1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu şehirde sevilen, faydalı insan olmak
Bu şehirde sevilen, faydalı insan olmak

Bu şehirde sevilen, faydalı insan olmak

Bazen İzmit hakkında karamsarlığa düştüğüm olmuştur. İzmit’in insan profilini, siyasetçilerin genel ahlakını, İzmit’teki vefa duygusunu, dayanışmayı sorgulayan, bu kentteki çok parçalı mozaikten

A+A-

Bazen İzmit hakkında karamsarlığa düştüğüm olmuştur. İzmit’in insan profilini, siyasetçilerin genel ahlakını,  İzmit’teki vefa duygusunu, dayanışmayı sorgulayan, bu kentteki çok parçalı mozaikten şikayet eden yazılar yazdığımı da biliyorum.

Ancak, geçen cumartesi günü katıldığım bir cemiyette farklı duygular yaşadım. Sizlerle bu duyguları paylaşmak isterim.

Cumartesi günü öğlen saatlerinde, gazetemizin muhabirlerinden Murat Yoldaş’ın kızı Vildan’ın nikah töreni vardı. Dolphin’de, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde. Vildan Yoldaş’ın nikah şahitlerinden biri olacağım için,  çok ender zamanlara ayrılmış takım elbise, gömlek, kravatı kuşanıp, gittim. Nikah törenine giderken, bazı kuşkularım vardı. Uzun bayram tatili yeni bitmişti. Herkesin üzerinde bir rehavet vardı. Kimileri tatilden dönmemişti.

Murat Yoldaş o kadar iyi bir insandır ki, kırılsın, üzülsün istemem. Ama günün koşullarını da dikkate alarak,  ya diyordum çağırdığı insanlardan, siyasetçilerden bir kısmı gelmezse. Murat, herkesin her işine koşturmuştur. Ya böyle bir günde kendisi mahsun kalırsa?

Siyasi görüş olarak, en azından geçmişte kesinlikle Milli Görüşçü’ydü. Sonraları, AKP’yi ve diğer partileri yakın takibe aldı. Ama özellikle 2009 yerel seçimleri öncesi, adeta gönüllü olarak CHP adayı Sefa Sirmen’in haberlerinin takipçiliğini üstlenmişti.

Murat’ın bu kentteki her siyasetçi üzerinde- o siyasetçiler bilmese bile- hakkı vardır, emeği vardır. Her siyasi habere koşmuştur. Herkesin iyiliğini istemiştir. Kimi zaman bazı siyasi konularda ben kafamın takıldığı kişileri haberde eleştirmek isterken, Murat engel olmuştur. Sır tutmuştur. Hem çok çalışkan, çok üretken gazeteci olmuş, hem yazılmaması gereken şeyleri görüp duyduğu halde yazmadığı olmuştur. Kimseyi kırmaz, kimsenin kötülüğünü istemez. Tam anlamıyla, kutsal kitabın tarif ettiği türden bir müslümandır. Kul hakkından korkar. Kavga etmez, insan kırmaz.

Murat, kızının nikah davetiyesini ulaşabildiği herkese kendi eliyle götürüp bıraktı. Henüz genç. 50’sine gelmedi. Ama kayınpeder oluyordu ve ilk göz ağrısı kızını, büyük kızı Vildan’ı evlendiriyordu. Heyecanlıydı. Zordu Murat için. Bu ilk mürvetinde, çok sevdiği, saydığı, onlar için gece gündüz koşturduğu insanlar da yanında olsun, cemiyetine katılsın istiyordu.

Murat Yoldaş, bugüne kadar bu kentteki bütün siyasetçilerin peşinden koşmuş, onların haberini yapmıştı. Üstelik olumsuz haber yapmazdı. Dahası, gazeteden aldığı maaş dışında kimsenin beş kuruşuna tenezzül etmemiş, kimsenin yemeğini yememiş, çayını içmemiş, olağanüstü bir adamdı.

Bu nedenle, nikaha eşimle birlikte giderken, “Eğer “diyordum, “Murat’ın beklediği insanlar bu cemiyete gelmezse, çok ağır bir yazı yazarım. Onların vefasını sorgularım.”

Murat öylesine iyi bir insandır ki, eminim gelmeyene de kızmazdı. Mutlaka geçerli bir mazereti olduğunu düşünür, kin tutmazdı. Ama davet ettiği herkesi o cemiyette görmek, Murat’ın gerçekten hakkıydı. Emin olun böyle bir yazıyı yazacağımı bilse, bana da kızar, engellerdi.

Dolphin’e gittik. Daha nikah salonunun girişinde büyük bölümü siyasetçilerden oluşan kalabalığı gördüm, içim rahatladı. Özellikle CHP’lilerden kaygım vardı. Çünkü CHP’liler biraz rahattır, kusura bakmasınlar ama, biraz da vefasız. Mesela, CHP için adeta çırpınan Kullarlı muhtar İsmail Özkar’ın birkaç hafta önceki cemiyetine CHP’liler katılmamış, muhtarı mahcup etmişlerdi.

Ama Murat Yoldaş’ın kızının nikahında, il başkanından il genel meclisi üyelerine, belediye meclisi üyelerinden İzmit ilçe başkanına kadar herkes vardı. Erenkaya Diyarbakır’da olduğu için katılamamıştı. Ama Sefa Sirmen geldi. Üstelik Sefa Sirmen son zamanlarda pek fazla İhsaniye’deki evinden çıkıp, kalabalık içine girmiyordu. Parti bayramlaşmasına bile gelmemişti.

Hurşit Güneş’in çiçeğini gördüm.

AKP tam kadro gelmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun halinden belliydi. Hastaydı, ayakta zor duruyordu. Buna rağmen Yoldaş’ın kızının nikahına geldi. Üstelik nikahı kıydı. AKP’nin il başkanı, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları herkes oradaydı.

DP adına İbrahim Artvinli eşi ile gelmişti. DP’li yöneticileri, gördüm. Saadet’in İl Başkanı da, HAS Parti’nin il başkanı da oradaydı. DSP ve TKP’nin il başkanları da salondaydı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, herkesin alıştığı ve kanıksadığı biçimde 10-15 dakika gecikmeyle de olsa gelmişti. Baştopçu ile Ayar’ı kimse beklemiyordu da, Işık ile Sibel Gönül’ün gelmesi yetmişti.

Murat’ın yıllarca peşinden koştuğu, haberlerini yaptığı insanlar, Kocaeli’nin siyasetçileri nikah törenindeydiler. Yoldaş Ailesinin mutluluğuna ortak oldular. Takı kuyruğuna girip, takılarını taktılar. Dernek başkanları, meslek odası başkanları büyük çoğunlukla oradaydı. İzmit’teki bütün yerel gazetelerden muhabirler işi gücü bırakıp, Murat’ın kızının nikah törenine gelmişti.

Murat’ın damadının ailesi buralı değildi. Diş Hekimi damat tarafından ancak çekirdek aile vardı. Ama İzmit siyaseti, koca salonu doldurmuştu. Büyükşehir Başkanı nikahı kıymış, milletvekilleri-eskisi yenisi ile- şahitlik yapmıştı.

Yoldaş ailesi, Murat nedeniyle bu onuru hak etmişti. O bütün siyasi partilerin, görüşlerin temsil edildiği, başörtülülerin de başörtüsüzlerin de bulunduğu salona baktım.

Gurur duydum ve çok mutlu oldum. Hem Murat adına, hem Yoldaş ailesi adına, hem Murat’ın mensup olduğu, yöneticisi olduğum ÖZGÜR KOCAELİ  Gazetesi adına..

Ama en çok İzmit adına. Bu kent, gerçekten farklı. Bu kent güzel insanların kenti. Bu kent, kadirşinas kıymet bilen bir kent.

Elbette hataları, eksikleri oluyor. Ama bu kentin bağrından çıkan siyasetçiler de büyük çoğunlukla çok değerli insanlar. Temiz, vefalı insanlar.

Gelin tarafının şahitliğini de yaptığım nikahta, salonu izlerken bunları düşündüm. Çok mutlu oldum ve bir kez daha anladım. Eğer bu kentte sevilen insansanız, bu kente faydalı olmuş bir insansanız, yani Murat Yoldaş gibi bir insansanız, bu kent de, bu kentin siyasetçileri de, günü ve zamanı geldiğinde, size hak ettiğiniz ödülü veriyor.

Bu tablonun, bu kentte herkes için, ama özellikle gazetecilik yapanlar için ibret tablosu olmasını dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.