1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu seçimler Belediye Başkanları için de önemli
Bu seçimler Belediye Başkanları için de önemli

Bu seçimler Belediye Başkanları için de önemli

12 Haziran’da genel seçimler yapılacak, ilimizi 4 yıl boyunca TBMM’de temsil edecek 11 milletvekili belirlenecek. Bu bir yerel seçim değil. Mevcut Belediye Başkanları için bir önemi yok gibi

A+A-

12 Haziran’da genel seçimler yapılacak, ilimizi 4 yıl boyunca TBMM’de temsil edecek 11 milletvekili belirlenecek. Bu bir yerel seçim değil. Mevcut Belediye Başkanları için bir önemi yok gibi gözüküyor.

Ancak, hepimiz çok iyi görebiliyoruz ki, gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse AKP’li 12 ilçe belediyesi, en az partilerin teşkilatları kadar, 13 Belediye Başkanı da en az milletvekili adayları kadar bu seçimlere asılıyorlar.

Çünkü 12 Haziran seçimleri mevcut belediye başkanlarını, onların siyasi geleceğini de çok yakından ilgilendiriyor.

Kabul etmek gerekir ki, AKP sadece seçimler için en çok çalışan parti değil. AKP aynı zamanda, bir seçim bittikten sonra bu seçimlerin sonuçlarını, neredeyse sandık bazına inecek kadar çok detaylı ve titiz irdeleyen, eğer herhangi bir seçim bölgesinde partinin oylarında azalma varsa, bunun nedenlerini ayrıntılara inerek araştıran, başarısızlık halinde bundan sorumlu oldukları belirlenenleri de affetmeyen bir parti.

AKP üst yönetimi ve Başbakan, seçim başarılarını çok iyi ödüllendiriyor. Partinin kuruluşundan bu yana ilimizde il başkanlığı yapanların, bugün Bakan, Milletvekili, Büyükşehir Başkanı olması tesadüf değildir. Bu dönem, eski İl Başkanı Zeki Aygün’ün mevcut dört milletvekilinden hemen sonra 5 nci sırada-seçilmesi garanti yer- aday gösterilmesi tesadüf değildir.

2002’den bu yana ilimizdeki seçimlerde AKP’nin hep Türkiye ortalamasının üzerinde oy almasının, bugün Nihat Ergün’ün bulunduğu konumda hiçbir etkisinin bulunmadığını söylemek de yanlış olur.

Ters örnek de verilebilir. 2009 yerel seçimlerinde AKP sadece Karamürsel Belediye Başkanlığını kaybetti. Bir de İzmit’te Belediye Meclisi seçiminde CHP’nin gerisine düştü, Belediye Başkanlığını kıl payı kazandı. Seçimlerden kısa bir süre sonra partinin İzmit İlçe Başkanının  kendi hazırladığı delegelerle girdiği kongreyi kaybetmiş olması, sizce tesadüf müdür?..

İlçe Belediye Başkanlığı önemli bir görev. Bugün tamamı AKP’li olan 12 ilçe belediye başkanının tamamı,  bir sonraki yerel seçimlerde de (2014’da yapılacak) en azından aynı göreve partinin kendilerini aday göstermesini isteyecektir. “Ben yoruldum. Bir daha aday değilim” diyen çıkmaz. Hatta mevcut bazı ilçe belediye başkanlarının aklından, “Eğer Karaosmanoğlu yeniden aday olmazsa, Büyükşehir adaylığı bana yakışır” diyenlerin bulunduğu da biliniyor.

Bu açıdan bakıldığında, belediye başkanları için 2009 ile 2014 arasındaki ilk büyük siyasi sınav, 12 Haziran seçimleri olacaktır. AKP’de bütün mevcut belediye başkanlarının karneleri tutuluyor. Benim aldığım izlenim, AKP yöneticileri, 2009’dan bu yana gösterilen performansa, teşkilat ve Büyükşehir’le olan uyumlarına bakılarak yaptıkları değerlendirmelerde özellikle Başiskele, Gölcük, Körfez, Gebze Belediye Başkanlarını başarılı buluyorlar.

Ancak, bazı belediye başkanlarının performansı, teşkilat ve Büyükşehir’le uyumu konusunda kafalarda soru işaretleri var. İzmit, Kartepe, Derince, Kandıra Belediye Başkanlarını da bu kategoride değerlendirebiliriz.

12 Haziran seçimlerinin sonuçları ilçeler bazında çok titiz biçimde değerlendirilecektir. Partinin oylarının düştüğü açıkça görülen ilçeler çıkarsa, bu sonucun faturası da öncelikle ilçe belediye başkanlarına çıkar. Tabii, partinin oylarında önemli yükseliş görülen ilçelerin Belediye Başkanları da çok büyük oranda 2014’de en azından aynı göreve yeniden aday gösterilmeyi garantilemiş olacaklardır.

Bu nedenle AKP’li Belediye Başkanları 12 Haziran seçimlerine çok asılıyorlar. Hatta bu seçimlerden başarılı çıkmak için, belediye kaynaklarının bir bölümünü de seferber ediyorlar.

12 Haziran Genel Seçimlerinin,  yerel yönetimleri, mevcut Belediye Başkanlarını ilgilendiren bir başka yönü daha var. 2007’den bu yana,  Kocaeli kentinin muhalefet adına yerel yönetimleri takip eden milletvekilinin olduğunu söylemek zordur.

CHP’li Cevdet Selvi, hiç yerel meselelerle ilgilenmedi. MHP’li Cumali Durmuş,  partisi içinde kendi yerini sağlamlaştırmak için mesaisinin büyük bölümünü harcadı. Yerel konuları takip eden bir Hikmet Erenkaya vardı. Erenkaya’nın da başta Karaosmanoğlu olmak üzere, AKP’li Belediye Başkanlarına karşılık saygısızlık yapmamak üzerine kurulmuş bir siyasi tavrı bulunuyordu.

12 Haziran’dan sonra tablo biraz değişecek. CHP’li Hurşit Güneş milletvekili olarak yerel konularla çok fazla ilgilenmeyebilir. Ama ilgilenmesi halinde kuşkusuz ses getirecektir. MHP’li Lütfü Türkkan’ın muhalefet milletvekili olarak belediyeleri çok yakından takip edeceğini, izleyeceğini tahmin ediyorum.

Eğer 12 Haziran’da AKP oyları gerilerse, seçim sonunda AKP 6 milletvekilinde kalır da, muhalefet toplam 5 milletvekili çıkartırsa, hiç kuşkusuz yerel muhalefetin sesi daha yüksek çıkacak, mevcut belediye başkanları da bundan nasibini alacaktır.

Kuşkusuz böyle bir sonucun çıkması, neredeyse sıfır ihtimal.. Ama varsayalım ki, 12 Haziran seçimleri sonunda ilimizde AKP oyları öngörülenden fazla geriledi. AKP 11’den sadece 5’ini kazanabildi. Böyle bir tablo içinde, Büyükşehir Belediyesi, bu kenti yönetemez. Çok büyük bir toplumsal muhalefetle karşı karşıya kalır.

Aynı durum, ilçeler için geçerlidir. AKP’nin dikkat çekici biçimde gerilediği ilçe ya da ilçeler olursa, bu ilçelerin Belediye Başkanları, bütün otoritelerini kaybederler. 2014’e kadar olan süre içinde artık çok ciddi otorite zaafı yaşarlar. Hem başarısızlık nedeniyle partileri tarafından dışlanır, hem bulundukları ilçe sınırları içinde çok ciddi muhalefet hareketi ile karşı karşıya kalırlar.

Kuşkusuz bütün bu hesapları herkes yapıyor. Bu nedenle, AKP’nin ilimizdeki 13 belediye başkanı, 12 Haziran seçimlerine bütün güçleri ile asılıyorlar. Bu nedenle, 13 AKP’li Belediye Başkanı, partilerin listesinde kritik yerlerde bulunan adaylardan bile daha heyecanlı biçimde 12 Haziran akşamının sonuçlarını merak ediyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.