1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu kente lazım çok değerli insanlar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kente lazım çok değerli insanlar

A+A-
Kocaeli Üniversitesi’nde 16 yıllık bir dönem kapandı. Merhum Rektör Prof.Dr. Baki Komsuoğlu ile, geçtiğimiz günlerde görev süresini tamamlayıp, köşesine çekilen eski Rektör  Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu’nun yönetimde bulunduğu 16 yıllık süre genel olarak, bu dönemde gerçekleşen yapılaşma ve fiziki büyüme ile takdir edilir. 
Bence Komsuoğlu’ların, kente ve KOÜ’ye yaptıkları çok daha önemli bir hizmet vardır: Türkiye’de kendi alanlarının en değerli, en başarılı ve insanlık kalitesi en yüksek isimlerini KOÜ’ye kazandırmaları. KOÜ’nün akademik kadrosu içinde, orada olmayı hiç hak etmeyen,  kuruma ve kenti hiç katkısı bulunmayan hocalar da vardır. Ama azınlıktadır. 
KOÜ denince halk arasında akla, sadece Tıp Fakültesi gelir. Tıp Fakültesi’nin de asıl misyonunun hekim yetiştirmek olduğu unutulur, hasta tedavisi ile ilgili bölümü öne çıkartılır. 
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’de kendi alanlarında en başarılı, en değerli, uluslararası platformda en çok tanınan hocalarla doludur. Bunların hemen hemen tamamı da, Komsuoğlu’lar döneminde kuruma kazandırılmıştır. Yeni Rektör Prof.Dr. Sadettin Hülagü de bunlardan biridir. 
………
16 yıllık bir dönemin bitmesi, yeni bir dönemin başlamasının ardından KOÜ’de bazı önemli görev ve makamlarda değişiklik yapılması son derece normaldir. Eşyanın tabiatı gereğidir. Nitekim, bu değişikliklerin ilk sinyalleri de görülmeye başlanmıştır. 
Geçen hafta içinde KOÜ’nün en gözde ve en önde olan Fakültesi’nin, Tıp Fakültesi’nin Dekanı Prof.Dr. Şükrü Hatun ile, Dekan Yardımcıları  Prof.Dr.Füsun Yıldız ve  Prof.Dr. İlhan Tarkun, görevlerinden istifa ettiler. Beklenmeyen bir gelişme değildi. 2012 yılı ağustos ayında  dönemin Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu’nun tercihi ile Dekanlık görevine atanan Prof.Dr.Şükrü Hatun’un görev süresi, zaten 1 Ocak’ta dolacaktı. 
KOÜ’deki Rektörlük seçiminin kızışık olduğu, herkesin gruplaştığı döneminde, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Şükrü Hatun, yerini garantiye almak adına, kendi hayat görüşünden, siyasi duruşundan taviz vermemiş, KOÜ’nün Rektörü olacağına kesin gözüyle bakılan Prof.Dr.Hülagü’nün ekibi içinde yer almamıştı. Aslında  eski Dekan Prof.Dr.Hatun, hiçbir zaman kendisini o makama getiren eski Rektör Prof.Dr.Komsuoğlu’nun da adamı, ekip elemanı olmamıştır. 
………
Geçen hafta sonu görevlerinden istifa eden KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Şükrü Hatun,  çok değerli yardımcıları Prof.Dr. Füsun Yıldız ve Prof.Dr. İlhan Tarkun’la, tanışma onuru yaşamış  biri olarak duygu ve düşüncelerimi yazıyorum. 
Şükrü Hoca ile zaten yıllar öncesinden tanışırdık. Bu yılın başlarında Dekan Yardımcısı Sayın Prof.Dr.İlhan Tarkun aramış, “Sizi dekanımız adına fakülteye davet ediyorum. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız hakkında bilgilendirmek istiyoruz” demişti. İlhan Hoca’ya “Ben hastanelere, özellikle Tıp Fakültesi’ne gitmeye tövbeliyim. Gelirsem, beni delik deşik eder, binbir türlü dert çıkartırsınız” demiştim. İlhan Tarkun, “Söz veriyorum. Sizinle ilgili en küçük bir sağlık konusunu konuşmayacağız. Sadece burada yapılanları görmenizi, bilmenizi istiyoruz” demişti. 
O zaman daveti kabul ettim. Dekan Prof.Dr.Hatun, Dekan Yardımcıları Prof.Dr.Yıldız ve Prof.Dr.Tarkun’la, fakültede neredeyse bir tam günümü geçirdim. Şükrü Hatun ve ekibinin ön plana çıkan anlayışları, Tıp Fakültesi’nin birinci misyonu olan “İyi hekim yetiştirmek”  konusundaki hassasiyetleridir. O gün, onlarla birlikte dolaşıp, bilgi alırken, okulun öğrencileri ile de, personel ile de hastalar ile de diyaloglarına tanık oldum. 
Bu insanlar, bu kentin en değerli insanları arasındadır. Ben buna kefilim. Şükrü Hatun’un yerine Dekan olarak atanan Prof.Dr.Zafer Utkan da hem hekim, hem insan olarak bu kentteki en değerli, en kaliteli insanlardan biridir. Kocaeli Üniversitesi’nin zenginliği, değeri de bu insanlar sayesindedir. Zafer Hoca’ya bu kentteki pek çok hastanın ve geleceğin potansiyel hastasının çok ihtiyacı var. Bir Savaş Hoca( Prof.Dr.Savaş Ceylan), bir  Zafer Hoca, bir Şükrü Hoca,  Prof.Dr. İlhan Tarkun, önüne çıkan herkesi sigaradan korumaya çalışan bir Füsun Hoca, bu kentin değerleridir. 
İstifasından sonra görüşme imkanı bulduğum, eski Dekan Şükrü Hatun’un söyledikleri biraz içime su serpti. Prof.Dr.Şükrü Hatun, “Rektörümüzle aramızda en küçük bir sorun yok. Yeni Dekanımız olmasını beklediğimiz Zafer Utkan, benim bu dünyada en güvendiğim, en sevdiğim dostlarımdan biridir. Biz, misyonumuzu tamamladık. Ama bu kurumda kalacağız. Bu kurum için, bu kent için eskisinden de fazla çalışacağız” dedi. 
………
Yeni Rektör Prof.Dr.Hülagü, KOÜ kadrolarında değişiklikler yapıyor. Bu en doğal hakkıdır. Tıp Fakültesi’ndeki değişim de zaten beklenen, bilinen bir olaydı. Ancak, Sayın Rektör Prof.Hülagü’nün bu değişimi yaparken, kimsenin canını acıtmaması, özellikle bu değişikliklere siyasetin bulaştığı izlenimi vermemeye özen göstermesi de çok önemlidir. Üniversitemizin huzuru, üniversitemizin elindeki en büyük zenginliği olan insan kaynaklarının korunuyor olması kurumun ve kentin geleceği açısından çok önemlidir. 
Tıp Fakültesi’ndeki misyonlarını tamamladıklarına inanarak, herhangi bir kırgınlık, karşı duruş göstermeden emaneti yeni Rektöre teslim etme yolunu seçen eski Dekan Prof.Dr.Şükrü Hatun, eski Dekan Yardımcıları Prof.Dr. Füsun Yıldız ve Prof.Dr. İlhan Tarkun’a, KOÜ Tıp Fakültesi ve dolayısıyla bu kent için yaptıklarından dolayı teşekkür borçluyuz. Bu insanların bu kentte, KOÜ’de kalması ve mesleklerini sürdürmesi, bu şehirde yaşayan herkes için çok önemli bir güvencedir. Prof.Dr.Zafer Utkan gibi çok değerli birinin Tıp Fakültesi’nin Dekanı olması da elbette sevindiricidir. Umarım Zafer Hoca, bu ağır görevi sırasında sihirli ellerinden şifa bekleyen hastalarının ameliyatlarını aksatmak zorunda kalmaz. 
Bu yazı toplam 1339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum