• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Kocaeli 12 °C

BU ŞEHİR ADAMI BİTİRİYOR…

Cem ŞAKOĞLU
Biz çok enteresan bir şehirde yaşıyoruz. Sürekli büyüyen, nüfusu her Allah’ın günü artan ancak bunun yanında çağa ayak uydurup, kendini yenileyip geliştireceğine sürekli geri giden bir şehiriz. Türkiye’nin genel yapısına bakarak ‘Her yer böyle’ diyebilirsiniz belki ama inanın bu şehir bir başka. Bildiğiniz bir cendere. Hemşericilik, ırkçılık, adamcılık almış başını gidiyor. Hemşericilik deyince aklınıza İzmitlilerin birbirini kayırması falan gelmesin sakın. Yok öyle bir şey. Ya da ırkçılık deyince abartıyor falan zannetmeyin. Laz’ı, Gürcü’sü, Çerkez’i, Kürt’ü en çok da bu şehirde yapıyor ırkçılığını. Yok gibi duruyor belki ama bal gibi de var. Herkes kendi adamını kolluyor. Dışarıdan gelen herkes bir yere yerleştiğinde ilk önce içeridekini koyuyor ya da koydurtturuyor kapının önüne ki kendi hemşerisine yer açılsın. 
Hoppala Pazar Pazar ne yaptın kardeşim sen böyle? ‘Oldu mu şimdi, bir Pazarımız var, onu da canımızı sıkarak mahvetmek mi istiyorsun?’ diyenler olabilir elbet. Sıkmayın canınızı artık zaten yapabileceğiniz bir şey kalmamış. Hani derler ya, alan almış, satan satmış diye, aynen öyle bir vaziyetteyiz. Normal şartlarda bu kentte yaşayan eskilerin, yaş olarak demiyorum kent eskilerinin her hangi bir yaptırımı kalmamış. Yerler, makamlar kaptırılmış, köşe başları tutulmuş, idari mekanizmalar işgal edilmiş. E be kardeşim demin hemşericilik diyordun, şimdi kendin yapıyorsun diyenler de çıkabilir. Hayır yapmıyorum. Çünkü eskiden bu kentte yaşayan idareciler hiç bu günleri görmeden, ihtiyaç sahibi her kim ise onu iş sahibi yapıyorlardı. Nereli, kimlerden, kökeni ne gibi bildiğiniz ayrımcı yaklaşımları gütmüyorlardı. Gütmeyerek de bu gün ki bombanın fitilini o günden yakmışlar anlayacağınız.
Ne güzel yapmışlar aslına bakarsanız değil mi? Hiçbir ayırım yapmadan, herkese eşit muamele. Hayır katılmıyorum. Artık bu devirde tek bir gerçek var ki o da sadece hak edene eşit muamele. 
Tabi ben bunları yazarken aklınıza bu kentin ne kadar da mükemmel insanları varmış bir zamanlar diye bir şey gelmesin. Maalesef ki o da yokmuş. Elbette ki istisnalar vardır ama bilirsiniz ki istisnalar kaideyi bozmaz. Bu kente dışarıdan gelen hiç kimse bu kentlinin bu kentliye verdiği kadar bizlere zarar vermemiştir. Adam dışarıdan gelmiş, bir iş tutturmuş, kendisini sevdirmiş, makam, mevki, yer edinmiş ve oraya anlaşabileceği, yaşayabileceği, örfünü ananesini, geleneklerini birlikte sürdürebileceği insanları yerleştirmiş, bunda bir beis yok. Gerçekten yok. Başka bir şehirde siz de olsanız aynısını yaparsınız ama burası bir başka. 
Bu şehirde kimse kimsenin yükselmesini istemez mesela. Bu yazıları daha önce kaç kez yazdığımı hatırlamıyorum. Yahu abartıyorsun diyebilirsiniz elbette. Benim dostlarım var diyebilirsiniz. Vardır tabi ki, kimse yok diyemez. Allah kimseyi zora, dara düşürmesin, Allah kimseye alıştığını aratmasın ama iş başka bu şehirde. Hep yazarım ya bu şehrin pişmaniyesi değildir meşhur olan, bu kentin en meşhur şeyi dedikodusudur. Ortaya bir şey atarsınız ve inanamayacağınız bir hızla size geri gelir ki, sizin ortaya attığınızda örneğin 3 olan şey, size geriye döndüğünde artık 33’tür ve ulan meğer ben eksik söylemişim diye kendiniz de inanmaya başlarsınız. 
Bu şehirde birisi yükselmeye başladığında etrafında bir dolu şakşakçı, bir dolu yalama, yalaka, devrin adamı görebilirsiniz. İnanın sizi sizden daha acayip bir şekilde savunurlar sizin yanınızdayken. Bakın son iki kelime çok önemli bir önceki cümlede ‘Sizin yanınızdayken’ her şey oradan ayrılmanıza bakar. Çünkü dostluk siz oradan ayrılana kadardır çoğu zaman. Arkanızdan bir dedikodu kumkuması başlar ki, duymazsanız inanmazsınız. Ya da daha ileriye gidelim, duysanız bile duyduklarınıza inanamazsınız. Bildiğiniz jartiyerli erkekler yaşıyor bu şehirde.
Yok fotoğraf böyle değil de, gerçekten zora dara düştüyseniz, hele ki bir önceki konumunuz son derece iyi ise ve şimdi yelkenleri suya indirdiyseniz, İzmit’e Hoşgeldiniz. O zaman anlarsınız nasıl bir şehirde yaşadığınızı. Telefonları 24 saat açık olanlar, bir ihtiyacın olduğunda aramazsan kırılırımcılar, parasının hesabını yapamadığını yaşam tarzları ile gözünüzün içerisine sokanlar sizin zor durumunuzla birlikte bildiğiniz mikronlar haline dönüşüverirler. O kadar küçülürler ki etrafınızda bir türlü göremezsiniz. Bir şey isteseniz kısmına girmeyeceğim çünkü bir şey istemeye fırsat bile bulamadan ışınlanıp kaybolurlar anında. Dün yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmeyen o bir dolu insan kalabalığı bir anda başka bir boyuta ışınlanırlar. En acısı da nedir biliyor musunuz? Arkanızdan ilk konuşmaya onlar başlar. Bir kuyu kazmaya başlarlar ki, içine düşseniz bir daha ebedi çıkamazsınız. 
Yahu be adam nereden girdin şimdi bu konuya diyenleri bir parça aydınlatayım. Geçtiğimiz hafta içerisinde bu kentin çok büyük bir kesiminin tanıdığı, bir dönem yanından ayrılmadığı, yediği, içtiği, gezdiği vs. vs. yaptığı ve sonrasında ticaretinin bozulduğu, onun için de bu kentten ayrılmak zorunda kalan bir dost insan geldi İzmit’e. Oturup anlattık yaşadıklarını. Hiç şaşırmadım inanın ama yine de öfkeyle üzüntü birbirine karışıyor.  İnsanların nasıl bu kadar kör ve nasıl bu kadar nankör olduklarını, bu dedikodu kumkumasını nasıl böyle insafsızca çalıştırdıklarını anlayamıyorum. Başına gelmeden kimsenin de anlayabileceğini sanmıyorum. İyi niyetli bir söylemle empati yapmadan kimsenin konuya duyarlı olabileceğine inanmıyorum. Da o empatiyi yapabilecek kaç kişi kalmış bu kentte onu da oturur isteyenle tartışabilirim. 
Anlattı kimi zaman gözyaşlarına hâkim olamayarak, alışmadığı ve alışmaya çalıştığı hayatından kesitler koydu önümüze. Yaşadıklarını, zora dara düştükten sonra dirsek çeviren, arkasından laf eden, üreten, olmayanı oldu gösterenlerden bahsetti. Ona da söyledim, yıllar önce bir yazı yazmıştım diye, buradan sizlere de defalarca bahsettim, sene kaçtı, kaç sene oldu inanın arşivi açmazsam hatırlayamam ama açmayacağım hatırlamamak için. Bir yazı yazmıştım ‘Hazımlılar ve hazımsızlar’ diye. Yıllar geçse de üstünden, mesela 20 sene sonra bile, hala bu şehirde yaşıyor iseniz, açın o yazıyı, bulun bir yerlerden zannedeceksiniz ki bu yazı daha yeni yazılmış. Yani bu kentte yine hiçbir şeyin değişmemiş olduğunu, herkesin birbirinin kuyusunu kazdığını, kimsenin birbirine yardımcı, destek olmadığını, hatta bilip isteye köstek olduğunu o zaman da okuyacaksınız. 
Kaç kişi kaldı bu şehirde masalları ile büyüyen bir nesiliz biz. Artık birçoğumuzun üzerinden toprak kokusu geliyor. Birçok yakınımızı, arkadaşımızı, dostumuzu toprağa koyduk, üzerini örttük ve şehre geri döndük. İnsan bir parça akıllanmaz mı yahu? Akıllanmadık. Amiyane tabirle Cem’e olan yarın bana da olabilir mantığını hiç mi gütmez insan. Gütmüyor artık. Gütmesinden de geçtim, Cem’e özellikle olması için çaba sarf ediyor insanlar. Sırf ben daha üstün görüneyim diye Cem’in bildiğiniz ırzına geçiyor. Geçtiler de. Olsun, hayat devam ediyor. Yine de üzülüyor insan. Öfkeyle karışık enteresan bir üzüntü. Boşa koysanız dolmuyor, doluya koysanız almıyor. Maalesef bizden adam olmuyor. Başka bir enteresan tarafı da gitseniz gidemiyorsunuz, kalsanız kalamıyorsunuz da. Bu sizin cezanız bunu çekeceksiniz gibi bir durum var bu kentte. Ne seninle, ne de sensiz mantığı. Nesini sever insan dedikodu kumkumasının, bir gün sıranın önünde sonunda kendisine geleceğini bile bile nesine tutku ile yapışır. Yapışıyoruz işte. Var hepimizde bir psikopatlık. Son son Orhan Veli ile bitirmek istiyorum konuyu ;

KİTABE-İ SENGİ MEZAR
Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar;
Hatta çirkin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi;
Kundurası vurmadığı zamanlarda
Anmazdı ama Allah’ın adını,
Günahkar da sayılmazdı.
Yazık oldu Süleyman Efendi'ye
Mesele falan değildi öyle,
To be or not to be kendisi için;
Bir akşam uyudu;
Uyanmayıverdi.
Aldılar, götürdüler.
Yıkandı, namazı kılındı, gömüldü.
Duyarlarsa öldüğünü alacaklılar
Haklarını helâl ederler elbet.
Alacağına gelince...
Alacağı yoktu zaten rahmetlinin.
Tüfeğini depoya koydular,
Esvabını başkasına verdiler.
Artık ne torbasında ekmek kırıntısı,
Ne matarasında dudaklarının izi;
Öyle bir rüzigar ki,
Kendi gitti,
İsmi bile kalmadı yadigâr.
Yalnız şu beyit kaldı,
Kahve ocağında, el yazısı ile:
"Ölüm Allah’ın emri,
Ayrılık olmasaydı."
İyi Pazarlar diliyorum hepinize. 
HİÇ BİR ŞEYİN SAHİBİ DEĞİLSİN SEN…
Hayata hangi pencereden bakıyorsunuz bilemiyorum ama bazen ipin ucunu kaçırıyoruz. Kimi zaman abartmakta üstümüze yok. Bildiğiniz kendi kendimizle yarış ediyoruz. Gümbür gümbür atan bir kalp, damarlara deli gibi kan pompalıyor. Buna rağmen sanki daha çok atsın istiyoruz gibi bir durum var. Elimizdeki ile yetinmek diye bir şey söz konusu değil. Elde ettiğimiz bir şey olduğunda kısacık bir süre sonrasında daha iyisine, daha üstününe, daha yenisine sağlık bir koşturmacanın içerisine giriyoruz. 
Ticarethaneler ve çalıştığımız kurumlar da bunu pompalıyor bize. Sürekli yeni hedefler, yeni kotalar, onlar dolunca daha yeni kotalar. En üst nokta diye bir konum yok. Nirvana’ya ulaşmak kavramı kaybolmuş gibi bir durum. Oraya gelsen bile bir tık daha diyecekler ve arkası gelecek. Yetinmek mazi olmuş. 
Yeni evler, yeni arabalar, yeni elbiseler, yeni trendler, yeni insanlar ve sürekli yeni hedefler var artık hayatımızda. Ancak eksik bir nokta var ki, o da insanoğlu doyumu kaybetti. Her ne kadar son yıllarda mide ameliyatları moda olsa da doyma hissini kaybettik bildiğiniz. Ulaştığı her şeyin bir tık fazlasını istiyor yeni moda insan. Eskiden çocukken ‘Ne söylersen bir fazlası’ derdik birbirimizi kızdırmak için, bu da öyle bir şey. Paranın katmerlisini elinde bulunduran insanlar bile daha fazlasını istiyorlar. En son neyi satın alacaksın onu merak ediyorum. Sonra insanın hayal kurabileceği bir şeyi kalmadığında hiçbir şeyin tadı kalmayacak ki. Ama olsun bir tık ötesi hep merak konusudur. 
Cinsellikte öyle. Sayısal üstünlük, süresel uzunluk, ölçüsel büyüklük için daima bir tık ötesini istiyor insanlar. Bunun için bir dolu kimyasal mevcut piyasada. Gücün ispatı için, bir fazlası için yaşa başa bakmadan ölümü bile göze alabiliyorlar. İhtirasa bakar mısınız? Yok gergedan boynuzu, yok ayı bilmem nesi, yok maymun kukusu gibi uyduruk ama acayip reklam kandırmacalı ürünler neredeyse yok satıyor. Eskiden Aspirin gördüğümüz eczane vitrinlerinin gerdanlıkları şimdilerde iktidar hapları. Bak ben hala güçlüyüm ya da ben çok güçlüyüm fotoğrafını vermek için ölüme davetiye. Bildiğiniz cahil cesareti. Hırsın, ihtirasın kör ettiği gözler.
Sonra bir mal yarışı. Ekonomik standartlarına aldırış etmeden her şeye maydanoz olma durumu. Kuturunun çapını düşünmeden yapılan bir dolu hata. Ellerini ovuşturarak size sanki anneniz şefkatiyle yaklaşan melek yüzlü şeytan bankalar. Nasıl olsa kredi denilen bir durum var ortada ve o krediyi verene kadar sanki bankadaki bütün paranın sahibi sizmişsiniz gibi ortaya konan tavır yok mu, işte bu müthiş. Zaten bizim insanımıza taksitle, kredi ile İzmit’i satıyorum deseniz, sonrasını düşünmeden geceden sıraya girer. İş sonraya geldiğinde de 15’e aldığını 3.5’a bozdurmak için kendini telef eder. 
Ne oluyor bize böyle? Kiminle yarış ediyoruz. Hiç aklımızı işletmiyor muyuz ve ne kadar çabuk unutuyoruz. 45 saniyede dünyamız değişti bizim. 45 saniyede hayatı altüst olan bir dolu insan tanıyorum. Hayatı gaz pedalı ile fren arasında kaybolan, saniyeler içinde biriktirdiği bütün varlığını geride bırakıp hayatını yitiren yaşamlar olmadı mı etrafımızda. İlla ki bizim hata yapmamızla değil, karşımızdakilerin hatası ile hayatından olanlar olmadı mı? Hastalık, ustalık işlerine girmedim daha. O hiç ölmeyecekmiş gibi mal toplama yarışının içerisinde olup da haddi hesabı olmayan servetlerini öylece bırakarak giden insanları tanımadınız mı hiç. Ya da dünyanın istediği yerinde, istediği anda, isteyeceği yemeği yiyebileceği halde, patatesin tadını bilmeden ölenler gelmedi mi kulağınıza. Bu müsriflik ne böyle?
Her şeye sahip olma çabası içerisine girerken, aslında hiçbir şeyin sahibi olmadığımız daha ne kadar sokulmalı acaba gözümüzün içerisine. ‘İleride İnşallah’ diyerek ertelediğimiz şeyler nasıl bir cehalet işaretidir. Dün aramızdan ayrılıp giden kaç kişi o an öleceğini biliyordu? Yarının garantisini kimden alıyorsunuz? Ya da giden kaç kişi pişman olup geri dönebildi şahit olan var mı? Bu ve bunlar gibi daha bir dolu soru yazabiliriz buraya ardı ardına. Aldığın nefesin bile sahibi değilken, bu sürekli ve ihtirasla bir şeylere sahip olma yarışı neyin nesi düşünmek lazım. 
Bir yarışın içerisinde atladığımız, ihmal ettiğimiz, kırdığımız insanları, vakit ayıramadığınız yakınlarımızı, unuttuğumuz geleneklerimizi bir gözden geçirmek lazım. Daha çok şey istiyorsak illa ki, sadece daha çok insan olmak lazım. Daha insan olmak, iyi insan olabilmek ve bunu yayabilmek lazım. Ve her şey senden başlar unutma. Niye makinalarda ‘Fabrika ayarlarına geri dön’ uygulaması var bir düşün. Düşün ve bu gün başla bir şeylere. Şimdi tam zamanı çünkü. 
KILIÇ SAPINI KESEBİLİR Mİ?
Hikâyemiz Mesnevi’nin 1.Cildinden;
Uzak yerlerden bir merhametli dost, Yusuf-u Sıddıyk’a konuk oldu. Çocukluktan beri birbirlerini tanırlardı. Eskiden beri aşinalık yastığına yaslanmışlardı. Konukla, Yusuf’a kardeşlerinin yaptığı cefayı, onların hasetlerini konuştular. Yusuf “o haset ve cefa, zincirdi; biz de aslandık.
Aslanın zincire vurulması ayıp değildir. Bizim Allah’ın kaza ve kaderinden şikâyetimiz yok. Aslan, boynunda zincir bulunmakla beraber bütün zincir yapanlara beydir” dedi. Dostu Yusuf’a “Zindanda ve kuyuda ne haldeydin?” dedi. Yusuf cevap verdi:
“Ay, bedir halinden çıkar ve eski ay haline gelir ya... işte öyle” Eski ay görünmez, sonra hilal olur da iki büklüm bir halde görünür. Fakat sonunda yine gökte bedir haline gelmez mi? İnci tanesini havanda döverler ama kadri yine yücedir, ya ilaç olarak göze çekilir, yahut macun haline getirilir, kalp ferahlığı için yenir.
Buğdayı toprak altına attılar ama sonradan topraktan başaklar çıktı. Ondan sonra değirmende öğüttüler, değeri arttı, cana can katan gıda oldu. Sonra ekmeği bir kere daha diş altında ezdiler; akıllı kişiye akıl ve idrak oldu.
Daha sonra da o can, aşkta mahvoldu da Hak yolunda ekildikten sonra mahsul verdi, ekincileri hayrete düşürdü. Bu sözün sonu gelmez. Sen, o iyi adamın Yusuf’a ne dediğini anlatmaya başla.
Yusuf, başından geçenleri anlattıktan sonra “ Eh...bize ne armağan getirdin, bakalım?” dedi. Ey ulu kişi! Dostları görmeye eli boş gitmek, değirmene buğdaysız gitmeye benzer. Ulu Allah bile mahşer günü, halka “ Kıyamet günü için armağanın nerede;
Bize yapayalnız, azıksız, adeta sizi yarattığımız gibi geldiniz. Kendinize gelin! Kıyamet günü için ne hediyeniz var, ne getirdiniz? Yoksa tekrar dönüp geleceğinizi ummuyor muydunuz, size bugünün vadesi batıl mı göründü ki? Der.
Ona konuk olacağımızı inkâr ediyorsan bu mutfaktan ancak toprak ve kül alabilirsin. İnkar etmiyorsan niçin böyle elin boş. O sevgilinin kapısına böyle nasıl ayak atacaksın? Yemeyi, uyumayı biraz azalt da onunla görüşmek için bir armağan götür. Geceleri az uyuyanlardan seher çağlarında istiğfar edenlerden ol.
Sen de rahimdeki çocuk gibi az oyna da sana da nurları gören duygular bağışlasınlar. Rahim gibi olan dünyadan çıkınca yeryüzünden daha geniş bir sahaya dalacaksın. “ Allah yeri geniştir” derler ya; o geniş yer, bil peygamberlerin gidip daldıkları sahadır. O geniş sahada gönül daralmaz; yaş ağaç, orada kuru dal haline gelmez.
Şimdi duygular, sen de. Fakat bir gün yorgun, bitkin, baş aşağı bir hale geleceksin. Uykuda duygularını taşımazsın, duygular seni taşır. Bu yorgunluk, bitkinlik gider, eziyetten, sıkıntıdan kurtulursun. Sen uyku halini, velilerin uyanıkken de duygularını taşımamaları halinde bir çeşni bil.
Be inatçı; veliler, Eshab’ı Kehf’dir. Ayakta olsalar da, yürüyüp gezseler de uykudadırlar. Allah, onları, kendilerinin haberi olmadan işletir; sağa sola çevirir. O sağa çevrilme nedir? İyi iş. Ya sola çevrilme? O da bedene, varlığa ait işler.
Bu iki hal de peygamberlerden, dağdan ses gelir gibi zuhur eder. Onların, her ikisinden de haberleri yoktur. Dağ, hayır olsun, şer olsun... Senin sesini sana verir, duyurur. Fakat ikisinden de bihaberdir.
Yusuf “Hadi, armağanını çıkar” deyince konuk, bu istekten utanıp adeta figan ederek. ”Sana getirmek için ne kadar armağan aradıysam hiçbir şeyi beğenmedim, layık görmedim. Bir habbeyi alıp da madene, bir katreyi alıp da ummana nasıl götürebilirim?
Sana gönül ve can bile getirsem Kirman’a kimyon götürmüş sayılırım. Senin, misli olmayan güzelliğinden başka bir tohum yoktur ki bu ambarda olmasın. Sana gönül nuru gibi bir ayna getirmeyi layık gördüm.
Ey güneş gibi gökyüzünün ışığı olan güzel! Ona baktıkça kendi güzel yüzünü görürsün. Gözümün nuru, sana ayna getirdim, ona bakıp yüzünü gördükçe beni hatırlarsın” dedi. Koynundan aynayı çıkarıp sundu. Güzeller, aynayla meşgul olurlar.
Varlığın aynası nedir? Yokluk. Ahmak değilsen yokluğu ihtiyar et. Varlık, yoklukta görünebilir. Zenginler, yoksula cömertlik edebilirler. Ekmeğin saf aynası açtır; kav da çakmak taşının aynasıdır. Bir yerde yokluk ve noksan oldu mu...bu, bütün sanatların güzelliğine aynadır.
Elbise biçilmiş, dikilmiş olursa terzinin mahareti görünebilir mi? Budaklar yontulmamış olmalı ki marangoz onu yontsun, rendelesin... Ondan asla, yahut fer’e ait bir şey yapsın. Usta kırıkçı nerede ayağı kırılmış varsa oraya gider. Hasta ve arık kişi olmazsa tıp sanatının güzelliği nasıl görünür?
Ey ulu kişi! Bakırların bayalığı, aşağılığı olmasa kimya nasıl olur da zuhur eder? Noksanlar, kemal vasfının aynasıdır. O horluk, yücelik ve ululuğa aynadır. Çünkü yakinen zıt, zıddı gösterir. Ondan dolayı bal, sirke ile görünür, (sirkengebin olur)
Kim, kendi noksanını görüp anlarsa yedeğinde dokuz at olduğu halde tekemmül yolunda koşar. Kendisini kâmil sanan, ululuk sahibi Allah’ın yolunda uçamaz. Ey mağrur ve sapık! Canında kendini kâmil sanmaktan daha beter bir illet olamaz.
Senden bu kendini beğenme defoluncaya kadar gönlünden de çok kan akar, gözünden de! İblis’in illeti “Ben, Âdem’den hayırlıyım” demesiydi. Bu hastalık, her mahlûkta vardır. Bu hastalığa müptela olan, kendisini hor görse bile sen onu, altında pislik olan saf su bil!
İmtihan kastıyla onu bir karıştırsan hemen su bulanır, pislik rengini alır. Ey yiğit! Irmak sana saf ve berrak görünüyor ama senin ırmağının dibinde de pislik var. Yol bilen anlayışlı pir, Nefs-i küll bağlarına ark kazıcıdır.
Irmak, kendisini nereden temizleyecek? İnsanın bilgisi, Allah bilgisiyle fayda verir. Kılıç sapını kesebilir mi? Yürü, bu yarayı bir cerraha göster. Kimse, yarasının kötülüğünü görmesin diye her yaranın üstüne sinek düşer.
O sinekler; senin düşüncelerin, mallarındır; yaran da ahvalindeki zulmet! Eğer o yaraya pir merhem korsa o zaman derdin iyileşir, feryat ve figanın kesilir. Yara sahibi, merhem konunca sıhhat buldum sanır. Hâlbuki hakikatte oraya merhemin ışığı vurmuştur.
Kendine gel, ey sırtı yaralı, merhemden baş çekme; iyileşince de kendi kendime iyileştim deme, sıhhati merhemden bil!
TEMEL’CE..
Temel Çımacı olmuş, ilk kez yurt dışına gitmişti. Gemi Liverpool Limanı'na yanaşırken, Temel iskeledeki İngiliz'e bağırdı: 
-Tut şu halatı! İngiliz anlamadı bir şey.. 
Temel yine bağırdı: 
-Tut şu halatı! İngiliz'de gene hareket yok.. 
Temel ortaokuldaki İngilizcesi ile bağırdı: 
-Do you speak English? 
-Yes.. Yes.. dedi İngiliz. 
Temel öfkeyle bağırdı: 
-Ula o zaman iki saattir bağırayrum sağa niye anlamazlıktan geliysun. Tut şu halatı..!
GÜNÜN ÖZÜ..
Edebi gözetmek, zikirden üstündür. Edebi gözetmeyen Hakk’a kavuşamaz (İmam-ı Rabbani)
Bu yazı toplam 444 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37