bu kentte yaşayan hepimiz bu durumdan suçlu ve sorumluyuz.

 

Kıpır kıpır bir şehir

Rakamları Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park A.Ş. açıklamış.

2018 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne ait 336 otobüs ile 924.251 seferde 18 milyon yolcu bir yerden bir yere taşınmış.

Yine Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan, 14 tramvay ile sadece Otogar-Sekapark arasında 10 milyon kişi taşınmış.

Kent nüfusu 2 milyon kişi. Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin yanı sıra, bu kent içinde özel araçlarla insanlar hareket halinde. Özel minibüsler vızır vızır işliyor. Yani, 2 milyon nüfuslu bir kentte, bir yıl içinde belki 50, belki 80 milyon kişi hareket halinde oluyor.

Böylesi bir kentte toplu taşıma ve trafik sorununun olması son derece normal. Ayrıca bu şehrin farklı mevsimlerde farklı özellikleri var. Bu mevsimde, yani sonbahar-kış sezonunda günde 500 bin kişi hareket halindeyse, yaz aylarında, okulların tatil olduğu dönemlerde günlük insan hareketi belki 200-250 bin kişiye iniyor.

Eski Genel Sekreter, çok büyük olasılıkla 1 Nisan’dan itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olması beklenen Tahir Büyükakın, şehir içindeki bu trafik hareketliliği konusunda çok araştırmacı, çok uzman bir kişidir. Kentin hangi kavşağından, hangi caddesinden gün içinde kaç araç geçer bilir. Israrla tramvayı yaparken, günlük 16 bin yolcu hedefliyordu. Ama kent o kadar hareketli ki, bu rakam daha üçüncü ayda aşıldı.

Bu şehirde yer altını ulaşım ve trafik için kullanmaya mecburuz. Bütün okulların yerini belirlerken çok dikkatli olmaya mecburuz. Her çocuğun, evine en yakın okula gitmesini sağlamaya mecburuz. Kamyon, TIR, tanker trafiğini, limanların menfaatine göre değil, kentin menfaatlerine göre ayarlamaya mecburuz.

Umarım, 1 Nisan’dan sonra bu konuları daha az konuşuruz.

 

Katar’dan gelen gece mesajı

Son günlerde kendimi birden  “Serhan Gürkan Krizi’nin” içinde buldum. Pazartesi gününden beri, mesaimin yarıdan fazlası bu konuyla ilgili geçiyor. Zaten cep telefonu özürlüyüm. Gece evime gidince kapatırım. Çarşamba gecesi gece yarısına doğru büyük oğlum Can, annesi aracılığı ile bana ulaştı.  Bana ulaşamayanlar, oğlumun cep telefonuna mesaj atmışlar. Mesaj Katar’dan. Kocaelispor’un eski efsane futbolcularından Bülent Uygun, Katar’da teknik direktör. Uygun’un yardımcılığını da bir dönem Kocaelispor’da oynayan, halen alacaklı görünen Bülent Bölükbaşı yapıyormuş. Mesaj, Bülent Uygun aracılığıyla Bülent Bölükbaşı’ndan geliyor. Şöyle diyor:

“-Başkanım Serhan Gürkan’ın talebi üzerine, Kocaelispor kulübünden alacaklarımla ilgili devam eden yasal süreci tamamen noktalıyorum. Federasyondaki dosyamı çekiyorum. Kocaelispor gibi büyük bir camianın önünde transfer tahtasını kapatan adamlardan biri olarak kalmak istemiyorum. Hiçbir şey talep etmeden, dosyamı kapatıyorum.”

Bence önemli olay. Bahri Yavuz yönetimi biraz bastırsa, eski günahları kapatmak konusunda kararlı gördüğüm Serhan Gürkan ile de işbirliği yapsa, dönem sonuna kadar transfer yasağı kalkabilir, Kocaelispor’un önü açılabilir gibi görüyorum.

 

Bin günde yeni Huzurevi

Çok uzun zamandan beri İzmit’te modern, geniş kapasiteli bir Huzurevi’ne ihtiyaç olduğunu yazar dururum. Her tarafı yıkılan Seka alanında neden böyle bir tesisin yapılmadığına da hep şaşırmışımdır. Özellikle Turgut Mahallesi’ndeki eski Huzurevi binasının risk taşıması nedeniyle boşaltılmasının ardından bu kentteki Huzurevi, Yaşlıevi ihtiyacı çok daha büyük boyutlara yükselmişti.

Kentimizin nüfusu hızla artıyor. Bu nüfus içindeki yaşlı insan oranı da hızla yükseliyor. Artık eskisi gibi geniş aileler de yok. Yaşlılara devletin en iyi şekilde sahip çıkması gerekiyor.

Kocaeli Valiliği nihayet yeni Huzurevi binası için ihaleye çıktı. İhale 29 Ocak günü yapılacak. Yer tesliminin ardından müteahhit firmanın 1000 gün, yani neredeyse 3 yıl süresi olacak. Herhalde çok büyük, çok görkemli, çok modern bir proje hazırlandı diye düşünüyorum. Ya da devletin tasarruf önlemleri kapsamında para taksit taksit ödeneceği için bu kadar uzun süre veriliyor.

Her şeye rağmen İzmit’te nihayet modern bir huzurevi binası için ihaleye çıkılmasından büyük mutluluk duyuyorum. Umarım, bu tesisin bitimi, 1000 günden de daha uzun sürmez. Belki bizim de elden ayaktan düşmüş yaşlı halimiz, Bağçeşme’den önce Turgut’taki bu tesise gidecektir.

 

DUVAR YAZISI

Kredi kartı borçları da

yapılandırılıyor. 31 Mart’tan

sonra tekrar borçlanmayın

bir daha 5 yıl seçim yok.

Bu yazı toplam 2609 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
24 Yorum