1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu şehirde hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak
Bu şehirde hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak

Bu şehirde hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, “Hizmetlerimizde aksamaya sebep olacak hiçbir şey yok. Bu kentte kimsenin sokakta kalmayacağı, kimsenin aç ve açıkta kalmayacağı konusunda bütün vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin emin olmasını istiyorum" dedi

A+A-

ÇETİN VE TURGUT’UN KONUĞU OLDU

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ile Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in hazırlayıp sunduğu ve haftanın analizini yaptığı TV 41’deki 7 Artı programı Koronavirüs salgınını konuklarıyla masaya yatırmaya devam ediyor. Turgut ve Çetin’in bu perşembe akşamı konuğu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın oldu. Büyükakın iki saat süren programda pandemi, belediye hizmetleri ve kentimizin durumu ile ilgili önemli bilgiler verdi, son gelişmeleri aktardı.

 

MORALİNİZİ YÜKSEK TUTUN

Moralinin yüksek olduğunu ve herkesin moralini yüksek tutması gerektiğini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Moral bağışıklık sistemimizin güçlü olması için çok önemli. Bu yüzden panik yapmayacağız, kaygıya yer vermeyeceğiz ve moralli olacağız. Bu hastalığı yenmede bu çok önemli” dedi.

 

ÖLÇEMEDİĞİNİZ ŞEYİ ASLA YENEMEZSİNİZ

Programın ilk bölümünde salgınla mücadelede bilimsel verilerin önemine dikkat çeken Büyükakın, “Ölçmediğiniz bir düşmanı yenemezsiniz. Biz bu hastalığın dünyada yol açtığı sonuçlara, pandemi süreçlerinin verilerine bakarak hareket etmeliyiz. Rakamlar gösteriyor ki halkın yüzde 60’ının etkilenmesi muhtemel. Bunların yüzde 30’u hiç semptom göstermeyecek, yüzde 56’sı hafif- orta derece semptomlar gösterecek, yüzde 10’u hastaneye yatacak ama iyileşecek. Kalan yüzde 4’ü ise riskli grup. Bunlar kronik hastalığı bulunanlar ve yaşlılar. Ama hastalığı hiç semptom göstermeyenler de bulaştırmaya devam edebilir. Bulaştırıcılık beşinci günde zirve yapıyor” uyarısında bulundu.

 

GENÇ, YAŞLI HERKES EVİNDE KALMALI

Evde kalmanın ve sosyal izolasyonun önemine vurgu yapan Büyükakın, “Vatandaşlarımızdan isteğim şu, bu hastalık, bu virüs bulaşıcılığı çok yüksek olması nedeniyle bir tehdit unsuru. Bu manada gençlerimiz dahil olmak üzere tüm hemşerilerimizin sıkı sıkıya sosyal mesafeye ve evde kalma uygulamalarına bağlı kalması…,Evde kalma süremizi kısaltmak için bu kurallara sıkı sıkıya uymak gerekiyor. Semptom göstermeden de insanlar bu hastalığı atlatabiliyorlar. Dolayısıyla benim boğazım ağrımıyor, burnum akmıyor, ateşim yok diyerek diğer insanları risk altına atmamaları işi olmayanın evinde kalmasını rica ediyorum” dedi.

 

GEVŞERSEK SÜREÇ ÇOK UZAYABİLİR

Koronavirüs pandemisinde sosyal izolasyonun başarılması halinde her şeyin daha kolay iyiye gideceğine dikkat çeken Tahir Büyükakın, “Böyle olursa 15 gün içerisinde süreç rahatlar, 1 aya kadar da hayatımız normale döner. Bunda ne kadar gevşeklik gösterirsek bu süreç o kadar uzar. Panik yapmıyoruz, tedbir alıyoruz” şeklinde konuştu.

 

YETERİ KADAR DEZENFEKTE MALZEMEMİZ MEVCUT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak salgını Çin’de ortaya çıktığından beri takip ettiklerini söyleyen Tahir Büyükakın, “Hastalık İran’a gelince süreci hızlandırdık. Şubat ayının ikinci yarısında istişare ettik ve tedbirleri almaya başladık ve hızla malzeme teminini gerçekleştirdik. Çok erken tedbir aldık. 3 aylık dezenfekte malzememiz mevcut. Şu sıralar bu malzemelerin temini zorlaştı. Bizim sıkıntımız yok. Her gün yaklaşık 1 milyon metrekare alanı dezenfekte edecek kapasiteye sahibiz. 111 adet sırt atomizörü, 5 adet araç üstü atomizör, 28 adet el ULV ile sahada yer alıyoruz. 11 Mart tarihinden bu yana 70 personel 22 araçla, kamu, kurum ve kuruluş binaları ile bahçelerini ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanları dezenfekte ediyoruz. Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüsler ile özel halk otobüsleri, minibüsler, tramvay araçları, ticari taksiler, servis araçları, şehir içi yolcu vapurları ve emniyet araçları düzenli olarak her gün dezenfekte ediliyor” dedi. Büyükakın’ın belediye çalışmaları ile ilgili anlattıkları şöyle:

 

GIDA VE HİJYEN MALZEMESİ YARDIMI

“-Bu süreçte çeşitli sebeplerden dolayı işini kaybeden ve ihtiyaç sahibi ailelere 50 bin adet gıda ve 15 bin adet hijyen paketi yardımı yapıyoruz. İnternet adresi üzerinden müracaatlar yapılabiliyor. Evrak istemiyoruz. Geniş Ailem Projesi ile 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olup evden çıkamayan vatandaşlarımızın temel yaşam ihtiyaçları karşılıyoruz. Günlük ortalama 300 hane ve toplamda 5 bin 556 haneye ulaşıldı. Kimsesi olmayan tek başına yaşayan ve kendi ihtiyaçlarını göremeyenlere günlük yemek dağıtıyoruz. Bu hizmeti günlük ortalama 200 kişiye veriyoruz. Toplam 4 bin 311 kişi bu hizmetten yararlandı. Her gün ortalama 125 yaşlı ve engelli olup kişisel bakımını sağlayamayan vatandaşımızın özbakım ve ev temizliklerini yapıyoruz. Bu çalışmayla 2 bin 41 vatandaşımıza ulaştık. Ve sokakta kimsenin kalmasını istemiyoruz. Üç vatandaşımıza böyle ulaştık. Siz de bildiğiniz sokakta yaşayan varsa lütfen 153’e bildirin.

 

661ebb5b-14d5-4087-a035-cf92d169ef66.jpg

 

HASTA NAKİL HİZMETİ

Hastalarımızın evden hastaneye, hastaneden eve nakil hizmetini yapıyoruz. Günlük ortalama 120 kişi ve toplamda 2 bin 324 hemşerimize bu hizmeti verdik. Kemoterapi ve diyaliz hastalarımız için de transfer hizmeti veriyoruz. Günlük ortalama 30 kişi ve toplamda 653 kişi… Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin uzaktan eğitimi için burs alan toplam 7 bin öğrenciye ücretsiz internet hizmetimiz var. Bu süreçte işyerlerinin kapalı olması dolayısıyla aç kalan sokak hayvanları için toplam 13 ton mama dağıtımı da yaptık.

 

TİYATRO DAHİ EVİNİZE GELECEK

Hayat eve sığar dedik ve evde kalan vatandaşlarımızın evde iyi vakit geçirebilmesi için e- kütüphanemizden 2 bin kitaba erişme imkanı sağladık Şimdi spor, yemek yapımı gibi konularda sosyal medya videolar ve KBB Şehir Tiyatroları oyunlarının videolarını devreye alacağız. Teknik çalışmaları bitmek üzere… Akademi Lise de on-line eğitimde…”

 

BU ŞEHİRDE HİÇ KİMSE KİMSESİZ DEĞİLDİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 7 Artı programının son bölümünde yaptığı konuşmada “Şu anda hizmetlerimizde aksamaya sebep olacak hiçbir şey yok. Tüm tedbirler alınmış vaziyette. Hemşerilerimiz gerekli tedbirlerin alındığından kuşku duymasınlar, gereken her şey yapıldı. Bu kentte kimsenin sokakta kalmayacağı, kimsenin aç ve açıkta kalmayacağı konusunda bütün vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin emin olmasını istiyorum. Diğer kamu kurum ve kuruşlarıyla tam koordinasyon içerisindeyiz. Kamu kurumlarımız için Büyükşehir’in tüm imkanlarını seferber ederek onlara yardım için her şeyi devreye sokmuş vaziyetteyiz. Yine işini kaybetme gibi olumsuzluklardan sıkıntı yaşayacak olan vatandaşlarımız olursa içleri rahat olsun. Bu kentte hiç kimse bu tür sıkıntılar yaşamayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi sonuna kadar yapacağız. Tekrar ediyorum, bu kentte aç ve açıkta hiç kimse kalmayacak. Hiç kimse kimsesiz değildir, bu kentte. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ederiz” dedi.

 

Sağlık çalışanlarımız için ne yapsak azdır

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın sağlık çalışanları için yapılan çalışmaları da şöyle anlattı:

“Sağlık çalışanlarımız için ne yapsak azdır. Bu dönemde en ağır yük onların sırtında. Biz onların işlerini kolaylaştıracak, morallerini yükseltecek işler yapmaya çalışıyoruz. KO-MEK ve Gülen Yüzler birimlerimizde günlük 17 bin cerrahi maske üretim kapasitesi oluşturduk. 30 bin maske dağıttık. Ayrıca 3D Yazıcı ile 750 adet siperlikli maske ürettik ve dağıttık. Özveriyle çalışan tüm sağlık personelimizden özellikle gece nöbetinde olan bin 350 sağlık personeline kuruyemiş ve meyve ikramında bulunuyoruz.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KONAKLAMA İMKANI

Ve biliyorsunuz İl Pandemi Kurulu son Hıfzısıhha kararlarıyla önemli ve örnek bir adım attı; Lastik İş Sendikası’nın oteli ve bazı KYK yurtları sağlık çalışanlarına tahsis etti. Amacımız sağlık çalışanlarımızın evlerine gitmeden rahatça konaklayabilmeleri. Biz de Büyükşehir olarak onların orada kıyafetlerinin temizliğini ve yemek ihtiyaçlarını karşılayacağız.”

 

Her şey durabilir su hizmeti asla

Pandemi sürecinde en çok su hizmetine önem verdiklerine dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Suyun bedava verilmesi konusunda spekülatif çıkış yapanlar samimi değil. Çünkü suyun kaliteli ve kesintisiz verilmesinin bir maliyeti var. Ama biz halkımızın üzerinden su ile ilgili yükün önemli bir bölümünü almış durumdayız. Su faturasını ödemeyen abonelerin suları geçici süreyle açıldı. Ayrıca biliyorsunuz 2019’da suya zam yapılmamıştı. Bu yılbaşında yapılacak olan ayarlamayı da biz nisan ayına kadar ertelemiştik. Şimdi o ertelemeyi uzattık ve su kullanımının artacağını da ön görerek suda kademeli kullanım uygulamasını da erteledik. Su faturasını ödeyemeyenlerin faturalarını gerekli incelemeler sonucunda Büyükşehir Belediyesi’nin ödemesine karar verdik. Bu süreçte en önemli şey suya ulaşmak… Bu hizmetten taviz vermeyeceğiz. Tüm projeler gerekirse durabilir, su hizmeti asla” dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
14 Yorum