1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu kafayla 2014 de gider
Bu kafayla 2014 de gider

Bu kafayla 2014 de gider

12 Haziran seçimleri yapıldı. Halk kararını verdi, Türkiye’nin siyasi görünümü ortaya çıktı. Bu seçimler geride kaldı. Siyaset yapanlara düşen görev, seçim sonuçlarını çok iyi değerlendirmek

A+A-

12 Haziran seçimleri yapıldı. Halk kararını verdi, Türkiye’nin siyasi görünümü ortaya çıktı. Bu seçimler geride kaldı. Siyaset yapanlara düşen görev, seçim sonuçlarını çok iyi değerlendirmek,  kazanımların ya da kaybedişin nedenlerini ciddi biçimde araştırmak; nerede doğru, nerede yanlış yapıldığını analiz ederek, bir sonraki seçimlere hazırlanmaktır.

Bakıyorsunuz,  AKP bunu yapıyor. Hem ülke genelinde, genel merkez düzeyinde; hem ilimizde teşkilat bazında yapıyor.

Kuşkusuz AKP’lilerin önemli bir avantajı var. Seçim kazanmak, üstelik farklı kazanmak insana büyük bir güç ve motivasyon verir. Yorgunluğunu unutturur. Seçim kaybetmek ise, kazanmak uğrunda çok çalışan, çok çabalayan, üstelik son günlere gelindiğinde çok umutlanan insanlarda büyük hayal kırıklığı yaşatır. Kaybedenlerin bir süre kendilerini toparlayamamaları, insan önüne çıkmaya bile cesaret edememeleri, bu nedenle normaldir.

AKP, 12 Haziran seçimlerinde büyük bir zaferle çıktı.  Nihat Ergün’ün Kocaeli genelindeki samimi oy beklentisi 465 bin adet seviyesindeydi. 500 bini aştılar. Kocaeli’de oy oranlarını yüzde 45-49 arasında bekliyor ve umuyorlardı, yüzde 53’ü gördüler.

CHP’liler yüzde 30’un altını akıllarına bile getirmiyorlardı. Beklentilerinin çok gerisinde kaldılar. MHP, kendilerinin umduğundan az; kendileri dışındakilerin tahminlerinden yüksek oy aldılar.

Bu sonuçların ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle analizi gerekiyor. AKP bunu çoktan yaptı. Dahası, sanki çok yakın zamanda yeni bir seçim olacakmış gibi teşkilatlarını canlı tutmak, ayakta tutmak için hemen harekete geçtiler.

AKP İl Teşkilatı, bütün ilçelerde toplantılar yapıyor. Hem seçim döneminde parti için çalışan, çaba harcayanları ödüllendirip, onore ediyor, hem herkesin gönlünü alıyorlar. Şimdiden yavaş yavaş önümüzdeki sonbahar döneminde başlayacak kongreler süreci için hazırlanıyorlar.

AKP’liler, seçim döneminde kim parti için çalıştı, kim kenara çekilip bekledi, kim partinin aleyhine çalıştı, tek tek biliyorlar. Kenarda duran, ya da ihanet edenlere, bu yaptıklarını yüzlerine vurmuyorlar. Ama isimlerinin yanına çentik atıldı. Mutlaka, yeri geldiğinde hesap sorulacaktır.

Seçimde büyük hayal kırıklığına uğrayan, beklentilerinin çok gerisinde kalan CHP’de ise, sonuçların analizine yönelik en küçük bir girişim ve çaba yok.

CHP ilimizde 2007 seçimlerini kaybetti. Nedenleri vardı. 2009’da yerel seçimlerde bütün belediyeleri kaybetti. Çok açık, çok bariz nedenleri vardı. Hiç üzerine gidilmedi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde beklentilerin bu kadar gerisinde kalınmasının da pek çok nedeni var. Bu seçim döneminde de CHP ilimizde kendi içinde ihanetler yaşadı.

Bunların incelenmesi lazım, hesabının sorulması lazım.

MHP’nin aynı şekilde seçim sonuçlarının üzerine gitmesi, teşkilat yapısını gözden geçirmesi lazım. Ama bu konuda çok daha sıkı çalışması gereken CHP’dir. 12 Haziran seçimlerinin ilimizdeki normal sonucu AKP: 6, CHP: 4, MHP:1 şeklinde olmalıydı. Bu çok basit hedefe bile ulaşılamadı.

Öncelikle Hurşit Güneş’in medeni cesaret göstermesi, 13 Haziran itibariyle ortadan kaybolup, Ankara’da kendisiyle birlikte seçilen iki milletvekili arkadaşına rozet ”Takmak” yerine, Kocaeli’deki sonucun kendisine düşen faturasını da medeni cesaretle üstlenip, 2014 seçimlerini hedefleyerek çalışması lazımdı.

CHP, Kılıçdaroğlu seviyesinde bile seçim sonuçlarını yanlış değerlendiriyor. Kılıçdaroğlu’nun 12 Haziran sonuçlarını “Stockholm sendromu” ile değerlendirmes

- insanların kendilerine eziyet eden, kötü davranan, tehdit edenlere karşı sempati duyma eğilimi-  çok büyük bir hatadır.  Kılıçdaroğlu, eğer AKP’nin zaferini gerçekten  “Stockholm sendromu” ile değerlendiriyorsa, bu seçimlerden hiç ders almamış demektir.

CHP vitrininde bazı yeniliklere ihtiyaç vardır. Örneğin, Gürsel Tekin’in, Önder Sav’dan daha sempatik, daha yararlı bir 2 Numara olduğunu hiç sanmıyorum.

12 Haziran seçimlerindeki hezimete rağmen, 2014’deki yerel seçimler için, özellikle ilimizde CHP’nin şansı vardır, umudu da olmalıdır.

Ama öncelikle 12 Haziran hezimetinin nedenleri doğru tahlil edilmelidir. CHP’nin mutlaka üye yapısını revize etmesi, bundan sonraki delege seçimlerini çok dürüst yapması, kongrelerini sağlıklı yapması lazımdır. 12 Haziran’da CHP’nin hedefine ulaşamamasının nedeni, il örgütü, ya da aday listesi değildir. Bu safhalarda doğru yapılmasına rağmen hedefe ulaşılamamıştır. Çünkü, CHP gerçek manada örgütsüzdür. Seçilmiş gençlik kolları, seçilmiş kadın kolları yoktur. İlimizin pek çok ilçesinde CHP’nin örgütü yoktur.

En kötüsü, CHP’de partiye ihanet etmek, her defasında cezasız kaldığı için bir moda haline gelmiştir.

CHP’nin doğru dürüst programı, halkı ikna edecek, inandıracak söylemleri yok. CHP’liler halka güven vermiyorlar. Çünkü, CHP’liler kendilerine güvenmiyor, birbirlerini sevmiyorlar. Bunları aşmaları, bunları aşmak için 13 Haziran’dan itibaren şapkayı önlerine koyup, çalışmaları lazım.

Ama seçimi kazanan AKP’liler şimdiden harıl harıl çalışırken, mahalle mahalle, sandık sandık sonuçları değerlendirirken, CHP’liler ortada yok.

Bu kafayla 2014 yerel seçimlerinde de CHP’nin hiç şansı olmayacaktır. Hiçbir şey yapamıyorlarsa, oturup, AKP’nin teşkilatlanma tarzını, AKP’nin çalışma biçimini, parti içi disiplinini incelesinler, kendilerine örnek alsınlar.

Zaman, yılgınlıkla sorumluluktan kaçma zamanı değildir. Özellikle Hurşit Güneş’e çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Önce kendisini yenileyip, kendisi ile ilgili önemli kararlar alıp, sonra Kocaeli’ye gelerek partiyi toparlaması, radikal kararlar alması ve 12 Haziran’ın rövanşını, hiç değilse 2014’de bu kentte birkaç belediyeyi kazanabilecek şekilde alabilmek için şimdiden çalışmaya başlaması gerekir.

Aksi halde, 2014 yılı mart ayındaki yerel seçimlerin bu kentte en küçük bir heyecanı olmaz. AKP, Büyükşehir’de de, 12 ilçede de kimi aday gösterirse göstersin, seçimi kazanır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.