1. HABERLER

  2. Bu mücadeleye saygı duyulmalı
Bu mücadeleye saygı duyulmalı

Bu mücadeleye saygı duyulmalı

7 Haziran'da ülkenin geleceğini belirleyecek çok büyük, çok önemli bir genel seçim geçekleştireceğiz. Elbette seçimle ilgili bu en hareketli dönemde bile hayat siyasetten ibaret değil..

A+A-
Kim ne derse desin, Türkiye'de demokrasi olgunlaşıyor. Halk, kendi günlük yaşamını, ekonomik sorunlarla boğuşma mücadelesini, ekmek kavgasını sürdürürken, bir yandan siyasete de kulak veriyor. 
Demokrasi çok önemli bir kavram. Ne yazık ki ülkemizde siyaset kurumunun ve siyasetçinin itibarı pek kalmadı. Nasıl ki son yıllarda yargı, medya gibi demokrasinin en önemli kavram ve kurumlan itibar erozyonu içindeyse, sokaktaki vatandaş siyasete ve siyasetçiye de çok fazla itibar etmiyor. Ancak, bu ülkede siyaseti gerçekten çok kısıtlı imkanlarla, fedakarlık göstererek yapan insanlar da var. Bunlara oy verirsiniz ya da vermezsiniz, aynı konudur. Ama en azından saygı duymak gerekiyor. 
7 Haziran seçimlerinde bu şehirdeki biz seçmenlerin oy kullanma odasında elimize alacağımız oy pusulasında 18 siyasi partinin amblemlerini ve 6 bağımsız adayın ismini göreceğiz. 6 bağımsız aday hiç ortalıkta yok. Herhalde, bu girişimi bir macera olsun diye yaptılar.. Seçime giren 18 siyasi parti içinde ise, 3 tanesi çok popüler ve çok önde. Kent kamuoyu, her gün, AKP, CHP, MHP'nin parti yöneticileri ve adayları ile ilgili haberlerle karşılaşıyorlar. Hazineden büyük parasal destek de alan, adaylarını genellikle varlıklı kişilerden seçen, üstelik iş dünyasından, üyelerinden de önemli bağışlar alan bu üç büyük parti, propaganda döneminde diğer 15 siyasi partiden çok daha fazla avantajlara sahip. Birbirleri ile yanşıyor gözüküyorlar.
Kağıt üzerinde 7 Haziran'a baktığımızda, AKP. CHP ve MHP'nin yüzde 10'luk seçim barajı ile en küçük bir sorunu bulunmuyor. Bu üç siyasi partinin listelerinin tepesinde yer alan isimler için, 8 Haziran sabahı milletvekili seçilmiş olmak da garanti. İlimizdeki tabloya bakarsak, AKP 8 inciyi, CHP 4 ncüyü, MHP 2 nciyi de çıkartabilmenin çabasını veriyorlar. Bir de diğerleri var.. Önlerinde yüzde 10 gibi çok yüksek bir seçim barajı duvarı. Adayların, ya da parti yöneticilerinin kendilerini tanıtmak, oy istemek için girip çıktıkları yerlerde kuşkusuz sempatiyle karşılanıyorlar. Ama vatandaş yüzlerine "Siz yüzde 10 barajını nasıl aşacaksınız?" diye soruyor. Bu partilerin, genel merkezden gönderilen büyük paraları yok. Bu partilerin adaylan çok varlıklı, zengin insanlar değiller. Bütün bilboardlan dolduracak, onlarca propaganda aracı hazırlayıp, her gün şehrin her yerinde dolaştıracak, yüzlerce kişiyi sabah kahvaltısında ağırlayacak, seçmene hediye dağıtacak ekonomik güçleri de yok. Demokrasi sevdalısı insanlar. Bu partiler, öyle iş adamlarından, sanayicilerden, üyelerinden de bağışlar alabilen, seçim çalışmalarını bol para ile yürütebilen partiler değiller. Ama bence demokrasinin asıl rengi, asıl en önemli unsurları onlar. 
Dün Perşembe Pazan alanında 7 Haziran seçimlerine "Milli İttifak" adı altında birlikte giren Saadet Partisi ile BBPnin ortak mitingi vardı. Yarın aynı Perşembe Pazan alanında, HDP Genel Başkanı Demirtaş miting yapacak. Milli İttifak ile HDPnin, miting alanlarına ilçelerden, çevre şehirlerden insan taşıma lüksleri yok. Belki bir kaç parti gönüllüsünün elini cebine atarak tutacağı birkaç otobüsle, birkaç yüz kişiyi miting alanına getirebilirler. Saadet Partisi ile BBP'nin oluşturduğu "Milli İttifaksın ve HDP'nin, diğer üç siyasi parti gibi "İktidar olmak" gibi bir hevesleri, iddiaları da yok. Yüzde 10 barajını aşıp. Meclis'e girmek, ülke barajı aşılırsa, Kocaeli listelerinin ilk sırasındaki isimlerin milletvekili seçilmesini sağlamak yegane hedefleri. Yüreklerindeki inançla, demokrasi sevgisi ile olağanüstü özveriyle çalışıyorlar. Geçen hafta içinde, arka arkaya yapılacak miting nedeniyle, hem "Milli İttifak" yöneticileri, hem HDP yöneticileri, ayrı heyetler halinde gazeteye gelmiş, ilan servisinde miting reklamları için pazarlık yapmışlar.. Hem Milli İttifak'ın, hem HDP'nin ilimizde yayınlanan yerel gazetelerin hiç birini ayırmadan hepsine aynı şekilde ilan verdiklerini gördüm. AKP, CHP, MHP hep kendilerine istiyorlar. Her gün yerel gazetelerde kendileri ile ilgili haberler yer alsın, hatta her gün kendileri yerel gazetelerin manşetlerinde olsun gibi talepleri var. Ama aslında yerel gazetelere saygılan yok. "Nasıl olsa, biz önemliyiz. Mecburen bizim haberlerimizi kullanacak bu yerel gazeteler" havasındalar. Reklam vermeye kalkacak olsalar, bin dereden su getirir, çatır çatır pazarlık yaparlar. Sonra, "Bu gazete bizden, bu gazete bizden değil" diye ayrıma giderler. Milli İttifak ile HDP'nin yerel basına saygısını takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum. 
Maddi güçleri çok zayıf. Bütçeleri çok dar. Ama en azından mitingleri için yerel gazetelerin hepsine güçleri oranında, öyle büyük pazarlıklara da kalkışmadan reklam veriyor, saygı duyuyorlar.. Bütün kalbimle, hem SaadetBüyük Birlik Partisi ittifakının, hem HDP'nin bu özürlü demokrasimizin büyük ayıbı olan barajı aşmasını, meclise girmesini siyaseten bu partilere pek yakınlık duymuyor olmama rağmen istiyorum. Bu gazetenin sayfalarında, manşetlerinde keşke haber değeri yüksek aktiviteler yapsalar da onlan daha sık kullansam diye düşünüyorum. Kendilerini çok önemli zanneden, seçimlerde halkın oyunu ipotek altında tuttuklarını sanan üç büyük partinin yerel basına bakışındaki saygısızlık, aleyhlerine gördükleri tek satırlık bir haber karşısında gösterdikleri tepkinin yanında, baraj mücadelesi yapan çok mütevazı bütçeli bu siyasi hareketlerin yerel basına karşı saygılı tavırlarını her türlü takdirin üzerinde görüyorum. Bu nedenle, Milli İttifak ile HDP'nin ilimizdeki yöneticilerine teşekkür ediyorum. 
Kocaeli'de yerel medya, gazeteleri, televizyonları, radyolan ile pek iyi durumda değil.. Kendi aramızdaki kavgaların da etkisiyle, ama daha çok internetten habere kolayca ulaşmanın yaygınlaşmasıyla, yerel medyada ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. Belki, seçimden sonra, ilimizdeki yerel gazete sayısında bir azalma da görebiliriz. Bu arada, geçen hafta sonu İzmit’te yeni bir yerel gazete yayın hayatına başladı. Kocaeli Devrim isimli bu yeni yerel gazetede bir kısmı daha önce birlikte çalıştığımız, bir kısmı çok yakından tanıdığım arkadaşlar görev alıyorlar. Hiçbir ön yargı taşımadan, hiçbir rakip kompleksine kapılmadan, Devrim Gazetesi'ne ve bu gazeteye hayat vermek için kolları sıvamış meslektaşlarıma da başarılar diliyorum. İlimizdeki bütün yerel gazetelerin yöneticilerine. muhabirlerine de bir çağrım var. Bu kentte kim yerel basını önemsiyor, gerçekten değer veriyor ve hepsine eşit mesafede duruyorsa, haber tercihlerinde ağırlığımızı onlara verelim. "Biz koca seçim döneminde yerel basına tek kuruşluk ilan bile vermeden hedefimize ulaşırız" havasındakilere karşı da gerektiğinde birlikte tavır koyalım. Saygılarımla.. Geçen hafta Milli İttifak'ın ilimizdeki iki adayı Serhat Duyar ve Zafer Mutlu gazeteyi ziyarete geldi. Duyar ve Mutlu, bu kentte siyaseti çok zor koşullarda, ama inanarak yapan iki önemli insan. Onlara ve partilerine başarılar diliyorum. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.