1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu şike işi, Ergenekon’dan beter
Bu şike işi, Ergenekon’dan beter

Bu şike işi, Ergenekon’dan beter

Türk demokrasi tarihinin Adnan Menderes’ten sonraki en tartışmalı yargı süreci Ergenekon soruşturması. Bu davada neyin ne olduğunu anlamak mümkün değil. O kadar general, amiral, aydın, gazetecinin

A+A-

Türk demokrasi tarihinin Adnan Menderes’ten sonraki en tartışmalı yargı süreci Ergenekon soruşturması. Bu davada neyin ne olduğunu anlamak mümkün değil. O kadar general, amiral, aydın, gazetecinin neden hapiste olduğunu, hüküm giyip giymeyeceklerini kimse tahmin edemez.

Türk futbol tarihinin en tartışmalı şike operasyonu da yapıldı, yapılıyor. Daha düne kadar Başbakan kadar güçlü ve kudretli olduğuna, kimsenin ilişemeyeceğine inanılan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hapse atıldı. Kim diyebilir ki, Fener’in başkanı kodese girecek.

Ergenekon davasından bir şey çıkacağını sanmıyorum. Şike davasından da öyle. Örneğin Mehmet Tezkan dün gayet yerinde bir tespit yapmış:

Türkiye hararetli tartışmanın içine girecek.. Anafora düşen kayık gibi çalkalanacak.. Çünkü tartışma hukukçularla sınırlı kalmayacak, televizyon ekranlarından taşıp, kahvelere, işyerlerine, ev sohbetlerine, statlara kadar uzanacak..

İşin kötüsü mü diyeyim..

Doğası gereği mi diyeyim bu tartışma ‘tarafgirlik’ duygusuyla yapılacak. Tartışmalarda tarafgirlik hukukun önüne geçecek..

Ne zaman derseniz..

Şike iddianamesi çıktığı zaman derim...

Federasyon, lig aynen başlar iddianame mahkeme tarafından kabul edildiğinde delillere bakarız, kararını aldı...

Yani, en erken üç dört ay sonra...

Dananın kuyruğu işte o an kopacak.. Federasyon buram buram terleyecek...

Niye mi?

İddianameye bakıp karar verse dert, mahkemenin sonucunu beklese başka dert...

Dert kısmı mühim...

Diyelim ki;  iddianame çıktığı zaman delillere baktı, kararını verdi, bu işe bulaşan takımlara cezayı kesti...

Birileri itiraz edecek...

Durun bakalım bunlar daha iddia, mahkemeyi beklemek lazım diyecek.. Federasyon mahkemenin önüne geçip ‘sanık’ durumunda olanları kafadan ‘mahkûm’ haline getirdi tezini savunacak...

Diyelim ki; Federasyon mahkemenin sonucunu bekleme kararı aldı...

Yine birileri itiraz edecek..

Mahkeme üç sene mi beş sene mi sürer.. Sonra Yargıtay’ı var, osu var busu var denilecek.. O zamana kadar ohoo sesleri yükselecek...

Mahkeme şike kararı verirse, cezayı beş sene, yedi sene sonraki yönetim mi çekecek diye sorulacak...

Biliyorum, ceza davası ile Federasyon’un alacağı kararlar başka şey.. Federasyon kanaatle karar verebilir... Özerktir bağlı değildir...

Tamam da bu tartışma olacak...

Kaçınılmaz...

Federasyonun kararı ne olursa olsun ligin önüne geçecek.. Gece gündüz tartışılacak... Ligin tadı tuzu kaçacak. Bu işin bir de Avrupa boyutu var ki ona hiç girmeyelim... Çok karışık çok!..

Böyle olacak diye kafamızı kuma gömemeyiz... Bir kere yaşarız, bir daha yaşamayız...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.