1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu nasıl insan olmaktır!
Bu nasıl insan olmaktır!

Bu nasıl insan olmaktır!

Geçen yılın ramazanıydı sanırım. Tokat’ta mı, Yozgat’ta mı ne, otobüs terminalinde, bir vatandaş sigara içiyor diye dayak yemişti. Gazetelere konu olmuştu da biz de öğrenmiştik olayı ve sigara içenin,

A+A-

Geçen yılın ramazanıydı sanırım. Tokat’ta mı, Yozgat’ta mı ne, otobüs terminalinde, bir vatandaş sigara içiyor diye dayak yemişti. Gazetelere konu olmuştu da biz de öğrenmiştik olayı ve sigara içenin, yani dayak yiyenin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir savcısı olduğunu…

Hemen hemen her ramazanda bu veya benzeri olaylar yaşanır. Yaşanır da, biz yalnızca basına yansıyanları duyarız. Diğerleri basit bir olay olarak yorumlanır ve geçip gider.

Türkiye’nin her yerinde yaşanır mı bu tür olaylar?

Hiç sanmıyorum!

Kimi illerimizde abartılı biçimde yaşanır ve duyulur. Kim bilir belki, o illerin bu anlamda “kurtarılmış bölge” olduğunu belirtmek isteyenler vardır! Sanırsınız ki Müslüman yalnızca o illerimizde var, sanırsınız ki Müslümanlık yalnızca o illerimizdeki kimi kendini bilmezlerin tekelinde.

Şöyle düşünürüm; bu tür saldırıları yapanlar, kendilerinin bu davranışlarıyla cennete gideceklerini mi sanırlar acaba!

Neden;

“Adam rahatsız olabilir, ilaç alıyor olabilir, bu nedenle oruç tutamıyor” diye düşünmezler?

Bunu da geçtik; ibadet Allah’la kul arasında ise, günah da, sevap da o kişiye ait ise, kim kimin mezarına girer ki bu şekilde davranır ya da davranmaya hakkı var?

Bu sene önce Erzurum’dan geldi bir haber. Üstelik bir bayandı tartaklanan, saldırıya uğrayan.

Erzurumluya, Dadaş olana yakıştı mı bir bayana bu şekilde davranmak?

Gerekçe olarak ne gösterecekler?

“Çocuklarımıza kötü örnek oluyor” mu diyecekler?

Öyleyse kendileri iyi örnek olsunlar, çocukları da onları örnek alsınlar! Bu kadar mı korkuyorlar çocuklarının düşüncelerinden?..

Derken, İstanbul’dan, yine bir bayana saldırı haberi geldi.

Beşiktaş’ın altyapısında spor yapan genç bir kız, antrenmandan çıktıktan sonra belediye otobüsüne biniyor. Bu arada, otobüste boş yerler olmasına karşın, babası yaşında biri gelip genç kızın yanına oturuyor. Kızın şortuna söz atıyor, göz atıyor ve söyleniyor. Genç kız da kendisine karışamayacağını söylediğinde, delikanlı adam(!) yumruğu çakıyor kıza ve dudağını patlatıyor.

Ne adam ama değil mi? Ne erkek yani! Genç bir kıza gücü yetmiş ve dudağını patlatmış. Erkek adam ya(!), giydiği pantolonun hakkını vermiş anlayacağınız!

İşin ilginç yanı ne biliyor musunuz; genç kız şikayetçi olacağını, şahit aradığını söylediğinde, otobüsteki hiç kimsenin; “evet ben gördüm” dememesi!

Şimdi bu adamlık mıdır? Şimdi bu insan olmak mıdır?

Neden ama neden, her zaman aynı kesimden gelir bu saldırılar? Neden onlar karışır bu işlere? Onlar mıdır din bekçisi? Allah’ın yerine onlar mı hesap sorarlar insanlardan ve cezalandırırlar? Onları kim şımartır?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.