1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu sistem hepimizi köleleştiriyor
Bu sistem hepimizi köleleştiriyor

Bu sistem hepimizi köleleştiriyor

Prof. Dr. Gündoğan ‘’Küresel Ekonomi ve Faiz’’ konulu söyleşisiyle Kılavuz Gençlik Sahnesinde salonu dolduran dinleyicilere önemli bilgiler aktardı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda ve Milli Türk Talebe Birliği Kocaeli Şubesi’nin katkılarıyla Kılavuz Gençlik Sahnesinde Prof. Dr. Mete Gündoğan ‘’Küresel Ekonomi ve Faiz’’ konulu söyleşisini gerçekleştirdi. Prof. Dr. Mete Gündoğan, Kılavuz Gençlik Sahnesinde salonu dolduran dinleyicilere önemli bilgiler aktardı. 

‘’PARA KREDİ SİSTEMİNİ YÖNETENLER DEVLETLERİ YÖNETİYOR’’
Prof. Dr. Gündoğan, ‘Son 200 yılda dünyada bankerler ve devletler arasında büyük bir kavga var. Bankerler devletlerin yönetimlerini ele geçirmiştir, para kredi sisteminin yönetenler de devleti yönetmektedir. Halklar bankerleri değil, siyasetçileri seçmektedir. Vatandaşlara vaatlerde bulunan siyasetçilerin sözleri ile bankerler arasında bir yol tutulmaya çalışılıyor ve yol kesişmeyince de kavga başlıyor. ‘Narkoz’ isimli kitabımda bu konuları anlattım ve yakında çıkacak olan ‘Oyun Teorisi’ kitabımda da bu konulara detaylıca değindim’’ dedi.

‘’BU SİSTEM HEPİMİZİ KÖLELEŞTİRİYOR’’
Prof. Dr. Gündoğan, ‘’Bu sisteme mecbur değiliz, borca dayalı olmayan yeni bir sistem kurarak herkesin ihtiyacını karşılayacak mal ve hizmet üretebiliriz. Kimse siyasetçilere kabahat bulmasın, bu sistem devletleri 40- 50 yıl borçlandırıyor. Bunu iyi analiz edebilmek için para kredi sistemini anlamak ve bu sistemi tam anlayabilmemiz için ise karşılıksız para ne için ve neden yaratılmıştır bunu anlamak gerekir. Para karşılıksız olarak nasıl üretiliyor? Diyelim ki; bir savaştasınız ve bu savaş sonucunda elinizdeki her şeyi kaybediyorsunuz ve sıfırlanıyorsunuz. Orta Çağda bu aristokrat aileler diyorlar ki; biz savaş yapınca her şeyimizi kaybediyoruz, biz altınlarımızı kuyumculara emanet edelim savaş bitince altınımızı geri alalım. Kuyumculara emanet edilen bu altın karşılığında, kuyumcu aileye yüz kilo altın emanet aldım ibaresi yer alan bir kağıt veriyor. Zaman içerisinde herkes aynı sistemi kullanmaya başlıyor ve bu kağıtlar ortalıkta çoğalıyor. Kağıt para bu mantıkla doğmuştur. Kuyumcular zaman içinde altın karşılığı olmadan piyasaya kağıt vermeye başladılar’’ bilgisini verdi. 

‘’CUMHURBAŞKANIMIZ ‘FAİZ SİSTEMİNİ KALDIRACAĞIZ’ DEDİ’’
Prof. Dr. Mete Gündoğan, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Bu sistemden kurtulabiliriz, ümit varım çünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Faiz sistemini kaldıracağız’ dedi. Zaman zaman Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını dinlediğimde ümit var oluyorum, bu faiz sistemini kaldıracağız dediğinde. Matematik olarak faizler asla geri ödenemez. Dini olarak ele alırsak Allah; Tevrat’ta faizi yasakladı, Yahudiler değiştirdi. Hıristiyanlar da 1540’lı yıllarda İncil’de yasaklanan faizi değiştirdi. İslam’da ise Allah’ın en şiddetle ihtar ettiği faiz yasaktır. Borç varsa faiz vardır, borç yoksa faiz de yoktur.’’ 

‘’DEDE KORKUT’UN MASALLARINDA ANLATILAN TEPEGÖZ FAİZDİR’’
‘’Türklerde Dede Korkut hikayelerinde bir karakter vardır tepegöz, bu tepegöz sürekli yer doymaz. Köylüler bunu doyurmak için her şeylerini verirler, acaba diyorum Dede Korkut bu hikayeyle bize faizi mi anlatmaya çalıştı. Sürekli ödüyoruz borçlarımız bitmiyor’’ diyerek konuşmalarını tamamlayan Gündoğan’a hediye takdimi yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum