1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu oyunları bozacak güçteyiz…
Bu oyunları bozacak güçteyiz…

Bu oyunları bozacak güçteyiz…

Türkiye çok büyük acılar yaşıyor. Güneydoğu'dan arka arkaya gelen şehit haberlerini kanıksamak, sindirmek, kabullenmek mümkün değil… Ama Türkiye bu acıları yaşadıkça, olgunlaşıyor. Birbirini yemeden, s

A+A-

Türkiye çok büyük acılar yaşıyor. Güneydoğu'dan arka arkaya gelen şehit haberlerini kanıksamak, sindirmek, kabullenmek mümkün değil…

Ama Türkiye bu acıları yaşadıkça, olgunlaşıyor. Birbirini yemeden, sorunun çözümü yolunda elbirliği yapmayı öğreniyor…

Başbakan Erdoğan terör sorununun çözümü için ağırlıklı olarak “Barış” yolunu denemek istedi. Bu doğrultuda daha önce hiç denenmeyen ve çok riskli olan “Açılım” hareketini başlattı.

AKP'nin arkasında çok ciddi bir halk desteği varken, Türkiye'nin çok önemli bir bölümü Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından çıkanları koşulsuz kabul ederken bu projenin başarıya ulaşma şansı vardı. Fakat terörden fırsat çıkaranlar buna izin vermedi. Özellikle kendisini milyonlarca Kürt kökenli vatandaşımızın sözcüsü zanneden organizasyonlar “Barış” umutlarını söndürdü…

Çarşamba günü Çukurca'dan gelen hain pusu haberi zaten çok gergin olan ortamı iyice gerdi.

Son bir ayda 40 şehit vermişiz. Elimiz kolumuz bağlı gibi durmuşuz… Üzerine gelen bu haber Türkiye'deki tüm kurumlara mutlak bir hakimiyet sağlamış durumda olan AKP iktidarı için büyük bir mağlubiyetin haberiydi.

Siyaseten çok geri düşen, halk desteği bulamayan muhalefet bu durumu koz olarak kullanmak isteyebilirdi. Ama önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı, ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli terörle mücadele konusunda atılacak adımlarda hükümete tam destek vereceğini ifade etti.

Giderek büyüyen, coğrafyasında lider ülke durumuna yükselen Türkiye'nin önünü kesmek isteyenler var. Bu oyunları birlik olarak bozabiliriz. CHP ve MHP bu yapıcı tavrını devam ettirmek zorunda. AKP bu yolda yürürken “Her şeyin doğrusunu ben bilirim” havasını terk etmek, muhalefet partilerini dinlemek ve bilgilendirmek zorunda…

Türkiye büyük bir ülke. Dağılmayalım, dik duralım. Üzerimize oynanan oyunları bozalım…

17 Ağustos anma etkinliği dağıtılmamalı

Kocaeli için 17 Ağustos tarihi son derece önemli ve anlamlı. 17 Ağustos 1999 büyük felaketinin yıldönümünde kaybettiklerimizi andığımız kadar, korkularımızı da hatırlıyoruz. 17 Ağustos'un her yıldönümü, hem kentimiz, hem bölgemiz ve özellikle ülkemiz için depremin hatırlandığı, önlemlerinin gündeme geldiği tarih oluyor.

Bu nedenle 17 Ağustos'lar önemli. Ancak biz kentimizde 17 Ağustos anma yıldönümü etkinliklerini biraz sulandırıyoruz.

İzmit'te ayrı, Gölcük'te ayrı, Fuar'da ayrı, diğer ilçelerde ayrı etkinlikler düzenleniyor. Olay dağılıyor, küçülüyor.

Anma etkinlikleri gibi 17 Ağustos'la ilgili yürüyüşlerde de konuyu dağıtıyoruz. Farklı gruplar, sivil toplum örgütleri farklı güzergâhlarda yürüyüşler düzenliyor. Sloganlar farklı belirleniyor.

Halbuki 17 Ağustos'lar, ilimizde tek bir yerde, gerçekten düzenli, görkemli, yüksek katılımlı törenlerle anılmalıdır. Hatta Kocaeli, Sakarya ve Yalova illeri birlikte 17 Ağustos'un yıldönümü etkinliklerini düzenleyebilir.

Bu konuda yetkililerin çalışmalar yapması, inisiyatif üstlenmesi gerekiyor. Her ilçede, mezarlıklarda deprem şehitlerinin yakınları elbette ayrı ayrı ziyaretler, anmalar yapacaktır. Ama 17 Ağustos'un kentsel anma etkinliği, bir tek merkezde, bir tek programla yapılmalı. O zaman hem katılım daha yüksek olur, hem de anma etkinliği bütün dünyada ses getirecek kadar görkemli olur.

Süresi biten afişler duruyor

İzmit şehir merkezindeki bez afiş, kağıt afiş kirliliği beni çok rahatsız ediyor. Ne yazık ki, belediyeler bu konuda alabildiğine duyarsız. Daha ilginç olan bu afiş kirliliğine Belediyeler öncülük yapıyorlar. Özel sektör de “Belediye asarsa, biz de asarız” diyor.

Çınar ağaçları arasına bez afişler geriliyor. Okulların duvarları, karayollarında köprülerin üzeri, yol kenarlarındaki bariyerler, her taraf gelişigüzel asılmış afişler, pankartlarla dolu.

Hadi buna alıştık, önleyemiyoruz diyelim. İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, yürüyüş yolu üzerindeki raketlere, şehir merkezindeki bilboardlara, şehrin muhtelif yerlerindeki duvarlar ile çınar ağaçları arasına astığı afişleri, süresi doldurduktan sonra kaldırma gereği de duymuyor. İzmit caddelerinde hâlâ geçen Mayıs, Haziran ayında yapılmış, çoktan bitmiş ve unutulmuş etkinliklerin, organizasyonların duyurusunu içeren afişler var.

Bu tablo, en azından kent halkına saygısızlık değil midir?.. Her şeyi afişleyip, asıyorsunuz. Afişte duyurulan etkinliğin, fuarın, konserin, açılış töreninin tarihi geçmiş, o iş yapılmışsa, hiç değilse o afişi, pankartı söktürün, kaldırın. Bu kadar basit bir işi bile yapmıyorlar...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.