1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu sıcakta, çöp karıştıranlar
Bu sıcakta, çöp karıştıranlar

Bu sıcakta, çöp karıştıranlar

Bunaltıcı sıcakta çöp konteynerlerini karıştıran insanlara baktıkça, içim biraz daha burkuluyor. Ancak yapılacak bir şey yok gibi… Kaynağında ayrıştırma meselesiyle, bu garibanların içler acısı hali ar

A+A-

Bunaltıcı sıcakta çöp konteynerlerini karıştıran insanlara baktıkça, içim biraz daha burkuluyor. Ancak yapılacak bir şey yok gibi… Kaynağında ayrıştırma meselesiyle, bu garibanların içler acısı hali arasında keskin bir çizgi çekmek gerekiyor.

Yerel gazetelerde son aylarda bu tür haberler sık sık dikkatinizi çekiyordur.

“Kaynağında ayrıştırma…”

Yani çöplerin, evlerde ayrı ayrı poşetlere, kutulara konulması ve ayrı ayrı toplanması meselesi.

Kaynağında ayrıştırma konusunda ilimizde toplantı üzerine toplantı yapılıyor.

Oysa Avrupalılar bu meseleyi çoktan çözmüşler. Avrupa ülkelerinde belediyeler vatandaşlara her hafta üç ayrı renkte poşetler dağıtıyor, insanlar çöplerini bu poşetlere ayrı ayrı dolduruyor. Cam ve metal atıklar bir poşete, kağıt atıklar bir başka poşete, diğer atıklar ise öbür poşete. Çöplerin toplanması da elbette usulüne uygun olarak yapılıyor.

Bizim ülkemizde ise çöplerin kaynağında ayrıştırılması bilinci yeni yeni aşılanmaya başlanıyor. İzmit Belediyesi ile Bekirpaşa Belediyesi’nin bu konuda önemli gayretleri olmuştu. Ancak kent merkezinde okullar ve Yahya Kaptan’daki bazı evler dışında istenilen başarıya ulaşıldığını sanmıyorum.

Diyelim ki, evinizde çöplerinizi ayrı ayrı ayrıştırdınız. Sokakta, evinizin önünde bunları ayrı ayrı koyabileceğiniz bir konteyner var mı?

Yok…

Kent merkezinde doğalgaz kullanımı daha yaygın, ama örneğin Bekirpaşa’da doğalgaz abonesi sayısı bir hayli düşük. Çünkü bu bölgede insanların doğalgaz bağlatması, evine tesisat döşemesi ve doğalgaz faturası ödemesi, mevcut gelirleriyle hiç mümkün değil. Dahası var, Bekirpaşa’da doğalgazı olanlar bile ekstradan soba kullanıyor.

Soba demek, kömür küllerinin de konteynerlere atılması demektir.

Yine Bekirpaşa’dan örnek veriyorum, çünkü bu bölgedeki uygulamanın bizzat tanığıyım. Çok hızlı ve disiplinli çalışan çöp toplama şirketinin kamyonu geliyor, konteyneri olduğu gibi boşaltıp gidiyor. Yani cam, plastik, metal, kağıt ve diğer çöplerle birlikte kömür külleri de aynı kamyona boca ediliyor. Çöpler maalesef böyle toplanıyor.

Ama bir önceki aşamayı unutmamak gerekiyor.

Konteynerlerdeki çöpler, çöp kamyonu gelmeden önce en ince ayrıntısına kadar araştırılıyor ve ayrıştırılıyor. İşte kaynağında ayrıştırma diye ben buna derim. Geçimini çöp kutularından kağıt, cam, metal toplayarak sağlayan hurdacılardan söz ediyorum. Daha gün ağarmadan yollara düşen, yanında eşi ve minik çocuklarıyla mahalle aralarındaki çöp konteynerlerinde çöp ayrıştıran o insanları aslında hepiniz tanıyorsunuz. Günde en fazla 10-15 TL kazanabiliyorlar. Kir pas içinde, ayaklarında doğru dürüst ayakkabı, sırtlarında bir kazak bile yok.

Tetra Pak’ı bilirsiniz. Sıvı ambajaj malzemesi ve karton kutu üretiyor.

Tetra Pak Çevre Müdürü Ferid Ekmekçioğlu geçen yıl gazetelere demeç vermiş ve şöyle demişti:

“Kara kuvvetleri iyi ki var.”

Ne ilgisi var karton kutu ve ambalaj malzemesi üreten Tetra Pak ile Kara Kuvvetleri’nin?.. Efendim, meğerse kentte atık kağıtları toplayarak geri kazanılmasında en büyük rolü oynayan sokak işçilerine “kara kuvvetleri” adı veriliyormuş.

Genel Müdür önemli bir şey daha söylemişti:

-Bu işi yapanların hemen tamamı Hepatit B mikrobu taşıyor...

Bence belediyelerin, İl Sağlık Müdürlüğü’nün en önce bu konuya el atması, bu garibanları aşılatması gerekiyor.

Kaynağında ayrıştırma işi bizim ülkemizde yerleşmez. Bizim insanımız böyle sıkıntıya gelmez.

Ama yerleşmiş bir sistem var, “kara kuvvetleri” diye adlandırılan gariban hurdacılar bu işi layıkıyla yerine getiriyor. Her ne kadar, insanların çöplerde eşelenmesi insanlık dışı bir görüntü oluştursa bile, bu gerçek değişmiyor. Ama bakın, tekrar söylüyorum, Hepatit B konusu halk sağlığını ilgilendiren bir konudur ve öncelikle ele alınmalıdır. Kısacası evdeki ayrıştırmayı bırakıp, çöpteki ayrıştırmaya bakalım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.