1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Bu memlekette hiç mi güzel bir şey yazmayacağız?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu memlekette hiç mi güzel bir şey yazmayacağız?

A+A-
Yazı yazmak için bilgisayarın başına geçtiğimde o kadar çok üzülüyorum ki, anlatamam. Neden biliyor musunuz? Çünkü memleketimde olup biten güzellikleri, kardeşlikleri, muhabbeti ve karşılıklı anlayış ve ünsiyeti yazmam gerekirken; ne yazık ki, her seferinde yeni can sıkıcı, yeni bir insanlık dışı muamele ve yeni bir terörizm faaliyetiyle karşı karşıya kalıyoruz ve ne hikmetse her seferinde bu tür konuları yazmak zorunda kalıyorum.  Bunu yapmakla sadece kendim sıkılmıyorum, sizleri de sıktığımın farkındayım. Ama ne yazık ki, ülkemizi bu tür sıkıntılı durumlarla boğuşturan ve bizleri de peşinden sürükleyen kötü insanlar ve olaylar oluyor. 

Bir haftalığına bedenimi ve kafamı dinlendirmek maksadıyla bir tatil beldesinde mütevazi bir tatil yapmak istedik. 25 Temmuz-02 Ağustos 2015 tarihi itibari ile televizyondan, telefondan, gazetelerden ve internetten uzak durayım dedim. Bir de baktım ki, bu bir haftalık süre zarfında bile ülkemde huzur kalmamış, bir takım şiddet olayları, şehit haberleri, araç yakmalar, siyasal gerginlikler, tahammülsüzlük ve karşılıklı hoşgörüsüzlük almış başını yürümüş. İnsanlar nerdeyse bir kaşık suda birbirini boğacak. 

Kendi kendime hayıflandım, üzüldüm ve kahroldum. Yahu bu ülkede hiç mi insanlık adına güzel bir şeyler duymayacağız, ya da yazmayacağız diye düşündüm durdum. 

Konu ile birazcık ilintili olması açısından bu tatil esnasında yaşadığım gerçek bir olayı sizlerle paylaşarak tılsımın hangi noktada olduğunu bu açıdan belki biraz öğrenmiş oluruz.

Avusturya’da yaşayan bacanağım ile birlikte yukarıda bahsettiğim tatil beldesinde bize yetecek seviyede, havuzlu geniş bir ev kiraladık ve aile yapımıza uygun bir tatil geçirmek üzere birlikte gecenin birinde yola koyulduk. Gittiğimiz tatil beldesinde daha önce kaparosunu verdiğimiz evin geri kalan bedelini de ödeyerek evimize geçtik. İlk üç-dört gün şen-şakrak geçen tatilimiz, bir akşam vakti aniden yerini hüzne bıraktı. Bacanağım, baldız ve çocukları bir anda hüzünlendiler. Bacanağımın gözleri nemlendi. Diğer aile fertlerinin her biri odasına çekilip (abartmıyorum) hüngür hüngür ağlamaya başladılar. Hanımla biz önce bir anlam veremedik. Kendilerini üzecek, sıkacak ya da tedirgin edebilecek hiçbir davranışımız da olmamış. Nitekim, iki oğlumu sorguladım. Kesinlikle hiçbir olumsuzluk olmadığını söylediler. Peki, ama neden durup dururken böyle bir hüzne gark oldular? Anlamaya çalıştık. Sebebini sordum. Avusturya’daki Türk komşusundan kendilerine gelen telefon üzerine başladılar anlatmaya, Avusturya’da Türk bir komşuları varmış. Kendisi de yetim ve öksüz büyümüş. Evlenecek çağa gelince de evlenmiş. Yeni bir çocukları dünyaya gelmiş ve doğan çocuğun bir elinin dört parmağı kesik ve bir ayağından da hafif bir aksaklık olduğunu öğrenmişler. Meğer ailecek onun için üzülmüş, ağlamışlar ve gözleri nemlenmiş.

Evet değerli dostlar, işin özü işte bu. Hani peygamberimiz diyor ya, “Şarktaki mü’min, garptaki mü’minin ızdırabını içinde hissetmiyorsa, imanın kemaline erişememiş demektir”  

Kıymetli dostlar, bırakınız bir birini boğazlamayı, öldürmeyi, bir Kürt, Türk komşusunun sakat doğan çocuğu için bu kadar hüzünleniyorsa, gerçek kardeşlik oluşmuş demektir. Biz böyle bir imana sahip olmadığımız ve ırkımız dinimizin önüne geçtiği müddetçe daha çok bir birimizi boğazlamaya devam edeceğiz. Bu iki aile gibi olabilsek, vallahi hiçbir Türk bir Kürde, ya da hiçbir Kürt bir Türke yan gözle dahi bakamaz. 

Ne diyelim? Mevlam; akıl, fikir, şuur, basiret ve feraset versin. 
Bu yazı toplam 557 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.