1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu kez 7 Milletvekili bizim olacak
Bu kez 7 Milletvekili bizim olacak

Bu kez 7 Milletvekili bizim olacak

CHP Milletvekili adayları Baro’yu ziyaret etti. Ziyarette konuşan Haydar Akar çok iddialı bir çıkış yaptı. Akar, Kocaeli’de 7 milletvekilini kazanacaklarını iddia etti.

A+A-

7 Haziran Pazar günü yapılacak olan seçimlerinde CHP’nin ilimizden avukat iki adayı Kocaeli Barosunu ziyaret etti. Kocaeli Adalet Sarayında bulunan Baro Odasında gerçekleşen ziyarette Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe ve yönetiminin ev sahipliği yaptı. Ziyarete CHP’nin 1. sıra Milletvekili adayı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, 6. sıra adayı Av. Tamer Solakoğlu, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,  İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Eski Baro başkanlarından Av. Cengiz Sarıbay, Av. Bora Uluç ve Av. Cumhur Arıkan, Baro üyesi avukatlar katıldı. 

MİSAFİR DEĞİL EV SAHİBİLER 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, “Kendileri bizim misafirlerimiz değil aslında ev sahibi sayılırlar “ dedi. 7 Hazin da çok önemli bir seçim var diyen Gökçe, “Meslektaşlarımız ve bizim için önemli olan şey Türkiye’nin birçok yerinde meslektaşlarımız aday gösterildi. CHP de iki arkadaşımızın aday gösterilmesi bizi çok gururlandırdı. Sözü çok uzatmadan kendilerine söz bırakmak istiyorum” diye konuştu. Kocaeli Barosu eski Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ise genç meslektaşlara politikaya girin çağrısı yaptı.  

BU KEZ 7 MİLLETVEKİLİ BİZİM OLACAK

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Kocaeli de uzun dönemdir, bir avukat arkadaşımız seçilebilecek sırada milletvekili adayı olmadı. Bu dönem iki tane var. Eğer bu kent yığınlarla AKP’ye oy vermiş ve Türkiye’yi yoksul duruma düşürmüşse, yığınlar halinde oy verenler bu oylarını değiştirecek diye düşünüyorum. Bu kez 7 milletvekili bizim olacak diye düşünüyorum” dedi. İnanın diğer milletvekillerine baktığımızda çalışma olarak CHP’nin 3 vekilinden birini yakalayamamışlardır diyen Akar, Kocaeli Türkiye’nin en problemli kentlerinden bir tanesi ve her yıl bir Bayburt kadar büyüyoruz. Tarihin en borçlu belediyesi haline dönüştürülmüş. Böyle bir kentte yaşıyoruz. Sanayi kentiyiz. 43 tane liman var. Denize ulaşamıyoruz. İşsizlikte 8. Kentiz. Türkiye Cumhuriyet tarihinin en yüksek yoksulluğunu yaşıyor.” diye konuştu. 2011 de de iyi projeleri olduğunu dile getiren Akar,” Şimdiye kadar da iyi projelerimiz vardı. Ama pazarlayamadık. Şimdi iyi pazarlayacağız. Çünkü projelerin odağına vatandaşı oturttuk. Halkın partisi olan CHP halkın sorunları için halk ile oturdu. Şimdi diğer siyasi partiler bizden kopya çekiyor. Gittiğim her yerde söylüyorum. Önce kendi yaşamına bakacaksın. Refah seviyen artmışsa, git helalinden iktidara ver. Yapılması gereken bu. Ama refah seviyen iyi değilse siyasi partilerin ürünlerini değerlendirip sandıkta oyunu kullanıp 4 yıl sonra da bunun hesabını sormaları lazım “ ifadelerini kullandı. 

TAMER BAŞKANI DA YANIMDA GÖTÜRMEM LAZIM 

CHP’nin 1. sıra Milletvekili adayı Av. Fatma Kaplan Hürriyet,” CHP’nin Kocaeli de ilk kadın milletvekili adayı ve Ömer Türkçakal’dan sonra ilk hukukçu vekili olacak olmaktan dolayı mutluyum. Sadece benim vekil olmam işi çözmüyor. Tamer başkanı da yanımda götürmem lazım” dedi. Gündemi en iyi takip eden meslek gurubuyuz diyen Hürriyet, “Ciddi bir değişim gerçekleştirdik. Yenilikçi, üretici, halkın içinden gelen adaylarımız var. İyi çalışılmış bir liste oldu. Halkın içinden çıkardığımız bir programımız var. Hepimiz var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar olmadığımız kadar örgütlü bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu. Bize bu dönem omuz vermenizi rica ediyoruz diyen hürriyet, “Seçim bildirgemizde yer alan birkaç projeyi söylemek istiyorum. Anayasal düzeyde projelerimizin haricinde de çok önemli projelerimiz bulunuyor. Biz siyasi ahlak yasasını çıkaracağız diyoruz. Bunu çıkardığımız takdirde siyasetten kimse zenginleşmeyecek siyaseti kullanarak kimse kurumları kendine göre dizayn etmeyecek” dedi. Bu dönem iktidar olmaya, bu ülkeyi ciddi anlamda yönetmeye hazırız diyen hürriyet, “ Bir 4 yıl destek verin ikinci 4 yıl zaten siz bizi bırakmayacaksınız. Meslektaşlarımız olarak bize destek verirseniz çok mutlu oluruz. Partili partisiz tüm meslektaşlarımı başımın üstünde taşımaya hazırım” ifadelerini kullandı. 

CHP BU DÖNEM DERSİNE İYİ ÇALIŞTI 

CHP’nin 6. sıra Milletvekili adayı Av. Tamer Solakoğlu, “İnsan evinde olunca daha mutlu oluyormuş bunu gördüm. 4 yıl boyunca Baro başkanlığı yaptım şimdi ise aday olarak buradayım. Buda ayrı bir onur “ dedi. Çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum diyen Solakoğlu, “CHP bu dönem dersine iyi hazırlanmış bir şekilde seçime giriyor. Projelerimiz açıklandıktan sonra birçok parti bunları kendilerine uyarlamaya çalıştı. Biz hukukçuyuz. Türkiye’de hakimlerin verdikleri kararlardan dolayı tutuklandıkları görülmemiştir. Bunu da gördük. Hukuk güvenliğinin bittiği yerdeyiz. Birinci sınıf demokrasinin gerçekleşmediği bir yerde başka şeyin önemi yok. 200 yıllık parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Öncelikle milletvekillerinin özgür iradelerine sahip olmaları gerekir. Bütün siyasi partilerin milletvekili adaylarını ön seçimle belirlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Önemli kriterlerden bir tanesi de yasama yürütme ve yargının kendi alanını iyi bilmesi lazım. Öncelikle yasama organından yürütmenin azaltılmasını istiyoruz. Kesin hesap komisyonu kurarak bu denetimi gerçekleştirmeyi hatta bu denetimin başkanının da muhalefet partisinden seçilmesini ön görüyoruz. Seçim barajını önce yüzde 5’e ardından tamamının kaldırılması için çalışmalar yapacağız. Uzun tutukluluk sürelerine son vereceğiz. Hukuk alanında söylenecek çok söz var. Ama bunun için iktidar olmak gerekir. Bu yüzden siz meslektaşlarımızdan destek istiyoruz ” diye konuştu.  

ÇALIŞAN MİLLETVEKİLLERİ BU MAAŞIN FAZLASINI HAK EDİYOR

Bu kadar konuşuyorsunuz ama milletvekili maaşlarını azaltacağınıza, iki yıl vekillik yaptıktan sonra emekli oluyorsunuz? Bunun gibi milletvekilliğinin haklarından vaz geçeceğinize söz veriyor musunuz diye soran Av. Murat Akça’nın sorusunu CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar cevapladı. Akar, “Evet geçmişte böyle bir durum vardı. Ama şuan iki yılda emeklilik diye bir şey yok. Bunu en iyi sizlerin bilmesi gerekir. Bir milletvekili geçinebilecek kadar maaş almıyor. Ziraat bankasının genel müdürü 54 bin TL maaş alıyor. Bu genel müdür kimsenin cenazesine, düğününe gitmez. Kimsenin ihtiyacını karşılamaz. Ben aldığım maaştan karşılıyorum bunları. Milletvekili en hızlı ulaşılabilen insanlar. Çalışan hak eden milletvekilleri bu maaşın fazlasını hak ediyor. 550 milletvekilinin arasında benden daha fazla 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum