1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu şehri biraz sevin; insanlara saygı gösterin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu şehri biraz sevin; insanlara saygı gösterin

A+A-
Hafta sonunda Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü onlarca veliden telefon aldım. Öfkeden ağlıyordu insanlar… Kızları ya da oğulları yıllardır bu gün için, bu sınav için hazırlanmışlardı. Şehrin herhangi bir yerindeki evlerinden sabah erkenden yola çıktılar. Sabah saat 10.00’da başlayacak sınav için herhangi bir engelle karşılaşmadan saat 09.00 sıralarında sınava girecekleri salona ulaşıp, hazır olmak istiyorlardı. 
LYS’ye Umuttepe’deki KOÜ yerleşkesinde girmek zorunda kalanlar çok büyük çile çektiler. ÖSYM, ilimizdeki binlerce öğrenciye sınav yeri olarak Umuttepe’yi vermişti. Ama erkenden evlerinden çıkan insanlar, bu yolda ilerleyemedi. Cumartesi sabahı yol tıkandı, araçlar gidemedi. Pek çok öğrenci, sınav vakti de yaklaştığı için yolda annelerinin ya da babalarının kullandığı araçtan inip, koşmak zorunda kaldı. Sınava geç kaldıkları için heyecandan tir tir titreyen, bütün bildiklerini unutan, yıllardır verdiği emeği trafikteki sıkışıklık yüzünden boşa gidecek diye panik yapan binlerce gençten söz ediyorum.
………..
Umuttepe yolunda bir arıza, bir tıkanıklık yoktu. Ama ister Gültepe Mahallesi’ndeki Miralay Mümtaz Caddesi’nden girin, ister Kozluk-Turgut-Bağçeşme üzerinden gelip Umuttepe yoluna çıkın, ister Gazanfer Bilge Bulvarı’ndan gelip Gündoğdu-Cedit Erenler üzerinden Umuttepe Bulvarına girin… Üçtepeleri geçtikten sonra, KOÜ yerleşkesine 5-6 kilometre kaladan itibaren yol tıkanıyordu. 
Çünkü,  KOÜ Umuttepe Yerleşkesi girişinde büyük bir kaos vardı. Kimse böyle büyük bir sınav öncesi o karmaşık girişte önlem almak, düzen kurmak gereği duymamıştı. Giriş kapısındaki karmaşa, yolu tıkıyordu. Yol tıkanınca sınava geç kalacağı korkusuyla konvoydan çıkıp, ters şeride girenler, hakkına rıza göstermeyip önündeki araçları geçip gitmeye kalkanlar yolu daha fazla tıkıyordu. Bu güzergahta da bir tek polis, bir tek trafik zabıtası gözükmüyordu. 
Üstelik bu olay ilk kez yaşanmıyordu. Geçmiş yıllarda da çok sayıda öğrencinin katıldığı KOÜ’deki sınavların günlerinde bu yolda aynı sıkıntı yaşanmıştı. Pek çok öğrenci çok önemsedikleri, hayatlarını adadıkları sınavlara yoldaki tıkanıklık nedeniyle geç kalmış, girememişti. Ders alınmalıydı. 
Geçmiş yıllardaki sıkıntıyı da bir tarafa bırakıyorum. LYS iki güne yayılmıştı. 13 Haziran Cumartesi günü Umuttepe yolunda bu sıkıntı yaşandı. İnsanlar çıldırdı. Üniversite adayı gençler perişan oldular. Bazıları geç kaldı, sınava giremedi. Cumartesi günü bu sıkıntı yaşandıktan sonra, hiç değilse ertesi gün, 14 Haziran Pazar günü için bir önlem alınması gerekmez miydi?
Yoktu… Ne bir polis, ne bir trafik zabıtası... Umuttepe yolu KOÜ yerleşkesi kapısındaki karmaşa yüzünden yine tıkandı. Hem de pazar günü, cumartesi günü olandan daha beter tıkandı. Yine gençler stres yaptı, bir kısmı koşmak zorunda kaldı. Bir kısmı sınava yetişemedi. Onlardan daha heyecanlı olan annelerin, babaların kalbi sıkıştı. 
İnsanların arayacakları, şikayet edecekleri, sitem edecekleri bir yer de yoktu. Bir kısmı, gazeteyi aradılar. Bana içlerini boşalttılar. Telefonda hırslarından ağladılar.
……….
Artık bu şehri yönetenlerden, bu şehrin sorumlularından bu kent için özel ve önemli hizmetler de beklemiyorum. Sadece bu şehre, bu şehirde yaşayan insanlara saygı istiyorum. Biraz sevgi, insanlık bekliyorum. 
Umuttepe yolunda her büyük sınav günü böylesi sıkıntı yaşanıyorsa, bu önlenemiyorsa, ÖSYM’ye rapor edersiniz. Büyük, kalabalık sınavlarda Umuttepe’yi kullanmasınlar. Şehir merkezindeki okul binaları yeter de artar.
Ya da böylesi büyük sınav günleri çok düzgün, çok organize bir toplu taşıma sistemi kurarsınız. Bütün şehiriçi minibüslerini, bütün Belediye otobüslerini şehrin her yerinden Umuttepe yerleşkesine yönlendirir, kente “Umuttepe’ye kimse özel arabasıyla gitmesin. Herkes toplu taşım araçlarını kullansın” diye çağrı yaparsınız. 
Hepsinden basiti, sınav günleri sabah saat 09.00’den itibaren KOÜ Umuttepe yerleşkesi giriş kapısının önünde gerekli önlemleri alırsınız. Yolun tıkanmasını önlersiniz. Yol güzergahında birkaç yüz metre arayla trafik polisleri yerleştirir, yol tıkandı diye şerit değiştirip, işi daha karmaşık hale getirenleri engellersiniz… Yok, hiç biri yok. 13 Haziran Cumartesi sabahı Umuttepe yolunda, çok önemli sınav gününde bir büyük skandal yaşanıyor. Ertesi gün, 14 Haziran Pazar günü, bir gün öncesinden daha büyük skandalla karşı karşıya kalıyorsunuz. 
……….
Türkiye’nin başka hiçbir şehrinde, o şehrin insanlarına karşı bu denli büyük saygısızlık, sevgisizlik yaşandığını sanmıyorum. Allah muhafaza… Bu şehre bir Bakan, hele hele Başbakan, Cumhurbaşkanı geldiğinde nasıl önlemler alındığını, nasıl halkın yok sayıldığını biliyoruz
Üniversite sınavı yapılıyor. Onbinlerce gencin hayatındaki en önemli gün. Çocuklarını yıllarca bu sınava hazırlayan, para harcayan aileleri için en heyecanlı gün. Bizim şehrimizde gençlerin sınava girecekleri binalara giden yol kapalı. Birinci gün kapalı, ikinci gün yine kapalı… Yazık günah bu şehre, yazık günah bu şehrin insanlarına… Böyle bir sorumsuzluk, böyle bir boş vermişlik olabilir mi?
Valisi, Emniyet Müdürü, Rektörü, Belediye Başkanı… Herkes suçlu ve sorumludur. Bu şehir çok ihmal ediliyor. Bu şehrin insanlarına en küçük bir saygı gösterilmiyor. 
Bu şehir, böyle bir muameleyi hiç hak etmiyor.
Bu yazı toplam 458 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum