1. HABERLER

  2. “Bu kentte dedikodudan korkuyorum”
“Bu kentte dedikodudan korkuyorum”

“Bu kentte dedikodudan korkuyorum”

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik, tiyatro mevsiminin başladığı şu günlerde İlker Akşit’in “Vip Röportajları” konuğu oldu. Birecik, yıllık tiyatro izl

A+A-

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik;

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik, tiyatro mevsiminin başladığı şu günlerde İlker Akşit’in “Vip Röportajları” konuğu oldu. Birecik, yıllık tiyatro izleyicisi sayısını 50 binlerden 70 binlere çıkarttıklarını, bunun önemli başarı olduğunu söyledi, “Ama bu daha benim seyirci gelmesi için bir şey yapmamış halim” dedi.

 

ÇAKMA İZMİTLİ DEĞİLİM

Başarılı sanatçı, kendisini tanımlarken, “Bu kenti seviyorum ve yerleştim. Artık çakma İzmitli değilim. Bu şehirde korktuğum tek şey dedikodu. İzmit hala küçük bir kent ve bir laf kulaktan kulağa çok hızlı yayılabiliyor. Sosyal bir insan değilim. Evden işe, işten eve giderim” dedi.

Seyircinin gelmesi için daha bir şey yapmadım

 

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik, “50 binli rakamlardan 70 binli rakamlara çıktık. Çok güzel gidiyoruz. Ama bu daha seyircinin gelmesi için bir şey yapmamış halim” dedi

--

Artık çakma İzmitli değil!

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine 2007 yılının eylül ayında atandı.

Aradan üç yıl geçti.

Şehir Tiyatroları’nda güzel işler yaptı.

Başarılı olmadığını söylemek haksızlık etmek olur.

Güzel oyunlar sergiledi. Oda Tiyatrosu ile güzel işler yaptı.

Geçtiğimiz günlerde istifa etmesiyle yeniden gündeme geldi.

Bundan birkaç ay önce o zamanlar çalıştığım gazete adına onunla bir röportaj yapmıştım. O röportajda Bahçecik Servetiye’de bir villa aldığını ancak çakma İzmitli olduğunu söylemişti.

Aradan geçen onca zamandan sonra yaptığımız bu röportajda şunu gördüm; o artık çakma İzmitli değil.

Artık burada yaşayan, Çocuklar Duymasın’ın çekimlerine bile buradan gidip gelen biri.

Referandum için oyunu bile burada kullanmış.

Bu kenti seviyorum, bu kent için bir şeyler yapmak istiyorum diyor.

O’na üç yıl boyunca neler yaptığını sorduk ve tüm merak edilenleri.

Neden istifa etti? Karşılığında ne yanıt aldı?

Bu kentte onun canını en çok sıkan şey ne?

Bu kentte onu en çok korkutan şey ne?

Çocuklar Duymasın İzmit’te çekilecek mi? Önümüzdeki dönemde büyük projeleri neler?

İzmit’i sevdi mi? En çok nerelere gidiyor?

Bu soruların ve merak edilenlerin yanıtı bu röportajda!..

 

2007 Eylül ayında atanmıştınız, aradan neredeyse üç geçti istediklerinizi yapabildiniz mi?

Aslına bakarsan bu sene bir şeyler tam oturmaya başladı. Bu yıl istediğim gibi dengeli bir repertuar yaptım. Ülkenin bütün kesimlerini kapsayan ayrıca sanatsal açıdan da zengin ve doyurucu bir repertuar oldu. Her anlamda içime sindi. Her zaman istediğinizi yapamıyorsunuz. Bazen sabun köpüğü işler yapıyorsunuz. Genel sanat yönetmenleri her zaman ideale ulaşmaya çalışırlar. Bunu da her zaman başaramayabilirler. Biz üç yıl sonra ilk kez bu repertuarla bu kadar ideale yaklaştığımızı söyleyebilirim. Bu ülkenin yüzde 52’sini ve yüzde 48’ini aynen Başbakan’ın dediği gibi anlamak lazım. Biz öyle yapıyoruz. Bizim oyunlarımız hem yüzde 52’ye hem yüzde 48’e.

 

Çok Güzel Oyunlar Var

Bu oyunlardan biraz bahsetsek…

Elbette seve seve. Bu yıl çok güzel oyunlarımız var. Resimli Osmanlı Tarihi ve Küheylan çok önemli ve çok iddialı oyunlar. Küheylan, dünyanın sayılı 100 oyunundan biri. Bu oyunların ardından Necati Cumali’nin Derya Gülü adlı oyunu gelecek. Ardından Karanlıkta Komedi gelecek. Hedeflerimi revize ettim. Bir kısım hedeflerimi tutturdum. Fiziki anlamda Körfez’i, Gebze’yi kapsayan tiyatro sahneleri hedeflerimiz arasınadaydı. Bu hedefleri tutturdum. Gebze ve diğer sahnelerle bunu başardım. Şimdi İnsan Kaynakları için çalışmalıyız.

 

Küheylan Siler Süpürür

Yurt dışı çalışmalarına da büyük önem verdiniz…

Evet, yurt dışı bizim için çok önemli. Bu anlamda çalışmalarımıza büyük ölçüde devam ediyoruz. Geçen sene Balkanlar’da 7 bin kilometre yaptık. Mostar’da bir tiyatro ile bir protokol imzaladık. Biz orada Boşnak Müslümanlara oynayacağız. Onlar da bize gelecek. Her ay da ya da iki ayda bir bu oyunları gerçekleştireceğiz. Yurt dışında sahne açan ilk tiyatro olacağız.  Sonra yurt içi hedeflerimizi tutturuyoruz. Küheylan bütün festivalleri silip süpürecektir. Bundan asla bir endişem yok.

 

Büyük Projelerimiz Var

Gelecek yıl için de önemli projeleriniz olduğunu duydum, bu projelerinizden de biraz bahseder misiniz?

İki büyük ve önemli projemiz var. Herkesin bildiği gibi ödenekli tiyatroların birtakım sorunları var. Ülkedeki tüm şehir tiyatrolarının sorunlarını tespit edip, bunların çözüm yolları üzerinde konuşacağımız bir çalıştay arzuluyoruz. Bunu 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde yapmak istiyoruz. Bunu Kocaeli’de yapmak istiyoruz. Bu sorunları bu çalıştayda gündeme getirmek istiyoruz. Ulusal ve Uluslarası Şehir Tiyatroları’nın buluştuğu bir festival de yapmak istiyoruz. Bunlar öncelikli hedeflerimiz arasında. Önümüzdeki yıl bunları yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız.

 

O Konservatuarı Açmak İstiyoruz

Belediye Konservatuarı ile ilgili çalışmanız ne durumda?

Yeni Kültür Daire Başkanı ile Belediye Konservatuarı’nı aktif hale getirmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl açmak istiyoruz. O tiyatro bölümü bu şehre artık diplomalı oyuncu yetiştirsin istiyoruz. Bu şehir bunu hak ediyor. Bu kentin 40 yıllık bir tiyatro geçmişi var. Şehrin kökleri sanat açısından çok sağlam.

 

Bu Kent Bize Sahip Çıktı

İzmit seyircisi hala tiyatro izlemiyor mu?

Ben buna katılmıyorum. Kent tiyatrosuna sahip çıkmıştır. Bir eksiklik varsa o eksiklik benimdir diyorum. Bir ailenin tiyatroya gitmesi kolay değildir. 4 kişilik bir aileyi düşünelim. Anne baba ve çocuk. Toplu taşıma aracına bin. Yemek yemediysen dışarıda bir şeyler atıştır. Sonra bir de üzerine bilet al. Bunlar hepsi bir maliyettir. Gerçi tiyatromuzun biletleri çok uygundur ama genel maliyet yüksektir. Bizim tiyatronun biletleri 5 TL’dir. Her şeye rağmen bütün salonlarımız dolu. İzmit bize sahip çıktı.

 

Suç Seyircide Değil Benim Ödevim Bitmedi

Yine de daha iyi olabilir mi, daha çok seyirciye oynayabilirdik diye düşündünüz mü hiç?

Düşünebilir elbette. Bu anlamda bir duyuru, bir PR eksiği olabilir. Ben bir eksiklik yapmış olabilirim. Ev ödevimi tamamladım diyemem. 72 bin izleyicimiz var şimdi. Ben geldiğimde 52 bin seyircimiz vardı. Seyircinin gelmesi için özel hiçbir şey yapmadım. Bu daha yapmamış halim. Daha fazla komedi, daha fazla sabun köpüğü gösterime soksam, çok daha farklı seyirci rakamlarına da ulaşabilirdik. Ancak ödenekli tiyatroların görevi bu değildir. Ödenekli tiyatroların görevi biraz da özel tiyatroların oynamaya cesaret edemeyeceği oyunları sahnelemektir. Biz bunu başarıyoruz. Devlet ve belediyenin bana verdiği sorumluluklar sanatsal değeri yüksek, gişe kaygısı olmayan oyunları da sahnelememe imkan veriyor.

 

Tiyatro, 14 Yıl Önce Kurulmuş Gibiydi

Geçtiğimiz yıl çok başarılı olan Oda Tiyatrosu bu yıl neler yapacak?

Bu yıl Oda Tiyatrosu’nda Olyanna adlı oyunu sahnelemeyi düşünüyorum. Değiştirebilirim de. Daha kolay anlaşılır bir oyunu da sahneleyebilirim. Henüz netleşmedi. Oda Tiyatrosu ile çok gurur duyuyorum. Çok tuttu. Geçen yıl haftalar sonrasında yer bulunabildi. Bu şehirde asla seyirciyle aramda bir iletişimsizlik yok. Tiyatro ben geldiğimde 14 yıl önce kurulmuş gibiydi. Çok güzel bir kültür merkezimiz, çok güzel bir sahnemiz var ama kadromuz büyümeye uygun değildi. Ben uygun olmayan kadroyla büyüdüm. Şimdi kadroyu toparlıyorum.

 

Her Rolü Oynamam

Önümüzdeki dönemde başka bir televizyon dizisi projeniz var mı?

Canım Ailem çok tutmuştu. Çocuklar Duymasın’a başlarken benim çocuğum yoktu. Şimdi 8 yaşına geldi. Birlikte izliyoruz. Televizyonda yüzümü dinlendirmek istiyorum. Bir bilgi yarışması teklifi var. Belki bir bilgi yarışması sunacağım. Artık ben Türkiye’nin üçüncü büyük tiyatrosunda en üst yöneticiyim. Her rolü oynayamam. Bu nedenle çok seçiciyim.

 

Çocuklar Duymasın İzmit’te Çekilmeli

Çocuklar Duymasın’ın yaratıcısı Birol Güven, Kocaelili, Darıcalı. Çocuklar Duymasın’ın bazı bölümlerinin ilimizde çekilmesi için girişimlerde bulunmuştunuz. Bu reyting rekorları kıran dizinin bazı bölümleri ilimizde çekilebilecek mi?

Birol burayla çok ilgileniyor. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Gebze’de bir eğitim merkezi açtı. İŞKUR ile ortaklaşa bir çalışma yaptı burada tiyatroya, televizyonlara teknik eleman yetiştirdi. Canım Ailem dizisinin çekimleri benim de desteğimle Başiskele Bölgesinde çekilmişti. Çocuklar Duymasın için de aynı şeyi düşünüyor ve çok istiyorum. Kocaeli’de çekilmesini istiyoruz. Dilerim bu da en kısa zamanda gerçekleşecektir.

 

Kocaeli Misyoneriyim

En son sohbetimizden bu yana sizinle ilgili tespitim şu; Bu kenti daha çok sevmeye başlamışsınız. İzmit için bir şeyler yapmak istiyorsunuz.

Kesinlikle ben artık kendimi buraya ait hissediyorum. Kocaeli’de yaşamaktan son derece mutluyum. Kocaeli için çalışıyor, çabalıyorum. Bu kent daha iyi yerlere gelsin istiyorum. Sanat başkenti olsun, adından kültürle sanatla söz ettirsin istiyorum. Bunun için de üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım. Ben artık bir Kocaeli misyoneriyim. Sinemacılar gelsin burada film çeksinler istiyorum. İki ay önce Yavuz Özkan geldi. Özkan, bir filmin bu sahnesini burada çekti. Bize filmin sonunda teşekkür etti. Kocaeli aslında çok güzel bir şehir. Burası pazarlanması kolay bir şehir.

 

O Kompleksi Attım

Yaptıklarımı gösteremediğim için öbür dünyada ceza alırım demiştiniz. Artık yaptıklarınızı anlatabiliyor musunuz?

Artık yaptıklarımızı göstermek için çalışıyoruz. O kompleksi attım üzerimden. Gerçi ben şunu söylüyorum; ben önü ilikli bir adamım. Kimi nasıl karşılayıp nasıl uğurlayacağımı bilirim. Büyüklerime saygı duyuyorum. Yönetici adaletli olmak zorundadır.

 

Yönetici Yetiştiriyoruz

Tiyatro Düşünce Birimi diye bir birim kurmuşsunuz. Bu birim napıyor?

Tiyatro Düşünce Birimi çok önemsediğim bir proje. 2 akademisyen ve dört kişiden oluşan bu birimin amacı Türk tiyatrosuna yöneticiler yetiştirmektir.

 

Usulen İstifa Ettim

Geçtiğimiz günlerde istifa etmişsiniz. Neden istifa ettiniz?

Bu bir istifa değildi. Biliyorsunuz bağlı bulunduğumuz Büyükşehir Belediyesi’nde bir görev değişikliği oldu. Yeni Kültür Daire Başkanımız Ali Yeşildal oldu. Ben de Ali Yeşildal Bey’e başka biriyle çalışmak ister misiniz diye sordum. Ki ben kendisini Büyükşehir’de daha önceden tanıyorum, Basın Yayın Daire Başkanlığı’nda yaptığı işleri takdirle izliyordum. Bunu bir nezaket, bir terbiye gereği yaptım. Karşılığında biz seninle çalışmak istiyoruz yanıtını aldım. Güven tazelemiş oldum. Buna istifa diyemeyiz, olsa olsa usulen bir istifadır. Karşılığında duyduğum sözler için, bana duyulan güven için minnettarım.

Şimdi sanatçı deyince, daha doğrusu bir televizyon starı deyince akla böyle egosu şişkin, tavan yapmış insanlar geliyor. Ama siz böyle bir insan değilsiniz. Kendinizi ceketi ilikli, önü ilikli adam olarak tarif ediyorsunuz.

Ben egosu gereksiz yere yüksek bir insan değilim. Bu tiyatro bu kentle bütünleşmedir. Snob’luk ve kibir bize yakışmaz. Bu ülke, bu kent sanatçısını ağırlıyor. Saygı duyuyor. El üstünde tutuyor. Sanatçı da herkes gibi bir insandır. Biz önce insanız. Ben ortalıkta şişkin egoyla dolaşılmasını da ayıplıyorum.  Bu görevi üstlendiğimden beri Kocaeli adına sorumluluk üstlendim. Bu kent adına ülke çapında bir sorumluluk bu. Kesinlikle helal gelmemeli. Bunun için çalışıyor, çabalıyorum. Biz mahalle tiyatrosu değiliz. Avrupa’nın birçok kentinden büyük bir kent, büyük bir metropol Kocaeli. Kocaeli tarihi ve turistik güzellikleriyle çok kolay satılabilir bir marka. Biz bu markayı nasıl pazarlayabiliriz onu düşünmeliyiz.

 

Bu Kentte Tek Bir Şeyden Korkuyorum; Dedikodu

Sizinle birkaç ay önce o zaman çalıştığım gazete için bir röportaj yapmıştık. Bu röportajda çakma İzmitliyim demiştiniz. Buraya tam olarak yerleştiniz mi? Artık gerçek İzmitliyim diyebiliyor musunuz?

Emeklikte de burada yaşamak istiyorum. Ben köyümü seviyorum. İstanbul’a da buradan gidip geliyorum. Çocuğun okulunu değiştiremem. Burada tek başıma yaşıyorum. Vakit buldukça Kocaeli’de dolaşıyorum. Kebapçıları da seviyorum. Sahil tarafında Seka Park Otel’e gidiyorum. Bahçecik’teki kır kahvelerini seviyorum. Outlet Center’a gidiyorum. Arkadaşlarımı ziyaret ediyorum. İstanbul’dan buraya gelip o saflığı, buradaki temizliği gördüm. İstanbul çok yorucu. 20 yıl çok dolaştım İstanbul’da. Dizi çekimleri, sinema çekimleri için dolaştım. Orta yaş üstü olarak burada olmak çok güzel. Oyumu bile burada kullandım.

 

Sizi üzen, canınızı sıkan bir şeyler var mı bu kentte?

Bu şehrin çok küçük olmasıyla birlikte dedikodu atmosferinden korkuyorum. Küçük bir yer olmasından dolayı, bir lafın kulaktan kulağa yayılmasından korkuyorum. Ben İstanbul’da böyle bir şey görmedim. Gerçi ben evinden işine, işinden evine giden bir insanım. Çok da sosyalliklerim yoktur. Buna rağmen bazı lafların, kulaktan kulağa yayılması beni üzüyor. Beni bir tek dedikoducular korkutuyor. Yoksa burası çok güzel bir kent, çok güzel insanlar var. Bu dedikodu lafının da yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Kimseyi itham etmek ve kimseye bir mesaj göndermek niyetinde de değilim. Benimki sadece durum tespitidir.

 

Nejat Birecik kimdir?

Çocuklar Duymasın’ın Psikolog Sinan’ı

A. Nejat Birecik, 1963 İstanbul doğumlu. Liseye giderken tiyatroya gönül verdi ve tiyatro okumaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı bitirdi. 2000 yılında Kenan Işık'ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. 2004 yılında genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve yönetim kurul üyeliğine seçildi. Ağustos 2000'de İstanbul’da büyük bir reklam ajansında üst düzey yöneticilik yapan Hilal Birecik ile evlendi. Çiftin Defne adında bir kız çocukları var. 2007 yılı eylül ayından beri Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni. Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinden Çocuklar Duyması’nda psikolog Sinan rolünde oynuyor.

Röportaj: İlker AKŞİT

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.