1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu partinin tüm milletvekili adayları kadın
Bu partinin tüm milletvekili adayları kadın

Bu partinin tüm milletvekili adayları kadın

Komünist Parti, 7 Haziran seçimleri için verdiği listenin tamamını kadınlara ayırdı. Listelerde 550 kadın vekil adayı yer aldı. Bu girişim dünyada bir ilk.

A+A-

Komünist Parti, 7 Haziran seçimlerine adaylarının tamamını kadınlardan oluşturdu. Kocaeli’de birinci sırada Gülizar Kayı Aybastı var.

Komünist Parti, 7 Haziran seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada "Aday listelerimizin tamamının kadınlardan oluşması, sadece kadınların siyasal mücadeleye katılımı ile ilgili değildir. Her gün kadın katletmeksizin, kadını aşağılamaksızın kendini var edemeyen düzene isyanımızı, günümüz Türkiyesi'nde en iyi kadınlar temsil edecektir. Komünist Parti adayları gerici rejime karşı duruşun ta kendisidir" ifadelerine yer verdi. 

"Bilinmelidir ki, bu sömürü düzeni, partimizin seçim sloganında vurgulandığı gibi SIFIRLANACAKTIR. Düzenin tükenişi, düzen içi düzeltmelerin de geleceğinin olmadığı anlamına gelir. Komünist Parti açısından gün, bu anlamda kesin bir meydan okuma günüdür. 7 Haziran'da karanlığın kötülüğünü temsil eden AKP rejimine de, düzenin makyajcısı rolüne soyunan 'ehveni şer'cilere de boyun eğmeyeceğiz." ifadelerinin kullanıldığı açıklamada "Partimiz bu konumlanışını başka ögelerin yanı sıra bir de, kadın adaylarla dışa vuruyor. Aday listelerimizin tamamının kadınlardan oluşması, sadece kadınların siyasal mücadeleye katılımı ile ilgili değildir. Her gün kadın katletmeksizin, kadını aşağılamaksızın kendini var edemeyen düzene isyanımızı, günümüz Türkiyesi'nde en iyi kadınlar temsil edecektir. Komünist Parti adayları gerici rejime karşı duruşun ta kendisidir. Komünist Parti siyasal ve toplumsal alanda kadınların daha etkin olmasının, toplumsal cinsiyetler arasında denge kurmaktan geçtiğine inanmadı, çözümü “kadın kimliği”nin temsilinde aramadı. Listelerimizin kadınlardan oluşması, giderek yaygınlaşan 'kimlik siyasetini' bizim de paylaşmamız anlamına yorumlanamaz. Kaldı ki, günümüzde kadının ezilmesinin nedeni erkekler değil; ama erkek egemenliğinin nedeni sömürü ve gericiliktir. Kadınların etkinliği ancak mücadeleyle yükselebilir. Komünist kadınlar önce bunu, yani mücadeleciliği temsil ediyorlar. Bilinmelidir ki, 7 Haziran'dan sonra ülkemizde emekçi kadınlar kendilerini çok daha iyi hissedecekler" denildi.


İşte Kocaeli adayları

Gülizar Kayı Aybastı /İşletmeci /Üniversite  
Ezgi Yılmaz /Tekniker /Üniversite 
Gülcan Yaşar /Dil Bilimci /Üniversite 
Yasemin Yılmaz /Eğitimci /Üniversite 
Selma Gündüz /İşçi /Ortaokul-Lise 
Canan Önal /Eğitimci /Üniversite 
Arzu Tayan /Muhasebeci /Üniversite 
Gülnur Anlar /İşçi /Ortaokul-Lise 
Yaprak Elgün /Muhasebeci /Üniversite 
Selma Korkmaz /Emekli /İlkokul 
Pakize Gür /İşçi /Ortaokul-Lise
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.