• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Kocaeli 11 °C

BU KENTTEN BİR ŞABAN SARIGÜLLE GEÇTİ…

Cem ŞAKOĞLU
Bunlar çocukluğundan bu yana sürekli bu kentte yaşayan bir insan için yazılması gerçekten çok zor yazılar. Tanıdığınız, bildiğiniz, sevdiğiniz, değer verdiğiniz, önemsediğiniz, insan gibi insandı diyebildiğiniz insanların sizi birer birer bırakıp gittiği, iyi insan çemberinin git gide daraldığı, insanlık için önem arz eden insanların git gide azaldığını kesin delillerle ortaya koyan yazılar bunlar. Tabi bu işin teknik kısmı. Duygusal kısmına gelince sadece yazının başlığına bakıp da içi burkulan, boğazı düğüm düğüm olan, göz yaşı akıtan, hani derler ya hayat gözünün önünden bir film şeridi gibi geçti diye, işte öyle bir film şeridi gibi o adam gibi adamla yaşadıklarını bir film şeridi misali hatırlayan o kadar çok insan vardır ki şu an. Anlayabilecek olana bu bile inanılmaz bir duygusallık. Bir dost, bir ağabey, bir arkadaş, gülen bir yüz, iyi bir insan, iyi bir kentli kaybetmiş olmanın verdiği keder sonsuz. 
Kimi yazarsam yazayım zordur sevdiğiniz birisinin arkasından yazı yazmak. Bir telefon gelir, ya da artık sosyal medyada bir sayfada bir anda onun fotoğrafıyla karşılaşırsınız donk diye. Donk diye sözünü özellikle kullandım çünkü tam anlamıyla donk diye kalırsınız. O kara haber karşınıza ilk çıktığı an öylece donar kalırsınız. Kimisi bir şaşırma ifadesi olarak uzun bir ‘A’ harfini kullanır, kimisi ‘Ne’ sözünü uzatır, kimisi çığlık atar ama inanın herkes bir müddet donar kalır. Şaşkınlık karabasan gibi üzerinize binmiş, zaman durmuştur. Hem de donk diye…
Giremiyorum konuya. Be adam daha ne gireceksin diyenler olabilir. Yazamıyorum daha ismini bu konunun içerisine. Konduramıyorum derler ya. Oysa giden çoktan gitmiştir, kalan bitmiş, hayat akmaya kaldığı yerden devam etmiştir. Giremiyorum işte. Böyle enteresan bir yapım var benim. Biliyorsunuz bir müddet ölümlerin ardından yazı yazmama kararı almıştım kendi kendime ancak nasıl yazmazsınız? Kimi yazmasam haksızlık yaptığımı hissedeceğim. Yazsam bana keder, yazmasam başka. En azından bu yazılanları kişinin sevdikleri, yakınları, ailesi okuduğunda hıçkıra hıçkıra ağladıklarını biliyorum. Ağlayarak biraz daha rahatladıklarına inanıyorum. Babalarını, eşlerini, çocuklarını insanların ne çok sevdiğini, nasıl iyi bir insan olduğunu kendileri çok iyi bilseler bile başkalarının bildiğini görerek biraz daha hafifliyor sanki acıları. Ya da belki kesip saklıyorlar bir teselli gibi. Gidenin ardından bir anı, bir fotoğraf albümünün sayfalarının arasına mühürlenecek bir yürek yarası belki. Belki de arada bir açıp açıp hüzünlere dalmak, bir iki gözyaşı dökmek için bahane. Bilmiyorum işte. Yazmakla yazmamak arası bir araf. 
Oysa geçtiğimiz hafta can kardeşimiz Ferdi Eryener’in seneyi devriyesi vardı. Her özel gününde ona bir şeyler yazmışımdır. Gerek gazeteden, gerek sosyal medya üzerinden. Kendi kendime yeter be Cem Şakoğlu yazıp duruyorsun. İnci Teyzenin acısı bitmez ama sürekli depreştirip duruyorsun dedim kendi kendime. Yazmadım. Özellikle, bile isteye yazmadım. Şöyle yazılar yazmak istemiyorum artık diye de kendi kendime söylendim bir dünya. Perşembe günü kara haber tez geldi. Donk diye kaldım. Bildiğiniz durdu zaman. Ben de içerisinde öylece asılı kaldım. Telefon kulağımda eşimin hüzünlü sesine şok geçirmiştim sanki. 
Şaban Sarıgülle. Adam gibi adam. Nesli tükenen cinsten bir insan. Zarif, nazik, kibar, beyefendi, bakımlı, temiz pak, lafı sözü dinlenen, aranan bir adamdı. Şaban ağabey bu kent için bir şanstı aslında, kullanıldı, kullanılamadı ama bir şanstı. Mesela benim için bir şanstı. Hiçbir şey için olmasa, onu tanıdığım için bir şanstı. Hala böyle insanların yaşıyor olmasını görebildiğim ve örnek alabilmeye çalıştığım için şanstı. Hani derler ya yürüyüşü bile başkaydı diye öyleydi hakikaten. Şimdi o yürüyüş yolu öksüz kaldı be Şaban ağabey. Epeydir yoktun ama şimdi Kızılay’ın o sokağı yetim düştü. Ben olsam adını veririm o sokağa ama bunu yapmak yetkililer için ne kadar şans bilemiyorum elbet. 
Sevmeyenin var mıydı bilemiyorum ama bu kent böyle bir dedikodu kazanıyken ben senin için hiç kötü konuşan birisini duymadım be Şaban ağabey, bu kalp krizi de nereden çıktı şimdi. Bunca seveni varken insanın bu kalp ne yaptı bize şimdi böyle be ağabey. Oldu mu böyle demek yakışmaz bize biliyorum ama keşke böyle olmasaydı be ağabey. 
Giderken öyle kolay kolay kimse vedalaşamıyor sevdikleriyle. Allahaısmarladık ben gidiyorum artık diyemiyor kolay kolay. ‘Bizimkiler size emanet. Üzmeyin, kırmayın birbirinizi. Sımsıkı sarılın bir olun bu kent için. Benden sonra çocuklarım var, benim kanımı taşıyorlar bu miras yeter onlara. Bu bayrak yarışında şimdi bayrak onlarda’ diyemiyor insan. 
Şaban ağabey nasıl üzüntü ve keder doluyuz anlatamam sana. Kim bilir belki oradan görebiliyorsunuz bizi, kim bilir belki bizim kederlenmemize elden bir şey gelmeyerek siz de hüzünleniyorsunuz ama şimdiden özledik bile sizi. Ben bu yazıyı yazarken günlerden Perşembe ve biz yarın seni defnetmek için senin o çok keyif aldığın köyüne geleceğiz. Topraktan gelmiştin ve biz seni yine toprağa koyup geri döneceğiz. Ne zor bir bilsen.
Kime başsağlığı dilesem bilemiyorum. O şimdi yüreklerinin nasıl dağlandığını avucumun içi gibi bildiğim canımın içi yere göğe koyamadığın kızlarına mı, bu işi nasıl taşıyacağını hala bilemediğim eşinize mi, kardeşlerinize, akrabalarınıza mı, yıllarca hayatı paylaştığınız dostlarınıza mı kime? Kızlar başınız sağ olsun. Ben bu fotoğrafı 19 yaşında yaşadım. İşiniz çok zor. Üç aşağı, beş yukarı aynı özelliklerde bir Babayı kaybettiğim için biliyorum ki işiniz çok zor gerçekten. O mirası taşımak çok ağır bir yük. Mükemmel bir Babanın evladı olmak ve o yolu devam ettirmeye çalışmak inanılmaz bir sorumluluk. Ama yine şunu biliyorum ki damarlarınızda taşıdığınız Şaban Sarıgülle kanı sizi dimdik ayakta tutacak. Acınızı paylaşıyorum kendimce ama biliyorum ki şu an kimse paylaşamaz sizinle yaşadığınız acınızı. Tavsiye mi istiyorsunuz, böğüre böğüre ağlayın. Çünkü gittiği için arkasından gerçekten ağlanacak bir adamın kızlarısınız siz. Sizi çok seviyorum unutmayın ve ne olur ne zaman ve nerede olursa olsun bir ihtiyacınızda beni arayın.
Hayat bir film şeridi gibi akıp gitmeye devam ediyor. Kaçırdığımız sahneleri geri alıp izleme şansımız hiç yok. İşte bir Şaban Sarıgülle geçti bu hayatın içinden. Ben onu izleyebilme şansına sahip insanlardan birisiyim ve bundan büyük bir mutluluk duyuyorum. Mekanın Cennet Olsun Şaban ağabey, toprağın bol, yattığın yer Nur olsun. Allah sana Rahmetinle muamele etsin İnşallah. Seni seven herkesin şu an duaları seninledir biliyorum. Bu sevgi ile hak ettiğin yere ulaşırsın İnşallah. Bu kent seni unutmayacak güzel insan. Takım elbisen, fuların ve pırıl pırıl yüzünle hep aklımızda olacaksın. Nur içinde yat İnşallah. 

PAPA JOHN’S PİZZA İZMİT’TE..
Papa John’s markası dünyanın birçok ülkesinde kendisini kanıtlamış, marka dünyasında zirvelere oturmuş bir isim. Pizzaları ile Amerika’da 11 yıldır üst üste en iyi pizzacı seçilen bir marka. Dünya üzerinde 33 farklı ülkede 4 binden fazla bayilikleri var. Tabi ki Türkiye’de de var. Hem de 23 şube. Ancak burada size enteresan bir bilgi aktarmak istiyorum ki bu 23 şubenin tamamı İstanbul’da. 
Sevgili arkadaşlarım, can dostlarım Sevgili Kaan Dilmen ve Sevgili Kürşat Kanbak ne yapıp ettilerse bu zinciri kırdılar. Yani bu dünyaca ünlü ve sağlam sıkı kriterleri olan bu dünya markasını Türkiye’de İstanbul dışında ilk olarak kentimize kazandırdılar. Papa John’s Pizza artık İzmit’te. 
Pizza gerçekten fanatikleri olan enteresan bir lezzet. Hemen hepimizin zaman zaman aşerdiği bu tat ince hamuru, kalın hamuru, kullandığı malzemesi, pişirildiği fırını, sosları vs bir dolu özelliği ile farklı lezzetler sunuyor bize. Hemen her markanın bir özelliği var ancak Papa John’s enteresan bir sloganla çıkmış yola ‘Daha iyi malzeme, daha iyi Pizza’ farkımı görmek isteyen beni denesin mesajını veriyor açık açık. Bu da sektördeki iddiasını ortaya koyuyor. 
Bizim çocuklar Yuvam Akarca Yolu üzerinde Peynirci Babanın hemen yanında açtılar Papa John’s Pizzayı. İsterseniz dükkana buyurun yemeğe ki o zaman bizimkilerle sohbet etme şansı da bulursunuz. Bunun için akşamları tercih etmeniz gerekebilir yalnız. İsterseniz evinize veya iş yerinize 319 31 41 numaralı telefondan sipariş verebilirsiniz. Açılış öncesi gittiğimde farklı, açılışta farklı pizzalar tattım. Bütün yüreğimle söylüyorum çok beğendim. Vejetaryenler için özel otlarla hazırlanmış pizzaları, özel peynirlerle hazırlanmış pizzaları, bol malzemeli pizzaları ile bu nefis lezzetler tatmanız için sizi bekliyor. Tabi ki bizimkiler de. Gidin ve tadını çıkartın. Benden de selam söyleyin, kim bilir belki iki dilim de fazla verirler 
Sevgili Kaan, Sevgili Kürşat, Sevgili Arzu, Sevgili Eva arkadaşlar hayırlı uğurlu olsun. Allah hayırlı ve bol kazançlar versin. Bereketinizi arttırsın. Marka bilinen bir marka ve lezzeti yıllardır tüm dünyanın tercih ettiği bir lezzet. Diliyorum burada da sizinle birlikte tavan yapar. Öyle olacağına bir şüphem de yok ayrıca. Yolunuz açık, kazancınız bol olsun. Hayırlı işler, bol müşteriler diliyorum. Dostçakalın…

ÖZLER LEZZET PAZARINDA PAZAR KAHVALTISI BU GÜN BAŞLIYOR..
Daha başlığı yazarken birden eskilere gittim. Yer NCity Alışveriş Merkezi ve şehirde kahvaltının vazgeçilmez adresi Kent Sofrası. Ne güzel günlerdi. Kentte bildiğiniz tanıdığınız ne kadar isim var ise Pazar günü bizim mekanımızı ve kahvaltımızı tercih ederdi. Bildiğiniz bir nesil bizim kahvaltımızla büyüdü diyebiliriz aslında. Ayrıca bunları isim isim de yazabilirim. Sosyal medya üzerinden fotoğraflarla paylaştığımız bu birlikteliğimiz yıllar yılı birileri tarafından aynı şekilde yapılmaya uğraşılsa da pek başarıldığını sanmıyorum. O sıcaklık bir daha yakalanamadı bana sorarsanız. Bunu kendimizi övmek ya da ön plana çıkartmak için söylemiyorum. Çünkü bu sıcaklık birbirini seven insanların bir araya gelmesiyle oluşuyordu. Bir enerji oluşuyordu bildiğiniz. Gelmeyen kendisini eksik hissediyordu. Planlar programlar Kent Sofrasında kahvaltı sonrasına diye yapılıyordu. 
Şimdi sıra Özler Lezzet Pazarında. Sizlerin de bildiği üzere artık haftanın en az üç gününü Özler Lezzet Pazarında geçiriyorum. Bir dolu yeniliği hazırlıyoruz sizler için. Çok keyifli şeyler bunlar. Yakında hepiniz duyacaksınız. Ancak bunlardan ilkini bu gün gerçekleştiriyoruz. Kent Sofrasından alıştığınız kahvaltı keyfini bu gün itibariyle her Pazar günü Özler Lezzet Pazarına taşıyoruz. Yine aynı zengin çeşit kahvaltı günün ilerleyen saatlerine kadar sizi bekliyor olacak. Yeni hazırladığımız kış bahçemizde son derece keyifli vakit geçirebileceğiniz bir Pazar Kahvaltısı için bu hafta lütfen 323 75 75 numaralı telefonumuzdan Damla veya Özge Hanıma rezervasyon yaptırmayı unutmayın. 
Bir hatırlatma da Yılbaşı için Hindi Dolması soran dostlara. Özler Lezzet Pazarı olarak Yılbaşını evde geçirecek dostlar için Hindi Dolması siparişlerini almaya başladık. Tamamen kendi imalatımız olan mezelerimiz ve tatlılarımızdan da sipariş verebilirsiniz. 
Bu gün başka bir gün KOCAELİSPOR’UMUZ bu gün ilk yarının son maçında sahasında yani efsane İsmet Paşa Stadyumunda Veli Meşe takımını misafir edecek. Onun için bu gün sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak olan kahvaltımızda dostlarımızla buluşup, buradan KOCAELİSPOR’UMUZUN maçına geçeceğiz. Siz de bu güzel tablonun içerisinde olmak istiyorsanız, bekliyoruz. 323 75 75 numaralı telefonumuza Rezervasyon yaptırmayı lütfen unutmayın. 

FRİTO LAY BİLDİĞİNİZ KOKUTUYOR
Bu işler nasıl oluyor bilmiyorum. Kimin elinden nasıl geçiyor, kim ilgileniyor, neler oluyor hiç bilmiyorum. Be adam sana mı kalmış kim ilgileniyor denetlemek diyebilirsiniz belki ve evet haklısınız da sana mı kalmış demekte. Ancak ortada sizin asla ilgilenmediğiniz durumlar olunca, evet bana kalıyor o zaman. 
Ben İzmit’te olduğum süreler içerisinde Balaban’da kalıyorum. Evime giderken de Rahmiye üzerindeki yolu kullanıyorum. Yani ister istemez o civardaki birkaç fabrikanın önünden geçiyorum. Geçerken de gördüğüm baca dumanlarını görmezlikten gelemiyorum elbette. Bu eskiden dumanla sabitti. Tuttuk gördüğümüzü yazdık. Yazdıktan sonra bir de üzerine tüy diktiler ki şimdi sadece dumanı değil, kokusu da mahvediyor ortalığı. 
Eve giderken o yoldan geçenler bilirler. Son zamanlarda tam Frito Lay fabrikasına yaklaştığınızda önce o uzun bacalardan göklere yükselen rengi beyaz içeriği bilmeyene belli olmayan dumanları görüyorsunuz. Birkaç saniye sonra genzinizden içeriye doğru bir koku hücum ediyor ki sormayın gitsin. Bildiğiniz nefes alamıyorsunuz. Burnunuzu tıkamak da çare değil çünkü koku epey bir müddet size eşlik ediyor. Neredeyse Jandarmaya gelene kadar sizinle birlikte yol alıyor o kötü kokuda. Kimyasal kokuyor. Bir şeyi bacadan salıveriyorlar işte. Hem de salınmaması gereken bir şeyi ama ney bilmiyorum. Şimdilik bilmiyorum onu da söyleyeyim. 
Ben sade bir vatandaş olarak bunları görür ve duyarken, duyarlı bir vatandaş olarak gazetede yazısını yazıp yetkilileri uyarırken yetkililer durumla ilgili ne yapıyorlar inanın onu da merak ediyorum. İşlerinin yoğunluğundan ilgilenemiyorlar mı, ilgilendirilmiyorlar mı, yoksa ilgilenmeye cesaret edemiyorlar mı? Hangisi bilmiyorum ama ortadaki ilgisizlik işin en kesin yanı. Benzetme yanlış anlaşılmasın ama köpeksiz köyde değneksiz gezmeye benziyor durum biraz. Civardaki fabrikalar inanılmaz rahatlar bu konuda. Baca filtrelerinden kar yapmak için vatandaş göz göre göre zehirleniyor ama bu işleri denetleyen çevreciler ortalarda yok. Hatta daha acısı var da yok. Bunca yazının üzerine ki kaçıncı haftadır yazıyorum bu konuyu devletin bir yetkilisi de durumu ihbar kabul etmiyor. İspat mı istiyorsunuz, hava karardıktan sonra fabrikaları bir denetleyin bakalım neler bulacaksınız. Denetleyin ama bu akşam geleceğinizi bildirmeden denetleyin olur mu? Siz saklarsınız, biz göremeyiz belki ama Allah görüyor gizlenenleri unutmayın. Allah bu zehrin hesabını salana da, sallamayana da, denetlemeyene de sorar. Tabi Allah korkusu olan bu işi yapar mı o da işin başka bir yönü. 
Yapacak fazla bir şey yok. Ben yine bir Türk insanı olarak konuyu sana havale ediyorum Allah’ım. Çünkü bizim yetkili mercilerin duyan yerlerine şu an ulaşamıyorum. Sen nasıl olsa her şeyi görüp, her şeyi duyuyor ve biliyorsun. Haydi Allah yolunuzu açık etsin şimdi….

HAYATINIZ SEÇTİĞİNİZ KADINDIR
Harun Reşit savaşta esir aldığı düşman Generale :
-Hayatını bağışlarım ama bir şartım var, der. 'Kadınlar hayatta en çok ne ister?' budur bilmek istediğim.......
Bu sorunun yanıtını getir kurtar kelleni der. General sorar soruşturur bu çetin sorunun yanıtını aramaya başlar ve Kaf dağındaki bir cadının bunu bildiğini öğrenir. Günlerce gecelerce at koşturur, cadıyı bulur ve sorar:
-Kadınlar hayatta en çok ne ister?
Korkunç cadı yanıt için öyle bir şart ileri sürer ki yenilir yutulur cinsten değil.
-Evlen benimle. O zaman öğrenirsin ancak istediğini...
Bu ölümcül teklifi kabul eder General ve doğru yanıtı alır almaz koşar Harun Reşit'e ve :
-Kadınlar en çok kendi özgür iradeleriyle hareket etmek ister!.
Harun Reşit Generalin hayatını bağışlar ancak cadıya da evlenmek için söz vermiştir. Neyse evlenirler. İlk gece General bir bakar ki , o korkunç cadı dünyalar güzeli bir afete dönüşmüş karanlık odada.....
Konuşur cadı :
- Benim kaderim böyle....Günün sadece yarısı güzel olabilirim, diğer yarısı çirkinim der. Ne dersin? Geceleri seninleyken mi güzel olayım, yoksa gündüzleri dışardayken mi?.....
General düşünür ve : sen bilirsin kararı kendin ver der. İşte o an korkunç cadı sonsuza dek güzel bir kadın olarak kalır....
Hayatınız seçtiğiniz kadındır. Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, zeki bir kadına rastlarsanız zekânız gelişir. Hayat kat kattır. Babil'in Asma Bahçeleri gibi teraslar halinde yükselir ve bir terastan bir terasa sizi kadınlar götürür.
Ve bugün durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, gördüğünüz hayat yanınızdaki kadının terası, manzarası ve hayatıdır. Hayatınız seçtiğiniz kadındır..
GERÇEK ZENGİNLİK..
Başlangıçta Türkistan taraflarında bir bölgenin hükümdarı yani dünya sultanı iken vâkî olan bazı ikazlarla hükümdarlığını bırakıp maneviyat sultanı olmaya azmeden, bunu da gerçekten başaran İbrahim Ethem (VIII. Y.Y.) dünya malına karşı o kadar tenezzülsüzdü ki kimseden bir şey istemez ve beklemezdi. Nefsini yokluğa ve mahrumiyete o derece alıştırmıştı ki bir benzerine rastlanamazdı. Bir gün büyük velilerden çağdaşı ve hemşerisi Şakik Belhi ile karşılaştı ve ona sordu:
- Ey Şakik nasıl geçiniyorsun? Şakik Belhi cevap verdi:
- Bulunca yiyoruz, bulmayınca sabrediyoruz. İbrahim Ethem:
- Horasan’ın köpekleri de aynı şeyi yapıyorlar, bulunca yiyorlar, bulmayınca sabrediyorlar, diye karşılık verdi.
Belhi sordu:
- Peki, siz ne yapıyorsunuz?
- Biz bulunca dağıtıyoruz, bulmayınca sabrediyoruz.
Bizim İbrahim Ethem Hazretleri hakkında söylemek istediğimiz bu değil. İbrahim Ethem’in, amaç edindiği ve ulaşmayı başardığı yokluk ve mahrumiyeti o derece aşikar, o derece göze batıcı idi ki görenlerde kendisine yardım hissi uyandırıyordu.
Varlıklı bir kişi İbrahim Ethem’e yardım etmek istedi. İbrahim Ethem:
- Yardımını gerçekten zenginsen kabul ederim, dedi.
Adam gerçekten zengin olduğunu, bir şeye ihtiyacı bulunmadığını söyledi. Büyük veli sordu:
- Ne kadar paran var?
- Üç bin altınım var.
- Dört bin olmasını istemez misin?
- Elbette isterim.
- Beş bin olmasını?
- İsterim.
- On bin altının olsa çok sevinirsin değil mi?
- Şüphesiz çok memnun olurum.
- Zengin olduğunu söylüyorsun ama sen gerçekte züğürdün birisin. Sen, on bin değil yüz bin altının olsa yine kanaat etmez fazlasını istersin. Kanaati olmayan insan zengin sayılmaz. Gerçekten zengin olsaydın yardımını kabul edecektim.
TEMEL’CE..
Öğretmeni Temel'e sordu:
-Söyle bakalım Temel... Amerika'da saatler Avrupa'ya göre neden 5 saat geridir?
Temel cevabı bilmese de yine hazır cevaplılığını konuşturur: 
-Amerika daha geç keşfedildi da ondan öğretmenum
GÜNÜN ÖZÜ..
Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini yiyorlar! GOETHE
Bu yazı toplam 455 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37