1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Bu kentte 2 bin yıl önce darphanede para basılmış
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kentte 2 bin yıl önce darphanede para basılmış

A+A-
Yaşadığımız topraklar, 2 bin yıl önce Roma İmparatorluğuna başkentlik yapmış, kendi darphanesinde para basmış antik Ninomedya topraklarıdır. 
İzmit, Türkiye topraklarındaki en eski yerleşim yerlerinin başında geliyor. Tarihi geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanıyor.
Antik İzmit, yani Nikomedya, döneminin dünyadaki en önemli kentlerinden biri olarak biliniyor. Nikomedya’nın yerleşim planını gösteren haritayı inceleme fırsatınız olmadı diye üzülmeyin. Ben hemen anlatayım.
Doğu’da bugünkü Baç’tan Batı’da Kolordu’ya kadar olan güzergah, Nikomedya’nın ana caddesi.
Liman, Belsa Plaza’nın önü. Zaten Belsa Plaza yapılırken liman kalıntıları dinamitle imha edilmişti.
Nekropol yani mezarlık, aynı yerde Bağçeşme ve çevresinde.
Agora, yani kent meydanı, bugünkü Nuh Çimento İlköğretim Okulu ile Eski Devlet Malzeme Ofisi arasında.
Tiyatro, bugünkü Verem Savaş Dispanseri yamacında.
Nikomedya’nın ana caddesini(İnönü Caddesi) kentin diğer unsurlarına bağlayan küçük sokaklar da var elbette. İşte bu küçük sokaklar, aynen bugün kullandığımız caddecikler. Alemdar Caddesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Leyla Atakan Caddesi…
Nikomedya’da insanlar mutlu ve huzurlu biçimde yaşıyorlar. Tiyatroya gidiyorlar, tanrılarına sunakta bir dana kurban ediyorlar, ölülerini özel ritüellerle toprağa veriyorlar, mermerden mezar lahitleri yaptırıyorlar.
Çevre kirliliği, hava kirliliği neymiş, hiç bilmiyorlar.
Caddelerde sokaklarda özgürce dolaşırken, bir aracın altında kalıp ölme tehlikesi yok, zehir gibi egzoz gazı yok…
Trafik sıkışıklığı da neymiş!
Bu benim anlattığım 2 bin küsur yıl öncesi…
Antik İzmit ile sözüm ona modern İzmit arasında değişen çok şey mi var sanki?
Nikomedyalı hemşerilerimizin yaptıkları yollara hala kullanmıyor muyuz?
Yeni bir yol mu yapmışız, yeni bir yol mu açmışız?
2 bin yıllık Nikomedya sokaklarına her sene yeni araçlar salmışız.
Yüzlerce, binlerce otomobil… Kamyonet, kamyon… Dört çekerli müteahhit Jeep’leri… Yüzlerce binlerce toplu taşım aracı… Yüzlerce binlerce servis aracı…
Yollar 2 bin yıldır aynı yollar…
Yayalar 2 bin yıl önce sokaklarda özgürce ve sağlıklı biçimde dolaşabiliyor, çocuklar koşup oynayabiliyordu. Yayalar şimdi, zengin züppelerin jeep’lerine yol açmak zorunda. Yaya geçidine adım atsa, yanındaki kadına hava atmak için gaza basan züppenin jeep’i çiğneyecek.
İzmit’in Cumhuriyet ve Hürriyet Caddelerinin trafiğe açık olmasının pratikte bir faydası yok. Bu iki cadde zaten toplu taşım araçları tarafından tam olarak kullanılmıyor. Madem öyle, züppelerin jeep’leri de kullanmasın. Cumhuriyet ve Hürriyet Caddeleri tümüyle trafiğe kapatılsın. 


İZMİT’TE BASILMIŞ PARA- Bir Nikomedya sikkesi. İzmit Darphanesinde basılmış para. Bu sikke, şu anda paha biçilmez değerde. BAĞÇEŞME- İzmit’in artık dolan tarihi mezarlığı… Yaklaşık iki bin yıl önce Bağçeşme, bir Roma Nekropolü, yani mezarlığıydı. 


İSTASYON OTELİ- Göz göre göre avucumuzun içinden uçup giden, yerine acımasızca bir beton bina dikilen İstasyon Oteli artık yok. 1.Geçit Mevkiindeki İstasyon Oteli’nde ünlü Anayurt Oteli’nin bası sahneleri de çekilmişti. ÇANÇAN- Eskiden İzmit’in içinden trenler geçerdi. Karatrenler, yük katarları, elektrikli trenler. İstanbul’dan Anadolu’ya gidip gelenler, mutlaka İzmit’in içinden geçer, bu kenti görürlerdi. Her tren geçişinde de hemzemin geçitlerde çançan bekçileri, çançanları açıp kapatırdı. Fotoğraf, Cemal Turgay’ın…
Bu yazı toplam 2333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.