1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Bu kentin tarihini çocuklara gösterin
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kentin tarihini çocuklara gösterin

A+A-

Yıllar önce İzmit’in bir sloganı vardı:
“Avrupa Kenti İzmit” 
Avrupa Kenti İzmit yolunda tramvay da bir figürdür. Ancak bizim kentimizde kültür ve sanat adına önemli eksiklikler var. 
Tarihi geçmişi 3 bin yıla kadar uzanan İzmit’te kent meydanlarında henüz bir heykel bulunmuyor. Oysa Avrupa ülkelerinde adım başı bir heykele rastlayabilirsiniz. Üstelik bu heykeller sprey boyalarla karalanmamış, halkın gözü gibi baktığı, koruduğu heykeller…
Bir dönem Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapan İzmit’te, günümüze kadar gelebilmiş üç muhteşem heykel bulunuyor. Nerede mi? Tabii ki, İzmit Müzesinde… 
Bunlardan biri Herkül heykeli, diğerleri de mevsim heykelleri…
Milattan önce 262 yılında Kral Nicomedes tarafından kurulan ve kurucu kralın adına
atfen Nicomedia adını almış olan İzmit’te, Helenistik Krallık, Büyük Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu, çok önemli izler bırakmış, Roma ve Helenistik dönemlerde, eski İzmit, başkentlik bile yapmıştır.
İzmit ve çevresi binlerce yıl öncesine uzanan tarihi geçmişi, toprak altında yatan paha biçilmez tarih hazineleriyle dünyanın en önemli antik bölgelerinden biridir. İzmit’te toprağı eşeleseniz tarih fışkırır. Daha önceki yıllarda temel kazısından çıkan dev Herkül heykeli çöplüğe atılmıştı. Gazetemizin ortaya çıkardığı bu olay, İzmit’te hala tarih bilincinin oluşmadığını, bu kentin kültür mirasının pervasızca çöpe atılabildiğini göstermesi açısından bence çok önemli bir habercilik örneği olmuştur. Daha sonra o Herkül heykeli sarıp sarmalandı, Av Köşkü’nün bahçesinde bir süre bekletildikten sonra İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin açılmasıyla birlikte müzenin giriş salonuna yerleştirildi.
İzmit’in tarihi geçmişine sahip olmak, kültür mirasımızı gelecek kuşaklara aktarmak adına son yıllarda çok önemli girişimlerin de yapıldığı muhakkak. Örneğin Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor. Önemli eserlerin restorasyonları gerçekleştiriliyor, Kültür Bakanlığının yapması gereken işleri, belediyeler üstleniyor.
Çok uzun yıllar önce tek kanallı siyah beyaz televizyonda “Müzedeki Hayalet” adlı bir dizi vardı. Fransa Louvre Müzesi’ndeki hayaleti heyecanla izlerken, bir müzenin ne demek olduğunu da çocuk kalbimizle ilk kez o dizide görmüştük.
İzmitli çocuklar bugün için çok şanslı. İlimizde pek çok müze bulunuyor.
Ama hepimize görev düşüyor. Çocukları müzelere götürmek anne babaların, öğretmenlerin, belediyelerin, hepimizin görevi olmalıdır.
İzmit Etnografya ve Arkeoloji Müzesi mükemmel durumda. Birbirinden değerli tarihi eserler sergileniyor. Sadece dev Herkül heykelini görmek için bile oraya gidilir. Ne yazık ki, ziyaretçi sayısı çok az…

Bu yazı toplam 1217 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.