1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu şehrin hakkı olan paraMaan Guarantee’ye kalmasın
Bu şehrin hakkı olan paraMaan Guarantee’ye kalmasın

Bu şehrin hakkı olan paraMaan Guarantee’ye kalmasın

Kocaeli kentinin gündemden düşürmemesi, unutmaması gereken bir önemli konu var: “2008 yılı sonlarında yapılan Belsa Plaza A Blok satış ihalesindeki teminat kazığı” Konuyu size biraz anlatayım. Kocaeli

A+A-

Kocaeli kentinin gündemden düşürmemesi, unutmaması gereken bir önemli konu var:

“2008 yılı sonlarında yapılan Belsa Plaza A Blok satış ihalesindeki teminat kazığı”

Konuyu size biraz anlatayım.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’li yönetim, Sefa Sirmen döneminin bütün izlerini silmekte kararlıydı. İlk yıllarda para da çoktu, parayı koyacak yer bulunamıyordu. Başkan Karaosmanoğlu; iyi bir iş yaptı; sahilde yarım kalmış binayı Büyükşehir’e Bayındır Holding’ten üstelik kelepir fiyatla satın aldı.

Sahildeki bina Büyükşehir Belediye Sarayı yapıldı. 2008 yılında Belsa Plaza A Blok boşa çıkınca, İzmit’teki pek çok kişinin muhalefetine rağmen satılmasına karar verildi.

Büyükşehir, Belsa A Blok’a kolay müşteri bulacağını sanıyordu. İki kere ihale yapıldı, kimse gelip teklif bile vermedi.

2008 yılı sonunda üçüncü ihale yapıldı. Merkezi Kütahya Tavşanlı ilçesinde olduğu belirtilen adı sanı duyulmamış Maan Guarentee Holding isimli bir firma geldi, 44 milyon TL’lik teklif verdi. Başka talip yoktu. Büyükşehir İhale Komisyonu, Belsa A Blok’u, KDV hariç 44 milyon TL’ye Maan Guarantee Holding’e satma kararı aldı.

Türkiye’deki ihale yasasında çok net kurallar vardır. Bir ihaleye katılıp, teklif veren firmaların belli oranda teminat yatırması gerekir. Süreç sonunda ihaleyi kazanamayanlar teminatlarını geri alır. İhaleyi kazanan firma, taahhüdünü yerine getiremezse, idare teminata el koyar. İhalenin iptalinden doğan zararını buradan karşılar.

Fuar alanındaki 1 metrekarelik patlamış mısır satış yerinin ihalesine giren de, şehrin en ücra köşesindeki dar gelirli ailelerin 100 çocuğunun okuduğu bir okulun kantin ihalesine giren de şartnamede öngörülen teminatı yatırmak zorundadır.

Belsa Plaza’nın satış ihalesinde, her şey dandik yürüdü. Maan Guarantee Holding isimli uyduruk firma, ihale girerken sözde teminat yatırmıştı. Ama bizim Büyükşehir yetkilileri, bu firmanın yatırdığı teminatı hiç incelemedi.

İhale süreci tamamlandı. Maan Guarantee Holding bu süre içinde getirip 44 milyon TL’yi yatırmış olsa, bugün İzmit Belediyesi’nin kullandığı Belsa A Blok şimdi onların malı olacaktı.

Bu süreçte, İzmit’ten bazı gazeteciler Kütahya Tavşanlı’da kurulu olduğu bildirilen bu firmanın peşine düştüler. Firmanın sadece tabelasının bulunduğu, herhangi bir faaliyetinin, ya da malvarlığının olmadığı ortaya çıktı, yerel gazetelerde haber oldu.

Zaten Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da her fırsatta, “Benim bu adamları hiç gözüm tutmadı. Belsa için bu parayı verebileceklerini hiç sanmıyorum. Dikkatli olmak lazım” diyordu.

Ama hiç kimse, “Şu Maan Guarantee’nin teminatına bir bakayım” demedi. Büyükşehir’de herkes uyudu.

Süreç bitti, zaman doldu. Para yatırılmadı. Belsa elde kaldı. Bu durumda Büyükşehir’in yasa gereği, taahhüdünü yerine getirmeyen firmanın teminatına el koyması, bunu gelir hanesine yazması gerekirdi.

Büyükşehir yetkilileri, Maan Guarantee’nin teminatını açtılar. Kütahyalı uyanık holding,  tedavülden kalkmış, beş kuruş maddi değeri olmayan Brezilya tahvillerini teminat diye Büyükşehir’e yutturmuştu.

Olay büyük bir rezalet, büyük bir skandaldı. Bu kentle alay edilmişti. Büyükşehir Belediyesi küçük düşürülmüş, kazıklanmıştı.

Ortada bir kasıt yoktu. Üstelik kimsenin boğazından haram para geçmemişti. Ama gaflet vardı, ihmal vardı. Kamunun zararı vardı.

Maan Guarantee doğru dürüst teminat verse, o teminatın yanacağını bilse, Belsa ihalesine katılamazdı. tedavülden kalkmış, değersiz Brezilya tahvillerini Büyükşehir’e yutturmuş, sonra çok büyük şirket edasıyla ihaleye girip, Belsa’ya 44 milyon TL teklif etmişlerdi.

CHP bu skandalı yargıya götürdü.  Cumhuriyet savcısı Şerafettin Özdemir konuyu inceledi. Savcı, “Büyükşehir yetkililerinin ihaleye fesat karıştırmak, yolsuzluk yapmak” gibi bir suç işlemediğine, skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte hemen yargıya gidip, söz konusu şirket hakkında icra takibi başlattıklarına dikkat çekerek, “Kovuşturmaya gerek yoktur” kararı verdi.

Keşke Sayın Savcı,  “Ortada kasıtlı bir suç yoksa da, ihmal vardır. Saflık, enayilik vardır” diyerek konuyu yargıya, mahkemeye intikal ettirseydi.

Ama öyle sanıyorum ki, bu konuyu yargıya götüren CHP’liler de mutlaka neyi nasıl istediklerini iyi anlatamamış, böyle bir karar çıkmasına çanak tutmuşlardır.

Neyse, Büyükşehir yöneticileri hakkında Belsa skandalıyla ilgili olarak dava açılmadı.

Ancak ortada bir vaka var. Büyükşehir icra takibi başlatmasına rağmen, bugüne kadar Maan Guarantee’den bir kuruş para tahsil edemedi. Oysa, ihaleye giren, taahhütte bulunan, ancak taahhüdünü yerine getirmeyen bu şirketin mutlaka teminat parasını Büyükşehir’e ödemesi gerekiyor.

Büyükşehir bu parayı alsın, üzerine biraz daha katıp, 2017 Universiade adaylığı için teminat yatırsın. Ya da bu parayı alsın, bu kentteki garibanlar için ev yapsın.

AKP’liler şimdi, “CHP bizi yargıya şikayet etti. Savcı suç bulmadı, aklandık” diye seviniyorlar. Ama asıl yapmaları gereken, sonuna kadar Maan Guarantee’nin peşine düşmek, o teminat parasını çatır çatır tahsil etmektir.

Kütahya Tavşanlı’da kurulu olduğu öne sürülen, İzmit’in göbeğindeki Belsa’ya satın almaya kalkıp, bu kente hava atan uyanıklar, Brezilya’ya da kaçsa, Guyana’ya da kaçsa bulunmalı, Büyükşehir Belediyesi’nin hakkı olan para kuruşuna kadar tahsil edilmelidir.

Aksi halde, bu ihaleyi bu kadar safça yapıp, Büyükşehir’i zarara uğratanlar, kamu vicdanında hep suçlu olarak kalacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.