1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Bu şehre kalp dayanır mı?
Bu şehre kalp dayanır mı?

Bu şehre kalp dayanır mı?

Prof.Dr.Haluk Akbaş ve ekibi, tam bir ay önce gerçekleştirdikleri çok zor ve riskli bir ameliyatla bana yeni bir kalp taktılar.

A+A-

Tamam, çok sigara içiyordum, kendime bakmıyordum, şekerim yüksekti falan filan. Ama kalbimi durma noktasına getiren, bütün damarları tıkayan asıl unsur, emin olun bu şehirde bu işi yapıyor olmamdı. Ameliyatla yeni kalp takıldı, yeni bir hayat başladı. Çok sıkı perhizdeyim. Şeker düştü. Sigara yok, içki yok. Her gün bir avuç hap yutuyor, günde 4 defa insülin oluyorum.

Ama bu şehirde bu işi yapıyor olmanın stresini bütün ağırlığı ile yine üzerimde hissediyorum. Bütün tavsiyelere rağmen, evde yatmak yerine, gazeteye gelip günlük yazılarımı yazmaya başladım. Ama kucağımda yeni bir sorun buldum: Real arazisinin imar durumu.

Tamamen yapay, tamamen İzmit’e özgü çok abes ve tuhaf bir tartışma. İşin bir tarafında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, diğer tarafında bu gazetenin sahibi, yani aynı zamanda benim patronum Haldız Grup var.

Bu şehirde hiç kimse, benim kadar Nevzat Doğan’a sahip çıkmamış, yaptığı her işi desteklememiştir. Hatta Nevzat Doğan’a destek veriyorum diye, pek çok AK Partili bana kızdı, beni düşman ilan etti. Yüzü orada.. Destek verdim de, Nevzat Doğan’dan bir gün bir şey mi istedim. 5 kuruşluk menfaatim mi oldu. Bunca yıl içinde belki gerçekten ihtiyacı olan bir-iki kişinin CV’sini verip mümkünse iş istemişimdir. Nevzat Bey de bu talepleri hiç dikkate almadı. Ben de bir daha lafını bile etmedim.

Geçen gün telefon açtı, sitem etti, “Ne oldu, İzmit sevdan azaldı mı?” dedi. Nevzat Doğan’ın yakın dostu artık bu kentte herkesin en yakın dostlarını bile dolandırdığını bildiği, en itibarsız, en satılık gazeteci. El ele verdiler, Haldız’a yükleniyorlar. Kendi yakın dostunun fabrikası İzmit Körfezi’ne tonlarca fuel-oil döküp, zehirlediğinde hiç sesi çıkmayan, dolandırıcı ve ahlaksız gazeteciler, şimdi Real alanı konusunda kendilerini İzmit sevdalısı ilan ediyor. Nevzat Bey de bana, “Ne oldu, İzmit sevdan eksildi mi?” diye soruyor.

Tartışmanın diğer tarafında bu gazetenin sahibi var. Macit Haldız, benim bu kentte tanıdığım en düzgün işadamlarından biri. Birlikteliğimiz 5 yılı buldu. Daha bir tek gün benden kendisi, şirketi için bir yazı veya haber istemedi. Bu olayda çok üzüldüğünü biliyorum. Çünkü her zaman olduğu gibi yine Haldız’lara büyük haksızlık yapılıyor. AK Parti içindeki grupların kavgası yüzünden, yapmaya hazır olduğu büyük bir yatırım engelleniyor. Bu şartlara rağmen Macit Bey, bu konuda da benden veya gazeteden hiçbir şey talep etmedi. “Bir yazı yaz, beni savun” demedi. Başka bir iş adamının elinde böyle bir gazete, böyle bir güç olsa ortalığı ayağa kaldırırdı.

Arada ben üzülüyorum. Bu şehir neden böyle diye üzülüyorum. Bu şehirde sahtekar; dolandırıcı olduğu bilinen gazeteci müsveddeleri kendilerini “Çok katlı binalara düşman İzmit sevdalısı” ilan ederken, bir tarafta gazetenin patronu, diğer tarafta bugüne kadar her konuda desteklediğim bir siyasetçi olduğu için ve bu konuda ne yazsam birileri tarafından çok yanlış anlaşılacağım bilindiği için üzülüyorum. Ben duygusal bir adamım. Bir konu kafama takıldığında kendimi ondan kurtaramıyor, stres yapıyorum. Şimdiden bu olayları yaşarken; 2019’da seçimler sırasında neler yaşayacağım, nasıl baskılar altında kalacağım bilemiyor ve çok korkuyorum.

Ben siz okurlarımdan hiçbir şeyi saklamadım. Eğer bakmak zorunda olduğum hastalarım (annem ve kardeşim) olmasa, paraya ihtiyacım olmasa, bir gün bile bu şehirde artık bu işi yapmam. Karım ve ben, 1700 TL emekli maaşı ile geçiniriz. Ama çalışmak zorundayım.

Geçen hafta umudum Süper Loto’ydu. Yine devretti. Bu hafta bir kez daha alacağım. Hele bir Süper Loto yakalayım, o gün bu kentte gazeteciliği bırakıp, gerekirse Perşembe Pazarı alanında limon satacağım.

…………….

Değerli okurlar, sevgili dostlar. Real alanında yapılması planlanan proje konusunda imar planı gerekçesiyle Haldız’ların önüne çıkartılan engeller, haksızdır. AK Parti içindeki büyük siyasi kavganın bir parçasıdır. Gidin, Real alanına bakın. Orada iki katlı kulübeler mi olmalıdır?..

Ama ben yanlış anlaşılma korkusuyla bu konuya fazla girmeyeceğim. Nevzat Doğan’a sahtekar, dolandırıcı gazeteci dostları mübarek olsun. İnsanlar çok uğraştı, bana yeni bir kalp yaptılar. Bu kentte, bu işin içinde daha kaç yeni kalp yapmak gerekecek doğrusu merak ediyorum.

YILDIZ ANDİÇ’E TEŞEKKÜR BORCUM

Değerli dostlar, yıllardır bu gazetenin içinde Pazar günleri ek verildi. ÇINAR PAZAR dün son kez Özgür Kocaeli ile birlikte dağıtıldı. Artık Pazar günleri bu ek olmayacak.

Aslında gazeteler için 1 TL’lik satış fiyatı çok düşük. Euro aldı başını gidiyor ve Türkiye kağıt üretmiyor. Yurt dışından gelen kağıdın maliyeti her geçen gün yükseliyor.

Gazete fiyatını arttırmamak için bazı önlemler almak, tasarruf yapmak gerekiyor. Bu nedenle ÇINAR PAZAR’dan vazgeçmek zorunda kaldık.

Bu ekin bütün yükü yıllardır Yıldız Andiç’in üzerindeydi. Tek başına, emrinde bir muhabir bile olmadan büyük bir fedakarlıkla her hafta bu eki hazırladı. ÇINAR PAZAR’ın kaldırılması, Yıldız Andiç’in iş yükünü azalttı ama, bu karara en çok yine Yıldız Hanım üzüldü. Özel günlerde, bayramlarda, yine ek hazırlayacağız. Ama artık Pazar eki yok. Bunca yıl gösterdiği fedakarlık nedeniyle, değerli iş arkadaşım Yıldız Berber Andiç’e huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

PAZAR ÇINAR ekinde her hafta yayınlanan Ali Gündoğdu’nun “Gece Mavisi” köşesi, pazar günleri ana gazete içinde devam edecek.

Yazının yukarıdaki bölümünde umarım derdimi, sıkıntımı doğru cümlelerle anlatabilmişimdir. Bu kent gerçekten çok zor bir kent. Özellikle dürüst kalarak işini yapmak için ısrar eden

benim gibi gazeteciler için gerçekten çok zor bir kent. Pazartesi günleri bu sütunlarda sizlerle dertleşip, içimi boşaltarak rahatlıyorum.

Yoksa bu şehrin derdine, bana daha 10 kez yeni kalp yapsalar dayanmaz. Saygılar, sevgiler sunuyor, sağlığınıza çok dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum