1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu kafayla böyle!..
Bu kafayla böyle!..

Bu kafayla böyle!..

Dünkü yazımda, Türkiye’nin “aykırı” yayın organlarından birinin, Aydınlık’ın günlük çıkmaya başladığına değinmiş, kendisini kutlamış ve ilk sayısındaki iki haberden söz etmiştim. O haberler

A+A-

Dünkü yazımda, Türkiye’nin “aykırı” yayın organlarından birinin, Aydınlık’ın günlük çıkmaya başladığına değinmiş, kendisini kutlamış ve ilk sayısındaki iki haberden söz etmiştim. O haberlerden biri, dar bir bakış açısıyla yalnızca köylüyü, üreticiyi ilgilendiriyor gibiydi. Oysa ki, geniş bakıldığında, asıl sorun Türkiye, Türkiye’de yaşayan her insan sorunuydu. Bir bağımsızlık, bir kendine yetme sorunuydu.

Buğday ithalatına sıfır gümrük yapmıştı AKP. Bu da yalnızca köylümüzü değil, Türkiye’deki her insanı, aklı olan her insanı ilgilendiriyordu bence.

Haberi okurken;

“Menderes döneminde de benzer şeyler yapılmıştı” diye düşünmeden edemedim. O zamanki çocuk aklım tam çözememişti işi. Öyle ya, dışarıdan 10 kuruşa buğday almak varken, neden köylüden 20 kuruşa buğday alınsındı ki? Toprak Mahsulleri Ofisi ve devlet neden aradaki farkı kapatmak zorunda kaslındı ki?

Yıllar sonra düştü jeton. Ben yine de erken düştü diyorum. Diyorum çünkü, benim o yaşta çözemediğimi, şimdi 60 yaşındakiler çözemiyor bakıyorum da!..

Sözünü ettiğim haberin bir benzerini, 1 Mart tarihli Özgür Kocaeli’nin arka sayfasında gördüm, okudum ve anladım ki değişen bir şey yok. Bu bir kafa olayı, bu bir anlayış olayı, bu bir zihniyet olayı!..

Kurban Bayramı öncesi Derince Limanı’na gelen angus sürüsünü hatırlıyorsunuz değil mi?

Bu kez süt danası gelmiş Derince limanı’na. Hem de Uruguay’dan!

Sevgili okurlar, ben mi yanlış biliyorum, ben mi yanılıyorum, beni okutan öğretmenler bana yanlış mı öğretmişlerdi; Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesi değil miydi yani?

777 bin kilometrekarelik Türkiye’de, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde, insanlarımız geçimlerini hayvancılıktan sağlamıyorlar mıydı?

Ne oldu peki? Neden hayvan üretilmiyor artık? Üretiliyorsa neden Uruguay’dan süt danası adı altında hayvan ithal ediliyor?

Gerekçeleri bilinir;

“Et fiyatları yüksek, düşürmeye çalışıyoruz” derler!

Bu mudur çözüm? Böyle mi olmalıdır yani?

Türk köylüsü, hayvan üreticisi, beslediği hayvanı pahalıya malediyorsa, bunun sorumlusu tek başına kendisi midir? Hükümetlerin, ülkeyi yönetenlerin hiç mi payları yoktur bunda?

Günümüzü yaşıyorsak ve iki dönemdir AKP tek başına iktidardaysa, Anadolu köylüsünün, üreticisinin sorunlarına çözüm bulmayan AKP, üstüne üstlük bir de ithalat kolaylığı getiriyorsa, bunun adına köylünün ve üreticinin boğazını sıkmak denmez de ne denir ki?

Hep söylüyorum, yine söyleyeceğim; bizim insanımız kendisine yapılan iyiliği de, kötülüğü de unutmaz. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner örneğindeki gibi, günü geldiğinde Derince Limanı’ndan gelen süt danalarının hesabını sorar birilerinden.

Ya sormazsa mı diyorsunuz?

Kendi bilir vallahi. Herkesin öldüğü yerde biz biraz daha bacak sallarız gibi geliyor bana…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.