1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bu proje amacına ulaşacak
Bu proje amacına ulaşacak

Bu proje amacına ulaşacak

Kocaelispor tarihinin en önemli, öne çıkan yöneticilerinden biri kuşkusuz Ferruh Öven’dir. Dile kolay tam 12 dönem Yeşil-Siyahlı kulüptü yöneticilik yaptı Ferruh ağabey. 70’li yıllardan 90’l

A+A-

Kocaelispor tarihinin en önemli, öne çıkan yöneticilerinden biri kuşkusuz Ferruh Öven’dir. Dile kolay tam 12 dönem Yeşil-Siyahlı kulüptü yöneticilik yaptı Ferruh ağabey. 70’li yıllardan 90’lı yalların sonuna kadar bu kulübün hizmetinde oldu. En başarılı, en parlak dönemlerde hep o vardı. Bir yöneticide bulunması gereken tüm özelliklere sahipti. Bildiğim kadarıyla 1998 yılında yönetimden ayrıldı. Ondan sonra Kocaelispor’un neler yaşadığı, nereye geldiği ortada.

 

Ferruh Öven Umutlandırdı

Neyse konumuz Ferruh ağabey değil, Kocaelispor. Önceki gün iş çıkışı karşılaştım Ferruh ağabeyle. Arada telefonla görüşüyoruz ama ne zamandır yüz yüze gelememiştik. Önce hasret giderdik, sonra malum Kocaelispor’un durumunu konuştuk. Elbette Kocaelispor’un geldiği bu nokta Ferruh ağabeyi çok üzüyor. O büyük başarıları, zaferleri yaşamış biri olarak kulübün geldiği bu noktaya kahrediyor. Spor Basını olarak eski yöneticilerle yapacağımız Kurtuluş Zirvesi’ni konuştuk. “Ne diyorsun abi, bu proje amacına ulaşır mı, eski yöneticilerden gerekli olan para toplanır mı ?” diye sordum. Bu projeden ne çıkacağını ondan iyi bilebilecek kimsi olmazdı. Bunca yıllık tecrübesi vardı. Ferruh ağabey son derece olumlu ve umutlu konuştu, “Zaman zaman eskiler olarak bir araya geldiğimizde neler yapabilirizi konuşuyoruz. Herkes katkı vermeye hazır. Bu projeye katkı vermeyecek tek bir eski yönetici çıkacağını sanmıyorum. Gerekli olan kaynak yaratılır” dedi. Ferruh ağabey bu sözleri söylemekle yetinmeyip, bana kimlere gideceğim, hangi yolu izleyeceğim noktasında da özel bilgiler verdi.

 

Hiç Bir Yönetici Kapansın İstemez

Ferruh ağabeyin sözleri çok sevindirdi beni. Projemizin başında bulunan sevgili Zafer Çakıroğlu’ndan da eski yöneticilerin büyük ilgisi olduğu yönünde bilgiler geldi. Bu iş olacak, 31 Ekim’e kadar gereken para bulunacak inancım güçlendi. Buradan eski yöneticilerimize bir kez daha çağrımızı yapalım. Her birinin gücü oranında katkısını vermesi lazım. Ben inanıyorum gönüllü olarak, isteyerek bunu yapacaklardır.

Bu kulüpte yöneticilik yapmış hiçbir isim Kocaelispor kapansın istemez. Kapanmaması için de evlinden geleni yapar.

 

Bekirpaşa’nın tesis çilesini Başkan Nevzat Doğan bitirecek

İlimizde spor tesisi anlamında en büyük sıkıntıyı çeken bölge tartışmasız Bekirpaşa yöresi. Bekirpaşa aslında pek çok hizmette üvey evlat muamelesi görmüştür. Spor tesisi de bunların en başında gelir. Oysa yörede oldukça fazla bir nüfus potansiyeli var. Ne yazık ki o bölgedeki gençler, o bölgede spor yapmak isteyenlere yıllar yılı bir olanak sağlanmadı. Bekirpaşa yöresinde bırakın maç oynayan bir sahayı, antrenman için bile bir alan yapılmadı.

Yıllarca Tek Bir Çivi Çakılmadı

Her gelen siyasi, söz verdi, yapacağım dedi. Yıllarca o bölgeye spor tesisi anlamında tek bir çivi çakılmadı. Yöre halkı sürekli kandırıldı, aldatıldı. Son yerel seçimlere kadar Bekirpaşa’da spor tesisi adını verebileceğimiz doğru dürüst bir yer yoktu. Son yerel seçimin ardından Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediyesi Doğu Kışla’ya bir tesis yaptı. Yan yana iki tane çim halı saha. Yakınında bölgedeki spor kulüplerine birer soyunma odası. Tesis küçük ve son derece yetersiz. Başta tesisisin amatörler için yapıldığı söylenmişti. Amatörlerin bu tesisi dilediği gibi hiçbir ücret ödemeden kullanabileceği müjde olarak verilmişti.  Ancak öyle olmadı. Tesis açıldığında işletmeciye verdi. Amatör kulüpler burada çalışmak için para ödemek zorunda bırakıldı. Amatör kulüplerin sevesi kursağında kaldı. Sonuçta Doğu Kışla amatör kulüplerin ihtiyacına hiçbir şekilde karşılık vermedi.

Önümüzdeki Sezona Yetişecek

Bekirpaşa yöresindeki gençliği kurtaracak, amatör kulüpleri rahatlatacak spor tesisi ne zaman yapılacaktı ?. Bu büyük çile ne zaman bitecekti? Yöredeki gençlik feryat ediyordu. Nihayet bir süre önce bir müjdeli haber geldi. Cephanelik mevkiine dev bir spor kompleksi yapılacak dendi. Heyecan ve merakla bekledik. Önceki gün projenin sahibi İzmit Belediyesi, bir basın toplantısıyla spor kompleksi hakkında detaylı bilgi verdi. Başkan Nevzat Doğan, 65 dönüm arası özerine yapılacak spor kompleksinin içerisinde bir tane futbol sahası, 10 bin kişilik kapalı tribün, iki tane spor salonu, 8 kulübe soyunma odası, tenis kortları, kafeterya, Uzakdoğu sporları salonu olacağını açıkladı. Futbol sahasının zemininin suni çim olacağı söylendi. Doğal çim olsa, ihtiyaca karşılık vermezdi. Suni çim olması iyi oldu. O yöredeki bütün kulüpler hem maçlarını oynar, hem antrenmanlarını yapar. Bitim tarihi Ağustos 2011 olarak açıklandı. Yani önümüzdeki sezonun başına yetişecek.

Büyükşehir De Destek Vermeli

Geçmişte verilen sözler tutulmadığı için yine kafalarda bir endişe var. Ya inşaat yarım kalırsa, ya bitmesi yılları bulursa diye. Maliyet 10 milyonun üzerinde. Daha da yükselebilir. Zamanla ödenek sıkıntılı yaşanır mı, işler geri kalır mı? Elbette İzmit Belediyesinin tıkandığı, zorlandığı yerde Büyükşehir Belediyesi devreye girmeli, babalığını göstermeli.  İnşallah endişelerimiz boşa çıkar. Başkan Doğan’ın söylediği gibi bir yıl içinde tesis hazır duruma gelir. Bekirpaşa bölgesinin gençliği kendi yöresinde, elverişli, sağlıklı tesiste spor yapmanın mutluluğunu yaşar. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, başkan yardımcısı Hüseyin Üzülmez’in bu projeye verdikleri önemi biliyorum. Heyecanlarını gözlüyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum.  ASKF ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün de bu tesisin yapımı için çabaları, mücadeleleri oldu. Onlara da teşekkürler.

Bekirpaşa’da yılların çilesi, bir aksilik olmazsa bir yıl sonra bitecek. Bekirpaşalı kulüpler, gençler adam gibi bir tesiste çalışma imkanı bulacak. Tesislerin hizmete açılacağı o günü büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. O gün Bekirpaşa’nın bayramı olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.