1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu şehirde çok seveni var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu şehirde çok seveni var

A+A-
İki günlük resmi ziyaret için Kazakistan’daydı. Oradan oraya koşturdu. Cuma gecesi geç vakit döndü. Cumartesi günü sabah erken saatlerde İstanbul Salacak’ta 51 nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun açılış törenine katıldı. Yaklaşık 1 kilometre bisiklet sürdü. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü saat 16.00 sıralarında İzmit’teki Valilik binasına gelirken, koruma araçlarının sirenlerini duyunca, Valilik binasına bakan sokak üzerinde bulunan gazete binasının penceresine çıktım. Önce, Cumhurbaşkanlığı korumalarının jeep ile kamyonet karışımı görkemli araçları, yanlarında yaya korumaların koşarak refakat ettiği şekilde Valilik önüne geldi. Sonra, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan otobüs göründü. 
En önde.. Dimdik ayakta… Kendisini alkışlayıp, öpücük gönderenlere el sallıyor. Çok yakın değildim ama, yüzünü de gördüm.. Mutlulukla gülümsüyordu. 
İzmit’e gelişinde önce Köseköy’deki askeri kışlayı ziyaret etmişti. Buradan şehir merkezine gelince, yolda Perşembe Pazarı alanındaki kabalığı görmüş. Muradiye Vakfı kermesi olduğunu öğrenince “Girip bir selam verelim” demiş. Kalabalığın arasında bir süre yürüyüş.. 
Valilik bahçesinde de kendisini karşılayan kalabalığın bedenine dokunmasına izin veriyor, her elini uzatanın elini sıkıyor. Peşinden koşturan, kendisinden 15-20 yaş küçük bakanların, siyasetçilerin dili dışarı çıkmış. Uzun Adam, dimdik ve yüzünde en küçük bir yorgunluk izi gözükmüyor.
………..
Sevip sevmemek; O’nu ilahlaştıracak, tapınacak kadar hayran olmak ya da O’ndan hayattaki her şeyden ve her insandan daha fazla nefret etmek ayrı bir şeydir. Kabul etmek lazım; önemli adam Recep Tayyip Erdoğan..Dahası bu şehirde O’nu seven gerçekten çok fazla insan var. 
O da bunun farkında. Bakmayın O’na yaranma peşindeki işgüzarların her şehre gelişinde aldığı ve halkı rahatsız eden abartılı önlemlerine. Yüzündeki mimiklerden hissediyorsunuz ki, O da bu şehirde kendisini güvende ve mutlu hissediyor. 
10 Ağustos 2014’de Cumhuriyet tarihindeki ilk Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına  Türkiye genelinde verilen oy oranı yüzde 51. Bu şehirde  Recep Tayyip Erdoğan’a çıkan oy oranı, yüzde 58.5.. 
10 Ağustos seçimi, Recep Tayyip Erdoğan’ı sevenlerle sevmeyenlerin tam olarak ayrıştığı bir seçim olmuştur. Kaba bir hesapla, bu şehirdeki her 5 kişiden 3’ü Erdoğan’a oy vermiştir. 
Neden olduğu konusunda çok fazla yorum yapamam. Bu sosyolojik bir olay. Ama bir gerçek var. Bu şehrin dokusu ile, Recep Tayyip Erdoğan’ın dokusu birbirine çok uyuşmuş durumda. Kocaeli tarihinin bugüne kadar olan bölümünde, hiçbir siyasi aktör, herhangi bir seçimde yüzde 58.5 oy alamamıştır. Bu oy oranına ulaşabilmiş köy veya mahalle muhtarı sayısının bile çok az olduğuna inanıyorum. Yine iddia edebilirim ki, bundan sonra da Kocaeli’de kimse kolay kolay yüzde 58.5 oy alamaz. Ama Recep Tayyip Erdoğan aldı. Kendisi de bu oranın yüksekliğinin farkında. Sekapark’taki konuşmasına başlarken önce yüzde 58.5’a vurgu yaptı,  teşekkür etti. 
…………
Tabii 18 Nisan Cumartesi günü İzmit’te Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Açılış Bayramı” ile ilgili benim pek çok “Keşke”lerim var. Cumhurbaşkanı’ndan, Anayasamıza göre tarafsız ve siyaset üstü olması, bütün milletin Cumhurbaşkanı olması gereken kişiden söz ediyoruz. Miting, AKP mitingine dönüştürülüyor. İlimizdeki Belediyeler, bütün personelini “Bakın yoklama yapacağız” diyerek miting alanına gelmeye zorluyor. 
Keşke böyle olmasa. Keşke,  Cumhurbaşkanı’nın katılacağı açılış törenine, ilimizde yaşayan her siyasi görüşten insanlar “Cumhurbaşkanım gelmiş” diyerek gitse.. Meydanda kalabalık yarı yarıya az olsa da, içinde toplananlar farklı siyasi görüşlerden oluşsa.. 
Tablonun acı tarafı bence şudur. Cumhurbaşkanı’nın kendisine karşı olan, kendisinden nefret eden kitleye yönelik en küçük bir empati çabası yok. Hatta tam tersine, giderek o kitleyi daha fazla dışlayan bir üslup kullanıyor. Yine acıdır; Cumhurbaşkanı’nı ve temsil ettiği siyasi tavrı nefretle karşılayan, artık televizyonlara çıktığında kanal değiştiren, her kanalda O’nu görünce televizyonu kapatan kitlenin de, yaptığı ve inkar edilemez güzel işler nedeniyle takdir etmek gibi bir tevazusu da yok. Bu siyasi tablo, aslında Türkiye için, TL’deki hızlı değer kaybı, enflasyondaki ve işsizlikteki yükseliş eğiliminden çok daha tehlikeli ve geleceğe yönelik risktir. 
………….
7 Haziran’da ülkenin geleceğinin belirleneceği çok önemli bir seçim yapılacak. Çok inanarak iddia ediyorum ki, 2002’den buyana bu kentte AKP’nin kadrolarından seçilen, Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanı olan siyasi kadrolardaki bireylerin hiç biri, bu makamlara kişisel karizmaları ya da halk nezdindeki saygınlıkları, güvenilirlikleri nedeniyle gelmediler. Bu kentte her seçimde sayısı daha fazla artan seçmen, sadece Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Bu kentteki Recep Tayyip Erdoğan hayranlığı da 10 Ağustos’ta her 5 kişiden 3’ünü kapsayacak kadar büyüdü. 
Şimdi, 7 Haziran’a gidilirken, çevremizdeki pek çok insanın “AKP’ye oy vermeyeceğim” dediğini duyuyor olabilirsiniz. Parti içinde kırgınlar, küskünler var. Çok umutluyken aday gösterilmeyen, çevresindeki kitlelerle birlikte AKP’ye ders vermeye hazırlananlar var. 
Herkes hesabını iyi yapsın.. 7 Haziran geldiğinde bunların tamamı olmasa bile, çok büyük bölümü kırılacaktır. AKP Genel Başkanı Davutoğlu Başbakan olsun diye değil; AKP 1 nci sıra adayı Fikri Işık Bakan olsun, 8 nci sıra adayı Sami Çakır milletvekili seçilsin diye değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öyle istediği için yine ellerindeki “Evet” mührünü Ampulün altına basacaklardır. 
Recep Tayyip Erdoğan ile, bu şehrin DNA’ları arasında tuhaf bir uyum var. Bunu izah etmek çok kolay değil. Ama vaka budur. 18 Nisan Açılış Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın şehrimize gelişinde de bu tablo bence çok açık biçimde görülmüştür. 
Bu yazı toplam 356 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum