1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bu karar, bu hüküm bir milattır
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu karar, bu hüküm bir milattır

A+A-
Dün köşemde “Hakeme atılan davul tokmağı ve sonrasında olup bitenler” başlıklı yazımda Derincespor ile Kandıra Belediye G.B arasında oynanan U19 maçında yaşananlar ve sonraki gelişmeleri aktarıp, değerlendirme yapmıştım.
AYHAN OYAN’DAN BİLGİLENDİRME 
 Yazımla ilgili olayın içindeki isimlerden Kandıra Belediye G.B antrenörü sevgili Ayhan Oyan kardeşim aradı. Oyan hem kendi düşüncelerini aktardı, hem de son durumla ilgili bilgi verdi. Ayhan Oyan sözlerine, “Öncelikle şu bilinsin ki, taraftarımız o davul tokmağını bilerek yardımcı hakeme atmadı. Sahaya fırlatılan tokmak körün taşı misali hakeme denk geldi” şeklindeki açıklamayla başladı. Oyan, “Bu olay bizi çok üzdü. Kulübün adına yakışmayan bir davranıştı. Hakem kardeşimizden özür dilemek istedik ve dernek başkanı ile temasa geçtik. Bir araya geldiğimizde gerek tokmağı atan taraftarımız, gerekse bizler hakem kardeşimizden özrümüzü diledik” dedi.
MAHKEME 3 AY HAPİS CEZASI VERDİ 
 Ayhan Oyan buluşmadan sonra hakemle yeniden bir araya geldiklerini söyledi, “ Tokmağı atan taraftarımızın yeni çocuğu olmuştu. Bu işi uzatmayalım, tatlıya bağlayalım istedik ve davayı geri çekmesini talep ettik. Kendisi bize avukata verdiğini, belli bir masraf yaptığını söyledi. Biz de neyse masrafı biz karşılarız dedim ve 1500 TL’yi hakem kardeşimize verdik. Şikayetini geri aldı ancak kamu davası olduğu için mahkeme devam etti” dedi. Ayhan Oyan,  kısa bir süre önce mahkemenin sonuçlandığı bilgisini de aktardı, “Taraftarımız suçlu görüldü ve hüküm giydi. 5 yıl ertelemeli 3 ay hapis cezasına çarptırıldı” dedi. 
BİR DAHA SAHANIN YANINDAN BİLE GEÇMEZ!
3 ayda mahkemenin sonuçlanması Türkiye şartlarında şaşırtıcı olsa gerek. Neyse konumuz o değil. Dünkü yazımda bahsettiğim gibi önemli olan suçlunun ceza alması, yapanın yanına kar kalmaması. Taraftar 5 yıl içinde başka bir suç işlerse, 3 aylık hapis cezası uygulanacak. Bu süreçte ister istemez dikkatli olacak. Bu taraftarın 5 yıl süreyle bırakın maça gitmek, sahaların yanından bile geçmeye çekineceğini düşünüyorum. Bu karar sadece o taraftar için değil, bu tür zihniyet taşıyan herkes için ciddi bir tehdittir. Karar, hüküm çok açık. Sahaya veya hakeme davul tokmağı atmanın 3 ay hapis gibi bir yaptırımı var. Bırakın 3 ayı, 1 gün bile hapiste yatmak zordur. Bunu kimse göze alamaz. 
HAKEMLER DİK DURUŞ SERGİLEMELİ 
İyi ki, kamu davası devam etmiş ve böyle bir hüküm çıkmış. Bu kararın ardından sahaya davul tokmağa atayım, hakeme saldırayım zihniyetinde olanlar ayaklarını denk alacaktır. Ben bu hükmün spordaki şiddetin azalmasına ciddi katkılar vereceği inancındayım. Burada hakemlerin ve dernek yönetiminin bundan sonraki olaylarda dik durması çok önemlidir. Hakeme yönelik fiili saldırılarda araya istediği kadar hatırlı kişi girsin şikayetçi olmak, dava açmak ve mutlaka suçlunun hüküm giymesini sağlamak gerekir. Hakemler bu duruşu sergilerse, yanına kar kalmayacağını, siciline bir leke ekleneceğini bilenler fevri hareket etmekten kaçınacaktır. 
Özetle bu karar, bu hüküm sporda şiddetin önüne geçilmesi adına bir milattır. Hayırlısı olsun.    


Öztaş, bu kentin bayrağını İstanbul’da en iyi şekilde dalgalandıracaktır
Kendini sürekli yenileyen,  en üst diploma sahibi olsa da, en alt kategoride çalışmaktan gocunmayan, bilgi birikimlerini gençlere aktarmanın şevki ve heyecanı içinde yanıp tutuşan kentin elit teknik adamlarından biridir Necip Öztaş. Biz burada onun pek kıymetini bilmiyor olsak da, metropol denilen İstanbul ona her daim kucak açıyor. Daha önce İstanbul’un önemli profesyonel takımlarında çalıştı, önemli işlere imza attı. Düşünün ki, Kocaelili bir teknik adam kariyerinin yarısını İstanbul’da geçirmiş. Güvenç Kurtar, Hikmet Karaman ve Engin Korukır’ı çıkarın. Bu üç isim Türkiye çapında kendini kanıtlamış, Türkiye’ye mal olmuş isimler. Bu kentte 600’ün üzerinde teknik adam var ve bunlardan sadece biri, sevgili Öztaş’ın il dışında bu kadar uzun süreli bir deneyimi var. İstanbul, Öztaş’ın kaşına gözene meraklı değil, bu tercihi yapıyorsa durup düşünmek lazımdır. 
İSTANBUL’A BİNLERCESİ VARKEN, TERCİH BURASI
Teknik adamlık bilgi birikim, yenileme, vizyon meselesi. Öyle oturduğun yerden takım beni bulsun dersen avucunu yalarsın. Talep edilmek istiyorsan, mesleğinin gereğini yapacaksın. Alın size örnek. İstanbul’un Yeşilköyspor Kulübü 10 milyonluk metropolde, binlerce teknik adamın olduğu yerde gidiyor tercihini Kocaelili bir teknik adamdan yana yapıyor. Nedeni çok açık. Necip Öztaş görevde olsun olmasın hiç durmuyor ki. Devamlı maçlarda, devamlı genç bir yeteneğin peşinde. Böylesi çalışkan biri göze çarpmayacak da, evinde, kahvede oturan, armut piş ağzıma düş diye bekleyen teknik adam mı çarpacak? Kimileri aman canım ne var bunda, gittiği takım sonuçta amatör diyebilir. Hani atasözümüz var ya, kedi uzanamadığı ciğere mundar der diye. Aynen öyle.  Ayrıca Yeşilköy, Bakırköy ilçenin nüfusu en büyük mahallelerinden biridir, Yeşilköyspor büyük hedef koymuş bir kulüptür.  
ANTRENÖRLER DERNEĞİ’NE ÇAĞRIM VAR 
Ne olursa olsun İstanbul gibi büyük metropolde yer alan bir spor kulübünün büyük hedeflere yürümek için bu kentten bir teknik adamı tercih etmiş olması önemlidir, onur ve gurur vericidir. Öztaş, il dışında bu kenti, bu kentin antrenörlerini temsil edecek. Başta bu ildeki teknik adamlar olmak üzere hepimizin onun başarısını istemesi gerekir. Buradan Antrenörler Derneği’ne sesleniyorum. Yapsınlar bir organizasyon. Yönetim kurulu üyeleri, basın hep birlikte Yeşilköyspor antrenmanına gidelim, Öztaş’a yanındayız mesajı verelim. Gitmişken Yeşilköyspor yönetimine de teşekkür edelim. Hep diyoruz bu kentte çok önemli, değerli teknik adamlar var diye. Onlardan biri tartışmasız Necip Öztaş.
BU KENTİN BAYRAĞINI DALGALANDIRACAK 
 Kuşkusuz Kocaelispor’da veya ilimizin profesyonel takımlarında görev yapsın, bu kentin futbolunu hizmet versin isterdik. Ancak ne yazık ki, bizim kendi değerlerimize sahip çıkmama, görmezden gelme gibi yıllara dayanan bir huyumuz, hastalığımız var. Umutla, inançla, sabırla bu durumun değişeceği günü bekleyeceğiz. O günü beklerken bugün için yapmamız gereken sevgili Öztaş’a, bu kentin bayrağını İstanbul’da dalgalandırmak için yola çıkan teknik adamımıza destek vermektir.  Sevgili Necip Hoca’ma yeni kulübünde, İstanbul macerasında yürekten başarı diliyorum. Her zaman yanı başında, en büyük destekçilerinden biri olacağımı söylememe gerek yok, bunu zaten iyi biliyor.  İnanıyorum ki, Yeşilköyspor’da çok güzel işler yapacak, gururumuz olacaktır.  
Bu yazı toplam 427 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.