1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu şehir bu yükü taşıyamaz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu şehir bu yükü taşıyamaz

A+A-
Hepimiz, bu şehirde yaşayan herkes şapkayı önümüze koyup düşünmeliyiz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle nüfus istatistiklerinde ortaya çıkan tablo bu kentin geleceğini çok daha ciddi ve gerçekçi şekilde planlamamız gerektiğini ortaya koyuyor. 
Rakamlar korkunç, ürkütücü.. Biz genel olarak bu şehrin nüfusunun her yıl 35-40 bin kişi kadar arttığını hesap ediyorduk. İleriye dönük projelerde de bu tahmin baz alınıyordu. Ancak TÜİK açıkladı. 2015 yılı içinde Kocaeli’nin nüfusu (57.260) kişi artmış. Bu resmi rakam.. Herkes çok iyi biliyor ki, fiili rakam 70 binin de üzerinde. TÜİK, bu kente yerleştikten sonra adrese dayalı nüfus sistemine kendisini ve ailesini yazdıranları biliyor. Suriyeli  geçmenler var.. Güneydoğu’dan son zamanlarda pılısını pırtısını toplayıp, evine terk ederek bu bölgeye gelenler var.. 
Hepsi hesaplandığında bir yılda nüfus artışı 70 bini buluyor. Ayrıca gündüz nüfusu daha da yüksek. KOÜ’ye, ilimizdeki fabrikalara günü birlik gelip gidenler var. 
31 Aralık 2015 itibariyle Kocaeli’nin nüfusu 1.780.055’e yükseldi. Resmi rakam, 2020’den önce 2 milyon kişiyi geçmiş olacak. Bu kentte 1 kilometrekareye 493 kişi düşüyor. Türkiye ortalaması ise, bir kilometrekareye 102 kişi.
Nüfus artış hızı bu şekilde devam ederse, 2025 yılında bu şehre hiçbir şey yetmeyecek. 200 tane değil, 1000 tane büyük otobüsü sefere koysanız, tramvay sistemini bütün kentte dolaştırsanız  yetmez. Su yetmez, elektrik yetmez.. Çöplükler yetmez. Çöpçü yetmez. 
Bu kentte güvenlik, huzur, asayiş hiçbir şey kalmaz. Bu kent yaşanmaz hale gelir. Ev fiyatı, kira fiyatı uçar gider..

-GEBZE İZMİT’İ GEÇTİ KANDIRA GÖÇ VERİYOR
TİK’in açıkladığı bilgilerin detaylarına girince çok ilginç gerçeklerle karşılaşıyorsunuz. Gebze ilçesi malum, 2009’da bölündü, içinden Darıca , Çayırova, Dilovası ilçelerini çıkarttı.. Küçülen Gebze’nin nüfusu, 2015 yılı sonu itibariyle İzmit’i geçti.  
Türkiye’de nüfus artış hızı binde 13.4. Bu makul bir rakam. Bizim ilimizde nüfus artış hızı binde 32.7. Türkiye ortalamasının üç katı. İlimizde nüfusu en hızlı artan ilçe (binde 66.4) Çayırova. Gebze’nin nüfusu 350 bin olmuş,  İzmit’in nüfusu 347 bin. Yani Gebze ilçesi, İzmit’ten 3 bin kişi daha kalabalık. 
Bu arada Kandıra’nın durumu var. Kandıra’nın nüfusu azalıyor. Kandıralı evini, köyünü bırakıp Karadeniz’e, Akdeniz’e, İstanbul’a yerleşmiyor. Kandıralı da İzmit’e geliyor. Kocaeli’de nüfus çok hızlı artarken Kandıra nüfusunun azalıyor olması hiç iyi bir gösterge değildir. Yıllardır sözü edilen Kandıra Gıda OSB hayata geçirilemezse, Kandıra’da çiftçilik ve hayvancılık yapanların geliri artmaz, gençler iş bulamazsa, bu ilçe de yakında boşalacak demektir. 

-HERKES İHTİYACI İLE GELİYOR
Nüfus artışı doğumla olsa, bu çok sıkıntılı bir durum değildir. Bugün doğan çocuğun okula gitmesi için 6 yıl, trafiğe çıkması için 15-16 yıl gerekiyor. Bizim kentimizin nüfusu, yetişkin insanların göçüyle artıyor. Bu kente gelip yerleşenlerin çocuklarına hemen okul, büyüklerine hemen toplu taşıma aracı lazım, Ev lazım, iş lazım, aş lazım. 
Bu nedenle bizim ilimizin işi giderek güçleşiyor. Bu nüfus artışı normal bir artış değil.. Bu nüfus artışına karşı alınacak hiçbir önlemin de çok büyük anlamı bulunmuyor. Bir şekilde artışı durdurmak lazım. Göçü önlemek lazım. Bu kenti hala Türkiye’nin cazibe merkezi gibi göstermemek lazım. Yeni fabrikalara izin vermemek, lojistik merkezlerini buraya yığmamak, bütün limanları daha fazla büyütmemek lazım. 
Çok anormal nüfus artışı ile birlikte ilimizle ilgili her türlü olumsuz istatistik de yükseliyor. Geçen yıl Türkiye’de işlenen cinayet ve cinayetlerde ölen insan sayısı açısından Kocaeli 7 nci sıraya yükseldi. Oysa bu şehir, Türkiye’nin en sakin, en huzurlu ve güvenli şehirlerinden biriydi. 
5-10 yıla kalmaz. Ne suyumuz, ne kanalizasyon sistemimiz yeterli olacak. Trafik, toplu taşıma hizmeti, hepsi çok daha karmaşık ve içinden çıkılmaz hale gelecek. Ne kadar okul yaparsanız yapın, ne kadar hastane yaparsanız yapın, yetmeyecek. Çünkü, bu kentteki nüfus dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemeyecek, normal karşılanamayacak kadar anormal bir hızla artıyor. 

-MİLLETVEKİLİ SAYISI ARTSA NE OLUR
Kocaeli’deki hızlı nüfus artışı ile birlikte, 2019’da yapılacak genel seçimlerde ilimizden seçilecek milletvekili sayısının da 12’ye yükselmesi bekleniyor. Aslında ilimizden milletvekili sayısı 11’e çıktığında, çok uzun yıllar bu rakamın değişmeyeceği öngörülüyordu. Ama Türkiye’nin bir bölgesinden nüfus göç ediyor. Bazı illerin milletvekili sayısı azalırken, bizimki artıyor. Bu şehir 12 milletvekili çıkartsa ne olur, 15 çıkartsa, 25 çıkartsa ne olur. Kentin nüfusu arttıkça, kentin kalite katsayısı düşüyor. Her alanda ve en çok siyaset alanında da Kocaeli’nin kalitesi sürekli aşağıya gidiyor.
Oturup bunları düşünmemiz lazım.. Oturup, bütün Türkiye’ye duyurmak lazım: ”Buraya gelmeyin. Burada artık yaşamak çok zor.”diye bağırmamız lazım. En azından Kandıra nüfusunun da İzmit’e akmasını bir şekilde önlemek lazım. Devletin, bizim ilimize göç veren kentlerdeki yatırımları arttırmasını, insanların kendi evlerinde, kendi köylerinde kalmasını teşvik etmesine, en çok bizim katkı sağlamamız lazım..
Be TÜİK’in 2015 yılı ile ilgili nüfus istatistik rakamlarını görünce gerçekten çok ürktüm. Bu şehirde bugün yaşadığımız sıkıntılara hiç ses çıkartmamamız, halimize şükretmemiz lazım. Her yıl nüfusu 70 bin kişi artan bir şehirde  ne yaparsanız yapın sağlıklı ve mutlu bir yaşam ortamı yaratamazsınız. 

-HİÇ DEĞİLSE EVE KAPANMIYORUZ TÜİK NÜFUS İSTATİSTİKLERİNİ ÇOK SAĞLIKLI BİÇİMDE TUTUYOR VE AÇIKLIYOR
Eskiden 10 yılda bir bir Pazar günü bütün ülke evine kapanır, sokağa çıkma yasağı uygulanır. Nüfus Müdürlüğünün görevlendirdiği memurlar kapı kapı dolaşıp, kelle sayarlardı. Üstelik bu yöntemde hesap da hep yanlış çıkardı. Şimdi adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile, TÜİK yılın belli zamanlarında bilgisayarın iki düğmesine basıp, bütün istatistikleri üstelik doğru şekilde ortaya koyabiliyor. Türkiye’nin nüfus sayımı işlemlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmaktan kurtulması önemli bir gelişmedir. Ama bu yöntemle de ilimizdeki nüfus artış hızını çok daha net biçimde görebiliyoruz. İşin ürkütücü tarafı da budur.
Lütfen, herkes otursun, bu büyük tehlike karşısında neler yapılabileceğini konuşsun. Bu şehirde artık şuraya köprü yapalım, buraya üst geçit yapalım, şu kadar otobüsü daha toplu kaşımaya sokalım tartışmalarının hiçbir anlamı kalmamıştır. 

*Halıdere’nin gariban tarihi evleri
2009 yılında belediyesi kapandıktan sonra en çok ihmal edilen,  neredeyse bütün değerlerini yitiren, ticaretin tamamen durduğu belde, Gölcük’e bağlı Halıdere beldesidir. Halıdere, adeta bir taş ocağı şirketine kurban edildi. Büyükşehir Belediyesi, sahilde güzel bir çalışma yaptı. Ama hepsi bu.  17 Ağustos 1999 felaketine kadar hiç değilse yaz aylarında bir hayli hareketli olan Halıdere’de artık yılın 12 ayı in cin top oynuyor. 
Oysa Halıdere, konum olarak çok güzel bir beldedir. Üstelik, çok eski bir yerleşim alanıdır. Büyükşehir Belediyesi’nin şimdiki Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın da çocukluğunun geçtiği bölgedir. Halıdere sahilinde yan yana artık birbirlerine yaslanarak güçlükle ayakta duran tarihi ahşap yapılar var. Boş, terkedilmiş.. Gölcük Belediyesi, Değirmendere Yalı Mahallesi’ndeki tarihi ahşap binaları restore ediyor. Ama Halıdere’de bu konuda hiçbir çalışma yok. Oysa Halıdere sahilindeki o tarihi ahşap binalar restore edilse, turizmin hizmetine verilse, belde uçar, herkes kazanır. Halıdere’deki tarihi binaların restorasyonu işi, Gölcük Belediyesi’ni aşar. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçmesini bekliyorum.

-FİZİK TEDAVİ MERKEZİ UNUTULDU MU? 
Geçen 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesi Halıdere’ye verilen en önemli söz, eski Belediye Binasının Fizik Tedavi Merkezi’ne dönüştürülmesiydi. Halıdere’nin merkezinde bulunan Halıdere Belediyesi’nin eski hizmet binası, 2009 yılından beri boş. Gölcük Belediyesi, bu binayı Sağlık Bakanlığı’na devretti.  Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği de eski Belediye binasının bütün bölgeye hizmet verecek Fizik Tedavi Merkezi olarak değerlendirilmesine karar verdi. 
Karar verildi, uzmanlar, yetkililer birkaç kez bu binaya gelip gitti. Ama aylardır Halıdere Belediyesi eski Binasının Fizik tedavi Merkezi’ne dönüştürülmesi için en küçük bir adım atamadı. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Bakanlık’tan tadilat için 1 milyon TL ödenek istemiş. AK Partili yetkililerin bu işi takip etmesi lazım. Artık Halıdere’de bir şeyler yapılması lazım. Hiç değilse şu Fizik Tedavi Merkezi bir an önce yapılıp, açılsın da Halıdere biraz hareketlensin.

*Erzurum’a bir olimpiyat daha 
2011 genel seçimleri öncesinde AK Partililerin Kocaeli’ye verdiği en önemli söz “2017 Universiad Olimpiyatları”nı bizim şehrimize getirmekti.  Bu çok önemli bir projeydi. Eğer Kocaeli 2017 Üniversite Olimpiyatlarına ev sahipliğini üstlenmiş olsa, bugünlerde bu şehrin bütün çehresi değişmiş olacaktı. 
Üstelik Kocaeli, 2017’deki bu büyük organizasyon için ev sahipliği konusunda neredeyse rakipsizdi. Ama son anda, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Olimpiyat Komitesi’nin istediği 20 milyon Euro’luk teminat parasını fazla buldu. Tam oyunlar için Kocaeli ev sahibi ilan edilecekken, devlet bizim adaylığımızı geri çekti. 
Büyük bir fırsatı kaçırdık kent olarak. Bu şehre verilen en önemli sözlerden biri tutulmamış oldu. 2017 Üniversite Olimpiyatlarını kazanmış olsak, bugün bu şehirde ulaşım sorunu, trafik sorunu bile biterdi. Havaalanının bütün eksikleri tamamlanır, Cengiz Topel Uluslararası Havaalanı haline gelirdi. Bütün spor branşları için mükemmel tesisler şu sıralar bitmek üzere olurdu. Kocaeli kurtulurdu. Kocaeli’nin geleceği aydınlanırdı. 
Bu arada Türkiye, Erzurum’da kış olimpiyatları, Mersin’de Akdeniz Olimpiyatları düzenledi. Trabzon’da büyük organizasyonlar yapıldı. Sadece Kocaeli söz konusu olunca, 20 milyon Euro yüzünden vazgeçildi.
Şimdi, 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Erzurum’da 2017 yılı  Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları’nın da düzenlenmesine karar verilmiş. 2011 Kış olimpiyatları sayesinde, Erzurum’un çehresi değişmişti. Çok önemli kış turizm merkezi haline gelmişti. Gelecek yıl, bizim şehrimizde 2017 Üniversite Olimpiyatları yapılmayacak. Ama Erzurum’da Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları düzenlenecek. Bizim açımızdan bakıldığında acı bir durum değil mi?

*Emlakçılar Odası sağlam geliyor
 
Aslında ilimizde Emlakçılar Odası kurulması konusu, ilk kez 2004 yılında gündeme gelmişti. Malum, Kocaeli’nin taşı toprağa altın. Bir yandan toplu konut siteleri yapılıyor. Bir yandan yene fabrikalar, lojistik tesisleri geliyor. Kamulaştırmalar yapılıyor. Ev satın alma, kiralama işleri bizim ilimizde hayli hareketli.
Üstelik emlakçılık, sigorta acentalığı ile birlikte en kolay işkolu haline gelmişti. Emekli olup boşa çıkanlar, küçük bir büro kuruyor, bir masa, iki sandalye koyuyor, sabit telefona bile gerek duymadan, cep telefonu ile ya emlakçı, ya sigorta acentası oluyordu. 
Emlakçılık çok ciddi bir meslek. Emlakçılık, meslektaşlar arasında dayanışmayı, iletişimi en çok gerektiren iş kollarından biri. Kocaeli Emlakçılar Derneği bünyesinde mesleğin sorunlarına çözüm bulmak da mümkün değildi.
Oda girişimi başladı ama,  bir meslek odası kurulması için en az 201 olan üye şartı, yeni düzenleme ile 501’e yükseldi. Bu nedenle, Kocaeli Emlakçılar Odası’nın kuruluşu uzun süre askıda kaldı. Şimdilerde ilimizde bu işin emektarlarından Ahmet Pekin liderliğinde Kocaeli Emlakçılar Odası’nın kuruluşu için ciddi adım atılmış bulunuyor.
Önceki gün Oda’nın kurucu Başkanı Ahmet Pekin ile, Kocaeli Emlakçılar Odası’nın resmen kurulması için çaba harcayan bu mesleğin insanları Fatma Kanat(İlke Emlak), Mahir Akyürek(Akyıldız Emlak), Hakan Sin (Kocaeli Gayrimenkul)  gazeteye ziyarete geldiler. Emlakçılar, Sakarya’da bile Oda çatısı altında toplanmayı başarmış. İlimiz bu konuda geç kaldı. Ahmet Pekin, Oda’nın resmen kurulması ve ilk kongresini yapabilmesi için yoğun bir çaba içinde olduklarını anlattı. Ancak bu sürecin birkaç ay alması bekleniyor. Heyet, bütün meslektaşlarını ziyaret ediyor, bilgilendiriyor. Oda’nın kurulması için gerekli 501 imzaya ulaşılmış. Ankara nezdinde Bakanlık’tan onay için çaba harcanıyor.
Kurucu Başkan Ahmet Pekin, büyük olasılıkla ilk kongrede seçilmiş Başkan olacak. Oda’nın kurulmasıyla meslekteki bütün sorunların çözülemeyeceğini anlatan kurucu Başkan şunları söyledi:
“-Meclis gündeminde olan bir yasa tasarısı var. Ülkemizde emlakçılık işinin bir yasası yok. Yeni yasal düzenleme ile, her önüne gelen Emlakçı olamayacak. Bu işin kuralları konulacak. Biz Odamızı kurduktan sonra, üyelerimizin eğitimine önem vereceğiz. Emlakçılık, dürüst yapılması gereken, halka güven vermeyi gerektiren önemli bir meslek. Kocaeli Emlakçılar Odası’nın kurulmasıyla,  ilimizde bu mesleğin çıtasının hızla yükseldiğini herkes fark edecek” dedi.
Bu yazı toplam 801 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.