1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu kentin parası dışarıya gidiyor
Bu kentin parası dışarıya gidiyor

Bu kentin parası dışarıya gidiyor

Kocaeli’de tüketilebilir gelirin düşük olduğunu söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu kentte kazanılan paranın bu kentte harcanmadığının altını çizdi. Zeytinoğlu, “Patronlar İstanbul’da, işçiler Kocaeli’de yaşıyor” dedi.

A+A-

10 yıldır Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanlığı yapan Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye ve Kocaeli’nin ekonomisini, üretimini en şeffaf ve en tarafsız şekilde yorumlayan isimlerinden biri. Üretimin başkenti olan Kocaeli’de aslında öyle Gayri Safi Milli Hasılada kişi başına düşen gelirin bu kentte harcanmadığını da açıkça dillendiren isimlerden biri. Zeytinoğlu, aynı zamanda bu kentte üreten fabrikaların, firmaların vergilerini Kocaeli’de ödemesini istiyor…

Türkiye’nin ana sermayesi ile üretim yapmadığını söyleyen Zeytinoğlu, Türkiye’nin AB hattına yeniden girmesi gerektiğini düşünüyor. Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nden, işsizliğe, yabancı işçilikten yerli otomobile, vergilerden, KSO’nun sosyal tesislerine kadar birçok konuyu konuştuğumuz Zeytinoğlu, kenti için önemli açıklamalarda bulundu…

 

YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜNÜ UNUTTUK

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, Reklam Müdürü Didem Köseoğlu ile birlikte ziyaret ettiğimiz KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, kent ekonomisi ve oda çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de olmayan bir sermaye ile bir şeyler yapılmaya çalışıldığını söyleyen Zeytinoğlu, “Sermaye eksikliği her yerde hissediliyor. Kocaeli ve Türkiye ayrımı yapmadan söylüyorum. Yetişmiş insan gücünü unuttuk.

 

birlikte-(1)-001.jpg

BİRLİKTE: Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, Reklam Müdürü Didem Köseoğlu ile birlikte KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu ziyaret ettik. Kentti ve ekonomiyi konuştuğumuz Zeytinoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

 

6 BAŞLIKTA DEĞİŞİM LAZIM

TOBB olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yaptık. İllerde meslek liseleri odalara veriliyor. Kocaeli’de İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bize verildi. Çok önemli bir okul. Türkiye’de yetişmiş eleman yetiştirmede ilk 5’te olan bir okul burası. Burayı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim ülkenin ekonomisinin gelişmesi için 5-6 sorunu yan yana koyup düşünmemiz gerekiyor. Yetişmiş insan gücü, sermaye, AB hattına yeniden girmek, demokratikleşme adımlarının atılması, tarımsal zenginliğin artırılması, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi başlıkları bizim için çok önemlidir.

 

DEMOKRATİKLEŞME ADIMLARI ATILMALI

Yetişmiş insan gücü olmasa sermayenin anlamı olmayacak. O yüzden yetişmiş insan gücünü bizim için çok önemli bir faktör. Tarımsal zenginlik sermayenin oluşması açısından çok önemli ve kıymetlidir. Bu konuda çalışma yapılması gerekiyor. Demokratikleşme adımları yabancı sermayenin gelişi açısından çok önemlidir ve böyle bakılmalıdır. Wolksvagen’in Türkiye’ye aldığı yatırım kararını desteklemeli ve mutlaka buraya gelmesini sağlamalıyız. Bu yeniden yabancı sermayenin gelişi için önemli bir adım olur. Gelen yabancı sermaye Türkiye işçisinden memnun. O yüzden bize kalan demokratikleşme adımlarını atmak” dedi.

 

SANAYİ DEĞİL İŞÇİ KENTTİ

Kocaeli’nin İstanbul gibi bir metropolün bitişiğinde olmanın dezavantajlarını yaşadığını söyleyen Zeytinoğlu, “Eğitim alanında Kocaeli’nin İstanbul bağımlılığını ortadan kaldıramadık. Profesyonelleri burada yaşatamıyoruz. Tabi metropolün bitişiğinde olup bunu yapmak çok zor. Bu kenttin tüketilebilir geliri düşük. Parası, pulu yerinde olanlar İstanbul’a taşınıyor. Yani patronlar İstanbul’da, işçiler Kocaeli’de yaşıyor. Bu nedenle Kocaeli bir sanayi kentti değil, işçi kentti demek daha doğru” dedi.

 

ayhan-zeytinoglu-(1).jpg

AYHAN ZEYTİNOĞLU: KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu.

 

YERLİ OTOMOBİL HEYECAN VERİYOR

Yerli otomobilin kendilerini de çok heyecanlandırdığını söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yerli otomobil ile birlikte yan sanayisi de mutlaka yerli olacak ve yine Türkiye’de üretimi yapacak. Bu gelişmeler hepimizi heyecanlandırıyor ve umut veriyor. Yerli otomobili destekliyoruz ve başarılı olması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMALI

Kocaeli’nin ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Real mevkiinden Merkez Bankasına kadar olan alanın kesinlikle kentsel dönüşüme tabu tutulmasından yanayım. Bunu daha öncede söyledim. Çünkü bu binalar deprem yönetmeliklerine uygun değil. Aynı zamanda kentin silüetini de bozuyor. Eğer 1999 depremi Gölcük değil de İzmit merkezli olsaydı bu binaların hiçbiri ayakta kalamazdı. Bu nedenle mutlaka kentsel dönüşüm bu bölgede yapılmalı” dedi.

 

Bizimköy için kamu yararı olmalı

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’ne kamu yararı kararı verilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dosya verdi. Zeytinoğlu, “Bu karar çıkarsa daha fazla engelli istihdam edebiliriz” dedi.

 

ÇUMHURBAŞKANINA VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yerli otomobil tanıtım toplantısında verdiği Kocaeli dosyası ile gündeme gelen Zeytinoğlu, dosyanın içeriği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şehir ile ilgili kendilerini ilgilendiren konuların direk Büyükşehir Belediyesi’ni de ilgilendirdiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Dosyada kentti ilgilendiren önemli konular hakkında taleplerimiz vardı. Benim için en önemlisi ise Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nin kamu yararı kararının imzalanması talebiydi.

 

20 İLE DAHA KURULABİLİR

Uzun zamandır Bizimköy’e kamu yararı kararı verilmesi için büyük çaba harcadım. Ama ne yazık ki alamadık. Bunu Cumhurbaşkanımıza ilettim. Kartepe Zirvesi’nde Emine Erdoğan Hanım’a da Bizimköy için dosya verdim. Biz alt yapısını yaptık. Sadece Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Zamanında kamu yararı kararı için Seli Gönül ve Fikri Işık çok büyük emek verdiler. Onların emeğini asla unutamam. Bu karar verilirse burada daha çok engelli istihdam etme imkanı bulacağız. Bu yüzden de çok önemsiyoruz. Aynı zamanda Bizimköy’ün güçlü sanayisi olan 20 ilde daha kurulmasını istiyoruz. Çünkü bu proje engellilerin üretime dahil olması açısından çok büyük ve önemli bir proje” dedi.

 

Bu havayı biz soluyoruz

Kocaeli’de üretim yapan firmaların bu kentte vergilerini ödemesi gerektiğini söyleyen Zeytinoğlu, aynı zamanda ÖTV vergisinden de pay alınması gerektiğini söyledi. Zeytinoğlu, 600 izlenen sanayi bacasından 120’sinin Kocaeli’de olduğunu ve bunları talep etmenin de tüm bu kentte yaşayan herkesin hakkı olduğunu söyledi.

 

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Son bir yıldır Kocaeli’de sık sık gündeme gelen bu kentte üreten firmaların vergilerini bu kentte ödemesi ile ilgili de KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ezber bozan açıklamalarda bulundu. Kocaeli’nin gerçeklerini görmeden alınan kararların yanlış olabileceğini söyleyen Zeytinoğlu, “Firmalar mutlaka üretim yaptıkları yerde vergilerini vermeli. Biz bunu dediğimizde kimse itiraz etmiyor ama uygulayanda yok. Biz bunun peşini bırakmayacağız. Milletvekillerine bu konuda yazı yazacağım.

 

700 FİRMA VERGİSİNİ KOCAELİ’DE ÖDEMİYOR

Kocaeli’de 73 milyar vergi toplanıyor. Bunun 33 milyarı ÖTV’den geliyor. Bunlardan Büyükşehir pay almıyor. Geri kalan 40 milyardan Büyükşehir yüzde 5 pay alıyor. Kocaeli’de üretim yapan 1900 firmanın 700’ü vergisini başka ilde ödüyor. Bu 700 firma bu kentte vergisini verse 10 miyar fazla vergi alımı demek. Bu da Büyükşehir’e 500 milyon vergi geliri getirir. Petroldeki ÖTV’den de Büyükşehir pay almalı. Bunun için bir bakanlar kurulu kararı yeterli olacaktır.

 

600 BACADAN 120’Sİ KOCAELİ’DE

Biz ÖTV vergisinden pay almak ve vergisini ürettiği kentte ödemeyen firmalarla ilgili eleştirilerimiz için herkesin çok geçerli nedenleri var. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Türkiye’de 600 sanayi bacası 24 saat online izleniyor. Bunların 120’si Kocaeli’de. Bu havayı soluyan biziz. Bunları istemek bizim ve bu kentte yaşayan herkesin hakkı diye düşünüyorum. Bu kentte gelecek vergi gelirleri kent için yatırım demek. Bu noktada herkesin duyarlı olması gerekiyor” dedi.

 

Göçmenler kayıt altına alınmalı

Türkiye’de işsizliğin hat safhaya ulaştığını söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bunun en büyük nedeninin göçmenler olduğunu söyledi. Türkiye’de bulunan 1,5 milyon göçmenin 49 binin çalışma izni olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Kaçak işçi çalıştırma çok yaygınlaştı. Bu konuda sendikalarda ses çıkarmıyor. Biz tüm göçmenlerin kayıt altında çalıştırılmasından yanayız. Çünkü çalışmamaları da ciddi bir güvenlik sorunu oluşturacaktır. Bu konuda Avrupa da üzerine düşeni yapmalı. Türkiye 40 milyar dolar para harcadı göçmenler için. Buradan Avrupa’ya göçmen gitmiyorsa bunun bir bedeli olmalı. Çünkü sosyal maliyetti de düşünmek gerekiyor” dedi.

 

Kentte değer katıyoruz

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Tarih Koridorunda butik otel olarak restore ettikleri tarihi bina ve Fuar alanında bulunan binalarının yanında yapacakları ek bina ile kentte değer katan hizmetlerde bulunduklarını kaydetti.

 

2,5 MİLYONLUK YATIRIM

Tarih Koridorunda restorasyonunu tamamladıkları tarihi yapıyı butik otel olarak planladıklarını söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Butik otele henüz bir işletmeci bulmadık. Biz çok ince eleyip sık dokuyoruz. 2,5 milyonluk bir çalışma yapıldı orada. Bir kibrit çöpü ile yanabilir. O yüzden teminatsız veremiyoruz. Ama bir eser bıraktık. Bu bizi mutlu ediyor.

 

CUMHURİYET BALOSU YAPILABİLİR

Aynı zamanda sosyal tesislerimizi yıktık ve yerine ek bina yapma çalışmalarımız başladı. Şu ana kadar bağışlarla binamızı yapmaya devam ediyoruz. Acele etmiyoruz. 1200 metrekare tasan alanı olan bir bina yapacağız. Alt katı Expo merkezi olacak. Aynı zamanda Cumhuriyet balosunun yapılacağı bir alan olacak burası. Üst katlarını bankalara ve kurumlara kiraya vereceğiz. Bize gelir getiren bir yer olacak. Mevcut binamızı da büyüteceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum