1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu şehrin önemi kalmadı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu şehrin önemi kalmadı

A+A-
1 Kasım seçimleri için aday listeleri açıklandı. Belli ki, seçimlerin iddialı 4 partisi, 85 seçim çevresinin neredeyse 84’ünde aday listelerini belirlerken ince eleyip, sık dokumuşlar.. Sıra Kocaeli’ye gelince, belki biraz ırk, memleket, köken araştırması yapmış, sonunda “Kocaeli’nin önüne ne koysan gider” diye düşünmüşler. 
Cuma günü akşamı, siyasi partiler aday listelerini YSK’ya teslim ettikten sonra ulusal medyadaki yansımaları, haberleri izliyorum.. 
Büyükşehirler dışında, Diyarbakır, Gaziantep, Konya, Kayseri, hatta Ardahan, Kars, Aydın, Muğla listeleri  haber konusu oluyor..  Kocaeli ile ilgili ulusal medyada bir haber, bir değerlendirme yok.. 
Bizim ilimizden ulusal basında adı geçen iki milletvekili var. Biri, yurt dışı oylarıyla kıl payı  milletvekili seçildikten sonra, “Seçim Hükümeti”ne Avrupa Birliği Bakanı olarak alınan Ali Haydar Konca..Siyasete hasbel kader, rica üzerine girmiş. 1989 yılındaki çok kısa süren İzmit Belediye Meclisi üyeliğinden sonra yegane siyasi sıfatı 7 Haziran’da HDP milletvekili olmak.
Ulusal basında adı geçen 2 nci Kocaelili siyasetçi, MHP 1 nci sıra adayı Saffet Sancaklı.. Siyasi kimliğinden çok eski ünlü futbolcu, gol kralı olmasıyla anılıyor.. Ulusal medyada Fikri Işık’ın bile adı yok.. Bu kentten iki önemli isim; Nihat Ergün ve Prof. Dr.Hurşit Güneş harcanmış.. Siyasetin dışına itilmiş.. Onların bile adını anan yok.. 
………..
Yeni listelere kabaca bakalım.. MHP listesinde alt sıralar değişti. Uzunçiftik eski Belediye Başkanı Musa Coşkun’un 6 ncı, özellikle İzmit’te çok tanınan Dr. Serdar Kaman’ın 5 nci sıraya konulmasını önemsiyorum. Eğer listedeki yerlerine küsüp kırılmaz, seçim döneminde çalışırlarsa, Dr. Kaman ve Musa Coşkun, getirecekleri artı oylarla, 7 Haziran’ı kıl payı kaçıran Lütfü Türkkan’ı rahat rahat Meclis’e gönderebilirler. 
……….
CHP listesi hakkında söylenecek hiçbir söz yok. CHP bütün diğer seçim bölgelerinin üzerinde çok çalışmış.. Bence, Kocaeli’yi hiç önemsememiş. CHP Genel Merkezi, 7 Haziran seçimlerinde ön seçim yapmadan, merkez yoklaması ile listesini yaptığı bütün seçim bölgelerindeki listelerinde bir hayli değişiklik yaptı. Kocaeli üzerinde bence kafa yorma gereği bile görmemişler. CHP listesindeki yenilik, 8 nci sıraya konulan eski Bakan Hasan Fehmi Güneş’in oğlu Utkan Güneş. Tanışanlar, “Çok tatlı, pozitif bir adam” diyorlar. Ama 
8 nci sıradaki Utkan Güneş, 1 Kasım’a kadar ağzıyla kuş tutsa ne olur. Bu şehirde O’nu kim tanır. O’nun için kim başka partiye oy verecekken gidip, CHP’nin altına mühür basar. Belli ki Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’da bu kentten aldığı sonuçtan memnun; “Bana Fatma, Haydar, Tahsin gelsin yeter” diyor.. Oysa, CHP bu kentten 4 yapabilirdi. Sadece 55-60 bin artı oy alması gerekiyor. Yine de ülkenin hali, konjonktür CHP oylarının bir miktar artmasına, AKP oylarının biraz daha eksilmesine neden olursa, bu kez 4 ncü sıradan Turan Dumlu 1987’den beri hedeflediği, çok istediği milletvekilliğine ulaşabilir. Pek çok kişinin katılmadığını bildiğim halde, ısrarla bir inancımı tekrarlamak istiyorum: CHP Kocaeli listesine Prof. Hurşit Güneş yakışırdı. CHP Genel Başkanı, Prof. Güneş’e büyük haksızlık yaptı. Güneş, bu defa da listeye girememenin kırgınlığı ve öfkesi ile umarım abuk sabuk çıkışlar yapmaz. Bu süreçte, hatalar insanların kişisel hesaplarını ne kadar bozsa, sinirlerini ne kadar yıpratsa da, parti içinden CHP’ye ihanet edilmemesi gereken bir süreçtir. 
……………
AKP’nin 1 Kasım listesi beni çok şaşırttı. 7 Haziran’daki başarısızlıktan liste sorumlu tutuluyordu. AKP genel merkezi,  85 seçim bölgesinin 84’ünde çok titiz çalışma yapmış. Ama belli ki onlar da bu kent için aday listesini pek önemsememişler. Üstelik, yine parti teşkilatının görüşlerini pek dikkate almamışlar. 
AKP listesinde ilk 5, yani listeyi sürükleyecek ekip aynen yerini koruyor. En azından 2 nci sıradaki Katırcıoğlu’nun başka bir yerde değerlendirilmesi bekleniyordu. Parti gerek görmemiş. 
Listedeki en önemli birinci değişiklik, henüz 4 aylık milletvekili olan ve listeye Gebze kontenjanından giren Cemalettin Kaflı’nın üzerinin silinmiş olmasıdır. Benim tanıdığım Kaflı, son derece kaliteli, özgür düşünceye, eleştiriye açık, Kocaeli siyasetine artı değer katabilecek biriydi. Neden Kaflı’nın milletvekilliğini bitirdiler, anlaşılması zor bir durumdur.
AKP listesindeki ikinci önemli değişim, Sami Çakır’ın 7 nci sıradan 6 ncı sıraya alınmasıdır. Bu hareketle, Civelek’in bulunmadığı listeye, ilimizdeki Trabzonluların daha fazla sahip çıkması hedefleniyor. Çakır, bu defa da seçilmeyi başaramazsa, siyasi hayatı tamamen bitecektir. 
AKP, Gebze’ye hitap eden bir adayı olmadan seçime girecek. Önemli bir risk… 7 nci sıraya Gebzeli olduğu için değil, Ağrı’lı, Kürt kökenli olduğu için konulan Cemil Yaman’ın ne getirip, ne götüreceğini birlikte göreceğiz. Ancak, 30 Mart 2014’deki yerel seçimde Dilovası Başkan adayı yapılmayan Yaman’ın, şimdi neden AKP için 1 Kasım’da sınır çizgisi olarak gözüken 7 nci sıraya konulduğunu da birilerinin izah etmesi lazım. 
…………
Özetle başa dönelim. Kocaeli listelerinde 7 Haziran’a göre neredeyse hiçbir şey değişmedi. Sadece AKP’li Kaflı’nın milletvekilliği başlamadan bitti. Yenilenen listeler nedeniyle, siyasi partilerin herhangi birinin 7 Haziran’a göre artı oy alacağını, ya da oy kaybedeceğini öngörmüyorum. Türkiye rüzgarı, Kocaeli’deki seçim sonuçlarını da belirleyecek. Ama şu acı gerçek artık daha net gözükmüştür. Son yıllarda sanatta, sporda, hayatın pek çok alanında cazibesini kaybeden bizim kentimizin, artık Türkiye siyasetinde de adı ve önemi kalmamıştır. AKP 10 ncu sıraya Erkan Aksoy’u koyduğu için bu kentteki bütün Romanların, 11 nci sıraya Şener İnce’yi koyduğu için bu kentteki bütün Manavların oyunu bekliyorsa, bence boşuna hayal kuruyor demektir. 
Bu yazı toplam 439 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum