1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu mektup sınavı iptal ettirir
Bu mektup sınavı iptal ettirir

Bu mektup sınavı iptal ettirir

27 Mart tarihinde yapılan YGS sınavı ile ilgili şifre iddialarının patladığı ilk günlerde ÖSYM Başkanı Ali Bayram basın toplantısı düzenlemiş sadece basına dağıtılan kitapçıklarda şifre oldu

A+A-

27 Mart tarihinde yapılan YGS sınavı ile ilgili şifre iddialarının patladığı ilk günlerde ÖSYM Başkanı Ali Bayram basın toplantısı düzenlemiş sadece basına dağıtılan kitapçıklarda şifre olduğunu 1 milyon 700 bin adayın girdiği sınavda kullanılan kitapçıklarda böyle bir şifrenin bulunmadığını söylemişti. Aynı Ali Bayram'ın şifre skandalı ile ilgili olarak öğrencilere yolladığı özür mektubunda ise şöyle bir paragraf var:

"Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de rastgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak, geliştirilen yazılım çalıştırıldığında her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dahil olmak üzere hükümetin önde gelen isimleri sınavda bir sorun olmadığını, gösterilen tepkinin abartılı olduğunu, işin içine kışkırtıcılar girdiğini söylemişlerdi. Konu hakkında uzun zaman sessiz kalan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da önceki gün benzer yönde bir açıklama yaptı.

Oysa ÖSYM Başkanı'nın özür mektubu her şeyi itiraf ediyor. Sehven (yanlışlıkla) de olsa sınav kitapçıklarında bir şifreleme var. Bu şifreden kaç öğrenci kaç soru için yararlandı işin burası o kadar önemli değil. Artık daha fazla vakit kaybedilmemeli. YGS sonuçları açıklanmadan iptal edilmeli.

Tabii bu işin sorumluları da verdikleri sıkıntının cezasını çekmeli…

Şehir içinde hiç lale yok

Her yıl iki üç sefer yazıyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin çeşitli noktalarına rengarenk lale dikme işini gönülden destekliyorum. Doğrudur bu işin belli bir masrafı var. Ama çiçekler açtığında öylesine güzel bir görüntü oluşuyor ki şehrin güzel görünmesi adına böyle bir masrafın altına girmek çok normal.

Belediye her yıl bir de Lale Festivali düzenliyor. Festival bu yıl 16 Nisan tarihinde yani bu Cumartesi yapılacakmış. Ünlü sanatçı Kıraç'ın konser vereceği festival programında 4. En Güzel Lale Yarışması da yapılacak.

Yalnız bu yıl bir aksilik var gibi görünüyor. Şehir merkezinde, Yürüyüş Yolu'nda çiçek açmış bir tek lale görmedim. Acaba bütün laleleri Seka Park'a mı ektiler yoksa mevsimine göre gitmeyen hava sıcaklıkları nedeniyle mi bu sorun oluştu.

Umarım birkaç gün içersinde şehir içinde de laleleri görürüz…

Outlet'ten 500, NCity'den 300 bin TL

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan sıra dışı bir siyasetçi. Dinamik bir yapısı var. Çok koşturuyor, her işle ilgileniyor. Tabii çok fazla işe karışınca çok hata yapıyor. Ama doğruları da olduğunu, bugüne kadar el atılmayan sorunlara el attığını da görmek gerek.

Başkan Doğan iki yıllık icraatlarını özetlediği basın toplantısında da pek çok konuya girmiş.

Valilik Konağı'nın yıkılacağından, Orduevi Sineması'nın, Kolordu Binası'nın kaldırılacağından söz etmiş. Bu büyük işler İzmit Belediyesi'nin yetki alanına girmiyor. Bu konulara girmesi vakit ve enerji kaybı.

Aynı toplantıda Başkan Nevzat Doğan'ın Belediye'nin ekonomik anlamda yaptığı hamlelerle ilgili anlattıkları ise alkışlanması gereken konular.

2004 öncesinde Metin Alan dönemini hatırlayın. İzmit Belediyesi borç batağı içindeydi. Belediye işçileri her gün şehir içinde gösteriler yapıyordu. Daha sonra Halil Vehbi Yenice dönemi başladı. Yenice, İzmit Belediyesi'nin borç tablosunu dev bir bez afişe yazıp, belediye binasının üzerine asmıştı.

Nevzat Doğan aslında 2009 başında zor bir tablo devraldı. Üstelik 5 belediye birleşiyor, bunların borçları ve personeli de İzmit Belediyesi'nin üzerine yığılıyordu.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan şimdi göğsünü gere gere “İşçimize bir kuruş borcumuz yok. Piyasaya borcumuz yok” diyor. Hâlâ devlete bir miktar borç arsa bu da çok anormal bir durum değil.

Başkan Doğan, Outlet Center'dan 500 bin TL, NCity'den 300 bin TL emlak vergisi alındığını da açıkladı. İzmit Belediyesi adına bu da önemli bir olay. Outlet Center ve NCity, hiç emlak vergisi ödememişler. Doğan üzerlerine gidip, bu önemli paraları tahsil etmişse, büyük iş yapmış demektir.

Başkan Doğan'ın bu tarzını, İzmit Belediyesi'nin ekonomi yönetimini kutlamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.